Romanian zone ;)

Thread: Romanian zone ;)

Tags: None
  1. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Eu ma cert cu mama "ce tot asculti muzica asta pe care eu nu o inteleg?" Iti dai seama ce mama cool am :d Daca afli in ce directie e lumea, te rog ff mult sa ma anunti si pe mine; chiar sunt in cautarea ei...
    Eu mai pun mana pe cartea de greaca, insa vine Sfantul Bac si Sfanta Admitere... Asa ca ... Mai iau o pauza (asta pana cand nu dau peste o melodie si nu pot sa respir daca nu o traduc )
    Daca e dragoste, va asculta si el.
    Btw, eu-s din Iasi (mandrie mai mare ca asta nu e )
    Ma duc sa ma culc, nu mai pot. Am stat toata noaptea sa traduc niste cantece de la Pyx Lax.
    Filakia
  2. dya said:

    Default

    Quote Originally Posted by Sosollikos View Post
    Daca afli in ce directie e lumea, te rog ff mult sa ma anunti si pe mine; chiar sunt in cautarea ei...
    LOL! LOL! O directie ar fi spre sud...Grecia? LOL!


    Quote Originally Posted by Sosollikos View Post
    Eu mai pun mana pe cartea de greaca, insa vine Sfantul Bac si Sfanta Admitere... Asa ca ... Mai iau o pauza (asta pana cand nu dau peste o melodie si nu pot sa respir daca nu o traduc
    Presupun ca anu' viitor ai bac-ul, nu? Ca anul asta tocmai ce s-a terminat.
    Cat despre tradus melodii, am si eu "nebunia" asta. Ma lovesc de un cantec si ma apuca pandaliile daca nu aflu despre ce-i vorba. De altfel asa am si inceput sa invat greaca. Venind aici sa ma rog de oameni sa-mi traduca un cantec(da, da, Mazonakis!) si intr-o buna zi m-am trezit ca eu vreau sa invat limba asta. The rest is history!

    Quote Originally Posted by Sosollikos View Post
    Btw, eu-s din Iasi (mandrie mai mare ca asta nu e
    Sigur ca da! E un adevar recunoscut pe plan national

    Quote Originally Posted by Sosollikos View Post
    Ma duc sa ma culc, nu mai pot. Am stat toata noaptea sa traduc niste cantece de la Pyx Lax.
    Filakia
    Frumos, frumos Te-ai culcat linistit/a( nu stiu ce gen sa folosesc)
  3. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Uite ca n-am somn !
    Is in clasa a 12-a (banuiesc ca ai vazut ca folosesc cuvinte tipice romanesti, mai degabra interbelice) si e adevarat ca am Bacul, nu stiu de ce imi mai amintesti ) Esti ca rea cu lumea sa inteleg. Bacul ca fenomen in sine, insa ma asteapta doamna Anato si doamna Chimi, insemnand ca am luat decizia un om (?) sa dea la Medicina.
    Mai (ca la noi la "Iesi" nu "ba" ca la voi ) noi cei din Moldova, cei care cu adevarat suntem moldoveni din neamuri si neamuri (a nu se intelege basarabeni) suntem mai patrioti
    Iar cu versurile... Sa ma dau cu capul de pereti... Sa arunc 2 dictionare pe afara si monitorul, nu gasesc niste forme. Bineinteles, zana mea protectoare in materie de limba greaca si prietena buna, nu este ca sa ma ajute.
    Si eu ma rugam de oamenii de aici sa mai traduca niste melodii. Insa am dat peste o persoana din Grecia, Maria, care e o bomboana de fetita. Ma ajuta mereu. (chiar ma intreb cum de are rabdare cate o data...
    Tu unde studiezi ? Sivreau detalii despre vremea din Bucuresti
    Sarumana.

    Ps. Foloseste -a /nu stiu cum de am chef de prescurtari si de ton glumet, poate atmosfera
  4. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Te vad Dya ! esti linga mine ) / Mama dar ce chef de ras am. Dya, ce zodie esti ?
    Ar fi o idee geniala sa avem si noi comunitatea noastra, sa nu mai fim schingiuti de celelalte popoare migratoare ori de otomani.
    Pai sa vorbim cu cineva dintre moderatori .
    Ne punem cumva pe fapte mari ?
    (e iritant ca nu pot sa spun smile-uri aici, nu stiu de ce, insa m-am obisnuit; mess-ul e de vina)
  5. dya said:

    Default

    LOL! LOL!

    Mai(asa ca la voi la Iesi!) nu sunt rea cu bac-ul, sunt sadica! LOL!Glumesc. Felicitari pentru decizia cu Medicina. Tot respectul! Nu oricine se inhama la asa ceva si cred ca-ti trebuie si un pic de chemare, ca altfel de ce te-ai chinui atat? Bravo! Si succes.

    Ia zi-mi formele alea care te chinuie, poate te pot ajuta cu ceva. Si, corect, Maria este de milioane. La cat munceste ea acolo pe Greek Translations merita absolut tot respectul nostru.

    Eu nu mai studiez de mult timp Acum ii chinui pe altii! Da, da, profa mi-s! In caz de alergie extrema la aceasta informatie, stai linistit ca nu pun note in vacanta!!! LOL!

