Miscellaneous (not lyrics) SR/CR/BH <-> EN Translations

Thread: Miscellaneous (not lyrics) SR/CR/BH <-> EN Translations

Tags: None
  1. sandra's Avatar

    sandra said:

    Default

    Quote Originally Posted by Dangerous & Moving View Post
    She asked for bosnian so I guess it would go:

    Kad odem nećeš mi se ni imena sJećati, tako da.. što bi mene bilo briga?

    it's not that it is drastic difference or anything but...
    Only correct answer...


    But,anyway , we are here to learn......



    Όλα είναι εδώ όπως ήταν παλιά
    αγκαλιές και φιλιά όλα είναι εδώ
    Όλα είναι εδώ κι είναι τόσα πολλά
    που μιλούν στην καρδιά όλα είναι εδώ
     
  2. Mĺneblomst's Avatar

    Mĺneblomst said:

    Default

    another random question:
    how do you say [in either Bosnian or Serbian] I wanna cry, but there's no one to comfort me

    and

    I'm glad this is finally over
    Twój świat kręci się wokół mnie
    En pige danser i flammernes skćr
    Mĺneblomst hun danser som den varme vind og ulvene hyler i nat ★
     
  3. Spring's Avatar

    Spring said:

    Default

    I wanna cry, but there's no one to comfort me = Plače mi se ali nema nikog da me uteši (Bosnian: utješi)


    I'm glad this is finally over = Drago mi je da je konačno gotovo
     
  4. PrincessHanne said:

    Default

    Ok, I know I should be able to write myself, but right now I am really stressed, and I just would like some help to make sure it is correct....

    Ok, I am not desperate, but can you please tell me, so I can leave you alone? If you don't want anything with me, it's ok, but please tell me. I feel like a fool. Maybe I should know from the way you have acted the last times, but.... I just want to know how you feel. Do you want to ever see me? If you find the time? Or are you not interested at all anymore? I know I have been wrong a lot, and I know I have held back when I should not have. I regret a lot of that now. I just want a chance to talk to you and I hope you would like that also...


    And if you can, just write right away in croatian - -j- ;-)

    Thanks :-D
     
  5. Dangerous & Moving's Avatar

    Dangerous & Moving said:

    Default

    here it is:

    Ok, nisam očajna, ali možeš li mi molim te reći, pa da te ostavim na miru? Ako ne želiš ništa sa mnom, u redu je, no molim te mi reci. Osjećam se kao budala.
    Možda bi trebala znati po onome kako si se ponašao u zadnje vrijeme (zadnjih dana) ali... Samo želim znati kako se osjećaš. Želiš li me više ikad vidjeti? Hoćeš li naći vremena? Ili više uopće nisi zainteresiran? Znam da sam puno griješila i da sam se obuzdala kad nisam trebala. Užasno se kajem sad. Samo želim šansu da razgovaram s tobom a nadam se da bi i ti to volio.

    I wrote as if the person who writes was female and the person to whom is written male, is that ok?
    ''Glupost je sama u sebe zaljubljena i njeno je samoljublje bezgranično.''

    ''Siamo niente senza fantasie''

    ''Наверное мне место на луне, но страшно оставаться в темноте''
     
  6. PrincessHanne said:

    Default

    Quote Originally Posted by Dangerous & Moving View Post
    here it is:

    Ok, nisam očajna, ali možeš li mi molim te reći, pa da te ostavim na miru? Ako ne želiš ništa sa mnom, u redu je, no molim te mi reci. Osjećam se kao budala.
    Možda bi trebala znati po onome kako si se ponašao u zadnje vrijeme (zadnjih dana) ali... Samo želim znati kako se osjećaš. Želiš li me više ikad vidjeti? Hoćeš li naći vremena? Ili više uopće nisi zainteresiran? Znam da sam puno griješila i da sam se obuzdala kad nisam trebala. Užasno se kajem sad. Samo želim šansu da razgovaram s tobom a nadam se da bi i ti to volio.

    I wrote as if the person who writes was female and the person to whom is written male, is that ok?
    yeah, thats perfect, thank you! :-D
     
  7. Dangerous & Moving's Avatar

    Dangerous & Moving said:

    Default

    You're welcome!
    ''Glupost je sama u sebe zaljubljena i njeno je samoljublje bezgranično.''

