Mixalis Xatzigiannis Discography

Thread: Mixalis Xatzigiannis Discography

Tags: None
  1. inger_demon said:

    Default Mixalis Xatzigiannis Discography

    Firstly, i am sorry i posted this thread here, maybe it is not exactly the right place since i am not requesting a translation, but i really didn't know where to place it .
    I would really need your help in order to find Mixalis Xatzigiannis full discography. I am interested in the names of his released albums together with the names of the songs they contain. I already did some internet browsing and i did found some Greek websites but they didn't help me much, so it's pretty hard for me to put the pieces together. If anyone can help, it is highly appreciated Kisses, Isabela.

    ps: is there an official website of Xatzigiannis? I couldn't find it...
  2. Cristina's Avatar

    Cristina said:
  3. inger_demon said:

    Default

    Merci mult Cristina! Pe Wikipedia am fost, insa am inteles ca ar mai fi si altele, in afara de cele mentionate acolo. Din aceasta cauza vroiam sa ma ajute cineva sa gasesc discografia completa. Multumesc mult ptr ajutor si iti doresc Sarbatori Fericite!
  4. Cristina's Avatar

    Cristina said:

    Default

    Merci! Sarbatori fericite si tie!
  5. inger_demon said:

    Default

    Cristina, citind niste topicuri pe aici si vazand si post-uri de-ale tale am dedus ca vb lb. greaca . Ai reusit sa inveti singura sau ai urmat un curs? Cuvintele imi par usor de retinut deoarece exista destule similitudini cu lb noastra, insa gramatica mi se pare f greoaie si implicit constructia propozitiilor...
  6. Cristina's Avatar

    Cristina said:

    Default

    Oooo,as vreau eu sa pot spune ca vb greaca...Dar va veni si vremea aceea
    Am inceput sa invat greaca de cateva luni.Acum inteleg destul de mult,inca mi-e greu sa ma exprim dar cand citesc ceva inteleg in mare...Eu mi-am luat un ghid ca in Timisoara nu se fac cursuri de greaca.In Bucuresti exista ambasada Greciei si comunitatea elena si e mai usor .Stiu ca ei mai organizeaza cursuri de greaca.Am mai gasit si cursuri online.
    Cel mai mult inveti traducand melodii ca asa vezi si formulari,constructii...Acum am gasit un site f bun cu cursuri audio.Sunt 105 lectii si pentru mine care pot spune ca am deja o baza e destul de usor. http://www.cybc.com.cy/radio/learn_greek.html
  7. inger_demon said:

    Default

    Da, si eu ma aflu intr-o situatie similara . Tot de cateva luni a inceput sa ma preocupe si pe mine sa invat limba. Pana atunci nu ascultasem decat muzica greceasca fara sa ma preocupe prea tare exact ce si cum spuneau, imi placea f tare sound-ul si multe dintre vocile canteretilor lor, unele sunt chiar remarcabile. Incepusem la un moment dat sa merg la Comunitatea Elena din orasul meu, pentru cursuri de lb. greaca (in Constanta exista un Consulat al Greciei, avand in vedere numarul imens de studenti greci care a existat in anii trecuti si oamenii de afaceri care presteaza activitati in port), insa li s-a desfiintat sediul, nu stiu din ce motive si din cate stiu nu mai exista nicio posibilitate acum in sensul asta. Deci am ramas in aer... Erau nemaipomenite cursurile lor, pentru ca incepeai de la 0, cu abeceder si toate cele Mai gasisem eu niste manuale si carti prin anticariate, in librarii nu am gasit nimic, insa iubitul meu imi spune ca e deja o greaca cam demodata, vorbita destul de rar. Asa ca acum, mai invat vorbind cu el, insa ma uimeste de fiecare data cu articolele si forma cuvintelor care se schimba dupa caz Iti voi urma sfatul cu tradusul melodiilor si ma voi uita pe linkul de la tine. Si iti multumesc mult ptr raspunsurile tale prompte! Sper sa mai vorbim curand! Isabela
  8. Cristina's Avatar

