tur - eng plz Hard song to translate :(

Thread: tur - eng plz Hard song to translate :(

Tags: None
  1. guzel said:

Default tur - eng plz Hard song to translate :(

Hi guys
    i dont know if any one could translate this one coz its so hard and i dont get anything of it so plz try guys to translate please
    Urfa dağlarında gezer bir ceylan aman aman
    Yavrusunu kaybetmis ağlıyor yaman
    yavrumun derdine bulunmaz derman aman aman
    Gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar
    Anandan babandan yardan ayrı koyarlar
    Urfa'nın etrafı dumanlı dağlar aman aman
    Ciğerim yanıyor -yar yar- gözlerim ağlar
    Benim zalım derdim cihanı yakar aman aman

2. marmaris's Avatar

marmaris said:

Urfa dağlarında gezer bir ceylan aman aman(one gazelle roams in URfa mountains,aman aman)
    Yavrusunu kaybetmis ağlıyor yaman (she lost her baby and crying very bad)
    yavrumun derdine bulunmaz derman aman aman (there is no cure to my babies trouble)
    Gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar (dont roam gazelle in these montains,they can hunt you)
    Anandan babandan yardan ayrı koyarlar (they put you seperate you from your parents,your lover)
    Gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar (dont roam gazelle in these montains,they can hunt you)
    Anandan babandan yardan ayrı koyarlar (they put you seperate you from your parents,your lover)
    Urfa'nın etrafı dumanlı dağlar aman aman (Urfa's environment is foggy mountains)
    Ciğerim yanıyor -yar yar- gözlerim ağlar (my heart is burning,my eyes are crying)
    Benim zalım derdim cihanı yakar aman aman (my cruel trouble burns the world)

3. guzel said:

Allah Allah Cok guzel marmaris Sag olun Thank u so much

4. marmaris's Avatar

marmaris said:

you're wellcome