Romanian community

Thread: Romanian community

Tags: None
  1. dya said:

    Default Romanian community

    I will ask the moderators to allow us to have this thread, even if it's not exactly about lyrics translations. But it may prove usefull for the ones who want translations from Romanian or who have questions about Romanian language. They'll know where to find the people who can and are willing to help.

    For the Romanians around here it will be a nice place to meet.

    Thank you

    Romani de pe toate meridianele: adunarea!!!
     
  2. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Prezent !
    Sa inteleg ca imi revine mie rolul de a vorbi cu vreun moderator ?
    Mai, oricum eu am sange rece de chirurg, asa ca... Dumnezeu cu mila !
    Dya, iti las aici tilul unei melodii. Daca dimineata ta a inceput prost, cu siguranta ai sa uiti asta.
    MIguel Bose - Morena mia (con Julieta )
    Mi-a trecut si somnul si oboseala.
     
  3. dya said:

    Default

    Perfect! Multumesc pentru titlu, am sa caut melodia

    Pot sa vb eu cu moderatorii daca vrei Numai ca o sa fac asta ceva mai tarziu, pentru ca acum ar trebui sa ma ridic de la computer si sa-mi incep si eu ziua! Plus ca la ora asta nu stiu cata lume e treaza si apta pentru astfel de negocieri!

    Iar tu ar tb sa te duci la culcare daca ai facut noapte alba!
     
  4. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Iti multumesc sincer pentru grija. Insa nu sunt deloc in cea mai buna spirituala sau sufleteasca mai bine zis.
    Lasa Dya, ne unim fortele si poate reusim.
    Revin pe Forum aici cam in cateva ore. Ma duc la plimbare putin, poate mai dimineuz starea.
    Merci inca o data de atentie. O zi placuta si cat mai usoara.
    Anunta-ma cind ai de gind sa vorbesti cu "regalitatea".
    te pup .
     
  5. dya said:

    Default

    Imi pare rau sa vad ca nu esti intr-o stare sufleteasca buna Ce pot sa-ti zic? Sper ca oricare ar fi motivul care genereaza aceast stare, sa se rezolve cat mai repede

    Multumesc de urari, la fel si tie, o zi cat mai placuta.

    Cred ca si eu revin pe forum tot in cateva ore si am sa vad atunci ce moderatori sunt disponibili. Te anunt
     
  6. andreea_d said:

    Default

    Salut,si eu p aici ce mai faceti voi?
     
  7. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Buna Andreea. Eu de abia m-am trezit, dupa o zi dormita cam aiurea.
    Si eu m-am bucurat sa vad "atatat limba romana".
    M-a facut Dya imi dau Id-urile degeaba pe forum )
    Tu ce faci ?
     
  8. dya said:

    Default

    Neata!

    Sosollikos, poti sa editezi postarea in care ai treut ID-urile si sa le stergi daca nu vrei sa le vada toata lumea

    Eu un am un weekend cam ocupat si nu prea stau pe forum.

    Cu moderatorii cred ca o sa vb in timpul saptamanii pentru ca ieri de cate ori am verificat erau off-line.

    O zi buna va doresc
     
  9. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Neata tuturor... Am dormit butuc fetele.
    Dya, imi este o lene incredibila sa mai reeditez... Tu ce mai faci ?
    Snadhy, aici cred ca este locul unde putem vorbi fara vreo problema limba noastra materna (parca is la ora de romana, ce vocabular...)
    De unde esti Sandhy ? Si eu ma bucur de vacanta, insa parca ma gandesc ca tot ma asteapta ceva Sper totusi sa iau bacul peste 9 si sa trec de admitere (fie la buget, fie la plata).
    Eu ma duc la o plimbare cu mama.
    Va pup fetele. Aveti grija de voi daca e cald
     
  10. Lećo_do_Norte's Avatar

    Lećo_do_Norte said:

    Default

    Salut, eu sunt brazilian si vreau sa vorbesc romaneste. Is this sentence right?

    Romanian is a beautiful language. I'll ask many questions about this language as soon as I start learning it.
    I hope you help me.

    la revedere.
     
  11. sandhy's Avatar

    sandhy said:

    Default

    salut fetelor! am trecut si eu p thread-ul asta. sosollikos,eu sunt din baia mare..acolo sus pe harta bine mersi:P tu parca ziceai k iasi, nu?dya p la bucuresti....cam rasfirat :P.kiss
     
  12. sandhy's Avatar

    sandhy said:

    Default

    Quote Originally Posted by Lećo_do_Norte View Post
    Salut, eu sunt brazilian si vreau sa vorbesc romaneste. Is this sentence right?

    Romanian is a beautiful language. I'll ask many questions about this language as soon as I start learning it.
    I hope you help me.

    la revedere.
    not only is your sentence right,it's grammatically correct,you spelled it correctly...if you want lo learn romanian,I'm sure many people here would be most willing to give you a helping hand,including me .
    P.S.: Brazil....how awesome..I wish I visited it someday..so exotic...
     
  13. Lećo_do_Norte's Avatar

    Lećo_do_Norte said:

    Default

    Multumesc, sandhy.
     
  14. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Hey Leao . Nice to hear you're interested in learning Romanian Language I'm very patriot on my own, and believe I'm happy to hear this.
    Well, you won't regret you started to learn this language because for sure here you'll find persons to help you whenever you want , including me, Andreea and Dya.
    Post here
     
  15. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    And Sandhy too Sorry little tired I guess
     
  16. dya said:

    Default

    Presupun ca stiu pe cine sa felicit pentru ca ne-am obtinut si noi thread-ul!! Multumim Sosollikos! Bravo sou!
     
  17. dya said:

    Default

    Hello Leao Now, you're in the right place! Welcome. Bine ai venit!

    I see you already know some romanian so what was hard was left behind?

    I'm listening: Where do you want to start? What do you want to know? Do you have a book you're learning from? HOW CAN WE HELP?
     
  18. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Dya... Eu n-am facut nimic... :-s Astazi vroiam sa vorbesc cu Maria ori cu Veronika.
    Voi ce mai faceti fetele ?
    Apropo de Leao, sa stii ca e ff interesat de limba romana si chiar ii place Ma bucur ca mai exista persoane de genul acesta
     
  19. dya said:

    Default

    Pai daca tu n-ai facut, eu n-am facut si nici vreuna din fete n-a facut, inseamna ca lumea s-a sesizat din oficiu? Asta da compliment pentru comunitatea noastra de romani
     
  20. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    Hey Sandhy how are you ?
    I guess everybody is happy to see the new romanian thread, you ?
    take care