Μια συνεντευξη ισπανικα ελληνικα please....

Thread: Μια συνεντευξη ισπανικα ελληνικα please....

Tags: None
  1. penny's Avatar

    penny said:

    Default Μια συνεντευξη ισπανικα ελληνικα please....

    Benjamín Rojas
    Por Miriam Domínguez


    Existen ciertos mitos, tales como: no se puede ser lindo y buen actor al mismo tiempo, si tenés una cara bonita, sos hueco, si sos muy joven, no tenés sentido de la responsabilidad, si sos famoso, no sos conciente de la realidad, etc., etc., etc., para romper con toda esa filosofía barata, hablamos con un joven actor que no se la cree, a pesar de tener los ojos mas lindos de la televisión argentina.


    E.C.O.S- ¿Benja, a que edad empezaste a trabajar?


    Benjamín- A los doce, viví mi adolescencia trabajando, eso me formó y me ayudó a no pensar en la fácil; hoy en día no nos dan las herramientas para crecer y pelear por nuestros sueños, yo tuve la suerte de tenerlas y soy un agradecido de eso, porque no es fácil en este país terminar la secundaria que encima no te deja muy bien formado para entrar a la universidad, así que terminar una carrera como hicieron mis hermanos es todo un logro.


    E.C.O.S- ¿Fuiste a escuela pública o privada?


    Benjamín- Pública, siempre fui a la misma, normal 2 de La Plata.


    E.C.O.S- Como todos sabemos, para ser actor, no solo hay que tener talento, también hay que estar en el momento justo y el lugar correcto…


    Benjamín- Si, hay un alto porcentaje de fortuna en eso…


    E.C.O.S- Si no te hubiese pasado eso, y tuvieses que elegir otra carrera, cual seria?


    Benjamín- Arquitectura, mi viejo es ingeniero y nos criamos yendo a obras en construcción


    E.C.O.S- Nada más alejado de tu presente, sobre todo teniendo en cuenta que acabas de grabar un disco.


    Benjamín- Si, pero tengo una postura muy firme frente a eso, siempre trate de aprovechar las oportunidades, dentro de lo que me interesa, si es para subir un escalón, yo lo acepto, trabajar con Cris Morena es crecer, y la música tiene que ver con eso, no es que quiera hacer todo, simplemente todo lo que pueda aprender, trato de incluirlo en mi vida.


    E.C.O.S- La última pregunta y te dejo seguir trabajando, como para sumarle a tu carrera, que otra disciplina crees que te hace falta aprender?


    Benjamín- Sin duda, el baile es la más flojita que tengo, pero en algún momento lo haré también


    E.C.O.S- Muchísimas gracias Benja, fue un placer…..
    http://clubs.pathfinder.gr/latinonomania
     
  2. maria_gr's Avatar

    maria_gr said:

    Default

    Σε μερικά σημεία η μετάφραση είναι ελεύθερη για να αποδοθεί καλύτερα στην ελληνική γλώσσα.

    Benjamín Rojas
    της Miriam Domínguez


    Υπάρχουν βέβαιοι μύθοι, όπως: δεν μπορεί να είναι κάποιος όμορφος και καλός ηθοποιός συγχρόνως, αν έχεις ένα όμορφο πρόσωπο, είσαι κενός, αν είσαι πολύ νέος, δεν έχεις αίσθημα υπευθυνότητας, αν είσαι διάσημος, δεν έχεις συναίσθηση της πραγματικότητας, κτλ, κτλ, κτλ, για να διαψεύσουμε όλη αυτή τη φθηνή φιλοσοφία, μιλάμε για έναν νέο ηθοποιό που δεν τη πιστεύει (τη φιλοσοφία), παρ' όλο που έχει τα πιο όμορφα μάτια της αργεντίνικης τηλεόρασης.

    E.C.O.S- Benja, σε ποια ηλικία άρχισες να δουλεύεις;

    Benjamín- Στα 12, έζησα την εφηβία μου δουλεύοντας, αυτό με διαμόρφωσε και με βοήθησε να μη σκέφτομαι το εύκολο. Σήμερα δεν μας δίνουν τα "εργαλεία" για να μεγαλώσουμε και να παλέψουμε για τα όνειρά μας, εγώ είχα την τύχη να τα έχω αυτά (τα εργαλεία) και είμαι ευγνώμων γι' αυτό, γιατί δεν είναι εύκολο σ' αυτή τη χώρα να τελειώσεις τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση που δε σε προετοιμάζει πολύ καλά για να μπεις στο πανεπιστήμιο, με αποτέλεσμα το να τελειώσεις τις σπουδές, όπως έκαναν οι αδερφοί μου, να είναι ένα μεγάλο επίτευγμα.

    E.C.O.S- Πήγες σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο;

    Benjamín- Δημόσιο, πάντα πήγαινα στο ίδιο, 2ο γενικό του La Plata.

    E.C.O.S- Όπως όλοι ξέρουμε, για να γίνει κάποιος ηθοποιός, δεν πρέπει μόνο να έχει ταλέντο, επίσης πρέπει να είναι την κατάλληλη στιγμή στο σωστό μέρος.

    Benjamín- Ναι, υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό τύχης σε αυτό.

    E.C.O.S- Αν δε σου είχε συμβεί αυτό και έπρεπε να διαλέξεις άλλη σταδιοδρομία (επάγγελμα), που θα ήταν;

    Benjamín- Αρχιτεκτονική, ο πατέρας μου είναι μηχανικός και μεγαλώσαμε σε έργα κατασκευής (οικοδομές κτλ.)

    E.C.O.S- Τίποτα πιο μακρινό από το παρόν σου, πάνω απ' όλα μόλις έχεις ηχογραφήσει ένα δίσκο.

    Benjamín- Ναι, αλλά έχω στάση πολύ σταθερή απέναντι σε αυτό, πάντα προσπαθώ να εκμεταλλεύομαι τις ευκαιρίες αυτού που με ενδιαφέρει, αν είναι για να ανέβω ένα σκαλοπάτι, το αποδέχομαι. Το να δουλεύεις με τον Cris Morena είναι σα να μεγαλώνεις και η μουσική συμβαδίζει με αυτό, δεν είναι να θέλω να κάνω κάτι, απλά όλα αυτά που μπορώ να μάθω προσπαθώ να τα συμπεριλάβω στη ζωή μου.

    E.C.O.S- Τελευταία ερώτηση και σε αφήνω να συνεχίσεις τη δουλειά σου, έτσι για να κάνουμε έναν απολογισμό της καριέρας σου, τι άλλο σου έχει απομείνει να μάθεις;

    Benjamín- Αναμφίβολα, ο χορός είναι το αδύνατό μου σημείο, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω κι αυτό επίσης.

    E.C.O.S- Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Benja, ήταν ευχαρίστησή μου...
    Άνθρωποι τύχης είδωλον επλάσαντο, πρόφασιν ιδίης αβουλίης.

    ~Δημόκριτος~