    Cristina said:

    Default

    Super oricum...Sa inteleg ca iubitul tau e grec..Cu el vei invata f repede ca macar iti poate explica..Si iubitul meu e grec doar ca el e in Grecia si orium vb in engleza..
    Oricand vrei vorbim..
  9. Amethystos's Avatar

    Amethystos said:

    Default

    http://constadine.livepage.gr/blog/3...rm=2719&page=0

    http://totalhacker.blogspot.com/2007...07-08-dvd.html

    But i think that you have to register to a tracker from Cyprus or Greece to find the complete discography.
    "Gilgamesh, where are you hurrying to?
    You will never find that life for which you are looking.
    When the gods created man they allotted to him death,
    but life they retained in their own keeping"
  10. inger_demon said:

    Default

    Ma gandesc ca nu avem acelasi iubit! Si noi vb majoritatea timpului in engleza ptr ca momentan ne este mai usor asa, insa am inceput de ceva vreme schimbul intercultural, ramane de vazut care invata mai repede lb celuilalt Am uitat sa iti spun ca si el e in Grecia si eu aici?

    Ah, apropos... poza ta de la avatar e facuta intr-un loc al carui nume imi scapa momentan si pe care l-am bifat impreuna ptr urmatoarea vacanta de vara. Presupun deci ca ai fost deja acolo. Ceva impresii la cald? Ca daca il intreb pe el, totul e divin si nemaivazut si nemai-intalnit, stii cat de nationalisti sunt
  11. inger_demon said:

    Default

    Thanks so much Amethystos, this was really helpful! With Cristina's help i found his official website and all his albums / track lists are listed there so now i just have to find a way to download them all
  12. Cristina's Avatar

    Cristina said:

    Default

    Quote Originally Posted by inger_demon View Post
    Ma gandesc ca nu avem acelasi iubit! Si noi vb majoritatea timpului in engleza ptr ca momentan ne este mai usor asa, insa am inceput de ceva vreme schimbul intercultural, ramane de vazut care invata mai repede lb celuilalt Am uitat sa iti spun ca si el e in Grecia si eu aici?

    Ah, apropos... poza ta de la avatar e facuta intr-un loc al carui nume imi scapa momentan si pe care l-am bifat impreuna ptr urmatoarea vacanta de vara. Presupun deci ca ai fost deja acolo. Ceva impresii la cald? Ca daca il intreb pe el, totul e divin si nemaivazut si nemai-intalnit, stii cat de nationalisti sunt
    Hahaha! E Zakynthos si daaaa de vis!!! Iubitul meu e de acolo,acolo ne-am cunoscut,dar acum e la Atena in armata..:-(( E frumos in Zakynthos dar si in Corfu.Am fost in amandoua vara asta...De Zakynthos ma leaga insa alte chestii..
  13. inger_demon said:

    Default

    Exact, Zakynthos! Imi imaginez cum trb sa fi fost, daca eu numai cu ajutorul Google si cu el langa mine, care imi povestea ca e asa si asa, ma vedeam deja prajindu-ma pe plaja aia superba si innotand in apa aia super-cristalina... yum-yum... plus ca vazusem niste poze facute de sus, ca a ta, si peisajul era de vis... Si cred ca te leaga niste chestii tare speciale de Zakynthos, dupa zambetul larg

    Hmm, al tau in armata, al meu lucreaza ptr guvern si nu are liber in perioada Sarbatorilor Frumoase Sarbatori o sa avem amandoua!
  14. Cristina's Avatar

    Cristina said:

    Default

    Sarbatori fericite!!!
    Daca ai msn si ai chef de povesti id-ul meu este cris_s18@hotmail.com
  15. inger_demon said:

    Default

    Sarbatori fericite si tie Cristina!!! Eu maine voi fi toata ziua la ai mei, iar in ziua urmatoare mi s-au anuntat o gramada de prieteni in vizita, insa de indata ce trec zilele astea sper sa ne "auzim" negresit pe msn! Te-am pupat, Craciun Fericit!