    ''Siamo niente senza fantasie''

    ''Наверное мне место на луне, но страшно оставаться в темноте''
     
  8. PrincessHanne said:

    Default

    Quote Originally Posted by Dangerous & Moving View Post
    You're welcome!
    Although I probably shouldnt use it at all :-S

    I hate croatian men ;-)
     
  9. Dangerous & Moving's Avatar

    Dangerous & Moving said:

    Default

    And where are you from if it's not secret?
    if it helps even tho I'm croatian I was never in love with cro man in my entire life xD
    ''Glupost je sama u sebe zaljubljena i njeno je samoljublje bezgranično.''

    ''Siamo niente senza fantasie''

    ''Наверное мне место на луне, но страшно оставаться в темноте''
     
  10. PrincessHanne said:

    Default

    oh, and does anyone know why when I click on a link from a forum (for example from my favorites or from an email notification) it will take me to the link, but before it is finished loading it will jump automatically to the main page of allthelyrics.com/forum

    so every time i have to manually go into the thread I want.... :-( Its quite annoying!!!

    Is that normal? I tried with both firefox and internet explorer :-S
     
  11. Spring's Avatar

    Spring said:

    Default

    hm... I don't have that problem .. and it sounds totally strange :S
    Try clearing your cache and stuff...
    in Firefox - Tools/Clear Private Data
    in Explorer - Tools/Internet Options/ Delete temporary files, cookies....
     
  12. PrincessHanne said:

    Default

    Quote Originally Posted by Spring View Post
    hm... I don't have that problem .. and it sounds totally strange :S
    Try clearing your cache and stuff...
    in Firefox - Tools/Clear Private Data
    in Explorer - Tools/Internet Options/ Delete temporary files, cookies....
    thanks, ill try that out :-)
     
  13. sw kushh said:

    Default

    what does "lutko" mean?
    hvala puno!
     
  14. Dangerous & Moving's Avatar

    Dangerous & Moving said:

    Default

    ''lutko'' means doll but in vocative case
    In nominative would be lutka
    ''Glupost je sama u sebe zaljubljena i njeno je samoljublje bezgranično.''

    ''Siamo niente senza fantasie''

    ''Наверное мне место на луне, но страшно оставаться в темноте''
     
  15. Mimiii said:

    Default

    Can someone translate this for me?


    "The video gave me goosebumbs. It really makes you aware of how insignificant we humans in fact are.
     
  16. Spring's Avatar

    Spring said:

    Default

    "The video gave me goosebumbs. It really makes you aware of how insignificant we humans in fact are."

    Naježila sam se gledajući taj video. Stvarno shvatiš kako smo mi ljudi u stvari beznačajni
     
  17. lorelai_g87's Avatar

    lorelai_g87 said:

    Default

    Can someone plz translate this? Thanks

    -Rodom je iz Napulja. Radi doktorat iz Politickih nauka u Milanu, a s obzirom da je zanima Kosovo....
    -Ma zaista je divno kad kuliraš kako se sve slaže kao tetris... i svakog dana po neka sitnija ili krupnija stvar koja te obraduje... baš lepo... Bašbaš lepo.
    - Iz tvojih usta u Njegove usi....Meni je bilo isto fenomenalno kad ste me visnja, ti i oni uzeli u zastitu, pre neki dan...
    - bogami Ninoslave...šta bi ti hvalilo da te i ova mala malo uzme u zaštitu ...
    - Nameracio sam tim putem. Pa, sta bude....Hvala na sugestiji !!!! I drustvu
    ...life after death...
     
  18. ina said:

    Default

    I'll be creative in translation....

    -Rodom je iz Napulja. Radi doktorat iz Politickih nauka u Milanu, a s obzirom da je zanima Kosovo....
    He/she comes (originates) from Naples. He/she works on doctor's degree in Political science in Milan, but regarding her interest in Kosovo...

    -Ma zaista je divno kad kuliraš, kako se sve slaže kao tetris... i svakog dana po neka sitnija ili krupnija stvar koja te obraduje... baš lepo... Bašbaš lepo.
    It's really wonderful to "chill out" (kulirati - to cool), when all pieces match like in Tetris.... and every day a new thing, smaller or bigger, warms cockles of your heart... so nice, so so nice.

    - Iz tvojih usta u Njegove usi....Meni je bilo isto fenomenalno kad ste me Visnja, ti i oni uzeli u zastitu, pre neki dan...
    From your mouth to His ears...I felt phenomenal when Višnja, you and they took under your wing, few day ago...