    Iar vremea in Bucuresti e normala acum. Zilele astea. asteptam cu interes un alt val de caldura. Poate nu mai vine!
  6. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Dya, astept un Id de Y! sau Msn. Daca ar fi sa insirui aici... )
    O cunosti personal pe Maria ? e de miliarde
    Pai vremea la Bucale e normala dupa ce a parjolit toata Romania. Mi se pare normal ca sa se intample asta, avem norocul neamului romanesc .
    Te astept pe mess . Mai bine suna "ni videm pi acolo" )
  7. dya said:

    Default

    Ar fi o idee sa vb cu moderatorii dar inca nu se cer atat de multe traduceri incat sa obtinem un sub-forum. Sau, mai stii? Merita incercat.

    Zodie: leu!
  8. dya said:

    Default

    Nu prestez mess! Am alergie la vb in acelasi timp cu cealalta persona si spus lucruri diferite pentru ca apoi fiecare sa raspunda la ce a zis celalalt si la un mom dat nimeni nu mai stie despre ce vorbeste!! LOL!

    M-am gandit sa deschidem un topic in care sa vb noi romanii, pentru ca asta era topicul pe care fetele veneau sa ceara info si sa invete si s-ar putea sa se simta un pic excluse pentru ca nu inteleg ce vb noi aici.
  9. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Pe bune ?! Eu mi-s Sagetator
    Hai ca ma risc sa afle lumea Id-urile mele )

    Anunt : Cei care ma vor (a vorbi bineinteles) ma gasiti la
    sosozaur@yahoo.com
    sosollikos@hotmail.com

    Pai, sa vedem cine se afla printre moderatori. Chiar sa ma uit si sa incerc sa vorbesc cu ei. Dar daca ma da cineva afara, imi traduci toata viata texte grecsti )
  10. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Am vazut prea tarziu .
    Ai dreptate... Limba romana se poate invata, doar provine din latina. :d
    Eu mai lucrez pe un site unde ma ocup de asrtologie, zodii, horoscop, compatibilitati, intrebari... Si sunt moderator acolo. ieri abia l-am deschis.
    Ne-am facut si radio, din septembrie emitem
    Cum ramane cu Id-urile ? :-s
  11. dya said:

    Default

    Hai ca am deschis un topic "Romanian community". Eu zic sa incepem sa vb acolo si sa lasam acest thread pentru fete.

    Succes cu moderatorii! Sigur, stai calm, traduc toata viata din greaca!
  12. dya said:

    Default

    Pentru toti romanii de pe acest thread: haideti sa continuam discutiile noastre in limba materna pe acest thread:

    http://www.allthelyrics.com/forum/ly...community.html

    In acest fel putem fi in continuare de folos fetelor care vor sa invete romana pe thread-ul pe care suntem acum. OK? Altfel mi-e teama ca ele n-or sa mai intre pe aici din motive ca nu inteleg mare lucru din ce spunem noi.
  13. dya said:

    Default

    Message for the girls, gosspi-girl and zAgatka(and all the others who are visiting this thread to find out about Romanian language):

    We are sorry for letting ourselves carried away and speaking in Romanian on this thread. I created another thread for this and I intend to let the "Romanian Zone" thread be a place where people can actually learn Romanian.

    So, we are waiting for your questions.
  14. andreea_d said:

    Default

    Pffffffffff........Ce frumos e sa vezi atatea postari in limba romana Sosolikos,nu-ti fie frica la bac.Eu l-am dat anu asta si e super usor nici sa nu-ti faci griji
  15. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Nu Bacul e problema draga Andreea, ci mai degraba Admiterea.
    Unde ai facut liceul ? Ma refer la oras. Bine, ca nu ar trebui sa conteze asta.
    Imi fac griji ca n-am sa mai fac antrenamentele la basket, din cauza unui deget )
    te pup .
  16. sandhy's Avatar

    sandhy said:

    Default

    sosollikos, am si eu aceleasi griji la anu..bac ,admitere,chestii,socoteli:-s:-s:-s.....dar pana una alta tot vara e si tot vacanta (what the heck) ...sa fim optimisti k ne descurcam noi. (nu prea e bun thread-ul,vad ca dya face trieri si pe buna dreptate:P)
  17. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    go to Ro. community, you have there my replay for Sandhy
  18. gossip-girl's Avatar

    gossip-girl said:

    Default

    I am back, after a looong absence Have you missed me?
    Sorry for not writing here, but I am so busy with my own school that I had no time for my beloved romanian
    And I have a piece of good news (maybe not for you, but for me it sounds good, haha) - I am planning to go to Romania in January Maybe I'll have some chances to improve my romanian So happy with it!
  19. dya said:

    Default

    Welcome back! Or I should say: Bine ai venit înapoi!

    Of course we missed you

    Congratulations for your planned trip Where exactly will you be going? If I may ask. And, basically, wherever you go in January, make sure you check the weather forecast in order to avoid getting stuck on the roads. Right now, we're having this situation in the center of the country, with roads stuck and trains stopped in the middle of nowhere because of snow and because of snow storms.

    As for the rest....have fun here. I'm sure this will be the case anyway
  20. gossip-girl's Avatar

    gossip-girl said:

    Default

    My friend lives in Timisoara So I think I'd stay there