Mehdi Ahmadvand - Tanham Nazar

Thread: Mehdi Ahmadvand - Tanham Nazar

Tags: None
  1. darya_123 said:

Question Mehdi Ahmadvand - Tanham Nazar

hey can someone please help with this song I love it soo bad and don't understand it well, so if I can get an English translation please.... that will be awesome!
    Mehdi ahmadvand- tanham nazar
    http://www.youtube.com/watch?v=T_v8lHDrcUM

2. aspwow said:

I found lyrics from http://www.iransong.com/song/61887.htm:
    خیلی دلم گرفته از اینهمه جدایی
    گذشت قدیما حالا من کجا تو کجایی
    خیلی گرفتس حالم همش دلم می گیره
    اونقد قدم می زنم تا نفسم بگیره
    هرجا میرم به فکرتم فکرت برا دلم بسه
    می خوام همش صدات کنم اسمت برام مقدسه
    می میرم ولم کنی بری فراموشم کنی
    با بی کسی و انتظار بری هم آغوشم کنی
    بی من نرو تنهام نذار بی کسیمو یادم نیار
    واسه تو داره جون میده این دل تنگ و بیقرار
    بی تو هوای این اتاق همیشه سرد و ساکته
    در پیش چشمای تو و پیش نگاه پاکته
    فکرت برا دلم بسه

3. darya_123 said:

English translation please...

4. afsaneh's Avatar

afsaneh said:

Default Mehdi Ahmadvand - Tanham Nazar

خیلی دلم گرفته از اینهمه جدایی ----------------------------- I’m really gloomy from these separations
    گذشت قدیما حالا من کجا تو کجایی -------------------------- the past is gone now where are we?
    خیلی گرفتس حالم همش دلم می گیره ------------------------- I’m so depressed and sad
    اونقد قدم می زنم تا نفسم بگیره ----------------------------- I walk a lot till I end up gasping
    هرجا میرم به فکرتم فکرت برا دلم بسه ----------------------- everywhere I go I think about you, your memory is enough for me
    می خوام همش صدات کنم اسمت برام مقدسه ------------------- I want to call your name, your name is sacred for me
    می میرم ولم کنی بری فراموشم کنی ------------------------- I die so that you’d leave me and go and forget me
    با بی کسی و انتظار بری هم آغوشم کنی ----------------------- go and make me embrace loneliness and anticipation
    بی من نرو تنهام نذار بی کسیمو یادم نیار ---------------------- don’t go without me don’t leave me alone, don’t remind me of my loneliness
    واسه تو داره جون میده این دل تنگ و بیقرار ------------------- this restless heart is dying for you
    بی تو هوای این اتاق همیشه سرد و ساکته ---------------------- without you this room’s air is cold and silent
    در پیش چشمای تو و پیش نگاه پاکته -------------------------- is next to your eyes and your innocent glance
    فکرت برا دلم بسه --------------------------------------- your memory is enough for me
    "If music be the food of love; play on."
    Shakespeare