    - Bogami Ninoslave...šta bi ti hvalilo da te i ova mala malo uzme u zaštitu ...
    šta bi ti hvalilo -> šta bi ti falilo
    faliti - to miss sth, lack of/in sth
    hvaliti (se)- to brag, to boast, to glorify, praise...
    Egad Ninoslav... it would not be bad for you if this little one (little girl) takes you under her wing for (or maybe is said in) a little while...

    - Nameracio sam tim putem. Pa sta bude....Hvala na sugestiji !!!! I drustvu
    I strongly made my mind to go this way. What will be, will be... Thanks for (your) suggestion!!! And (thanks) to the party (fellowship)
     
  19. lorelai_g87's Avatar

    lorelai_g87 said:

    Default

    thank you Ina! The person they're talking about it's me, so it's a "she"

    and that about these?

    - Vishnja se baš nasekirala, a ja sam bila potpuno ispražnjena u fazonu 'oooo, neeeee... kakva strašna glupost....' i rekoh Radojčiću 'a šta ti je trebalo da ideš tamo da se prljaš...'
    Kapiram, Dečaci vole da se skitaju po raznim opasnim mestima
    Nego, imam jedan problem, pa bih da ti šibnem mejl, pa mi samo na pp pošalji adresu. Možda možeš da mi pomogneš.
    - Mene je Kamala (moja cerka) uclanila na Facebook (ova mala Italijanka me tu pronasla) i nisam video tu bilo sta opasno.... Naprotiv, sve sami prijatni ljudi... Dobro, vecinom me zene kontaktiraju i to po vrlo vaznim poitanjima...
    - Jaoooo bre...., ljudi su zaista sasava bica !!!!!
    - ja se nisam nasekirala, ja sam bila besna
    kakvi uzasni maniri, bozemesacuvaj.
    al proslo, a i taj facebook fercera li, fercera....
    - Koji? Ciji? Kad, bre?
    - ajaoj. margos - ne, ti - ti si potegao temu mog posta pa sam komentarisala da sam bila besna zbog manira koji su doveli do one situacije. dobro, ne samo manira - al da ne sitnicarimo. rekoh - proslo
    - Upoznah je, al se ti ne sećaš Opasno mesto je bio blog JT, a ne Fejsbuk.
    Vishnja je bila besna po sopstvenom priznanju - al eto, priznaću i ja da sam se nasekirala jer mi je Radojčić priopćio da je banovanje trajno - pa sam odmah rekla da se uključiš u FM da možemo tamo da se sigramo i šalimo. Eto, ja sam se nasekirala (Vishnjo, je l sad ok? ) Evo malo trešanja
    ...life after death...
     
  20. ina said:

    Default

    Višnja = Vishnja = cherry, but it's a name, just to know

    - Vishnja se baš nasekirala, a ja sam bila potpuno ispražnjena u fazonu 'oooo, neeeee... kakva strašna glupost....' i rekoh Radojčiću 'a šta ti je trebalo, da ideš tamo da se prljaš...'

    Višnja really gave me bad time (bedevilled), and I was complitely emptied out in a manner "oooh noooo... sucha awful nonsense..." and I said to Radojčić: " What made you do that ("did you need that"), to go there and make yourself dirty...."


    Kapiram, Dečaci vole da se skitaju po raznim opasnim mestima
    Savvy, the boys like to roam around the dangerous places

    Nego, imam jedan problem, pa bih da ti šibnem mejl, pa mi samo na pp pošalji adresu. Možda možeš da mi pomogneš.
    But, I have a problem, so I would like to send you a mail ( "to lash you a mail"), and you just send me in a message (or sms message) the address. Maybe you can help me.

    - Mene je Kamala (moja cerka) uclanila na Facebook (ova mala Italijanka me tu pronasla) i nisam video tu bilo sta opasno.... Naprotiv, sve sami prijatni ljudi... Dobro, vecinom me zene kontaktiraju i to po vrlo vaznim pitanjima...

    My dother Kamala signed me on Facebook (this little Italian girl found me there) i didn't see any danger that coul come out from it.... On the contrary, all the pleasant people there...Alright, mostly women contact me and it's on the very important points (questions)...


    - Jaoooo bre...., ljudi su zaista šašava bića !!!!!
    Ooh, gosh.... people (humans) are really dotty creatures!!!


    - ja se nisam nasekirala, ja sam bila besna
    I was not beset, I was furious.
    kakvi uzasni maniri, boze me sacuvaj.

    what boorish manners, my god! ("god saves me")
    al proslo, a i taj facebook fercera li, fercera....
    but has gone, and that facebook ????? (i don't know what's "fercerati")


    - Koji? Čiji? Kad, bre?
    What? Which/Whose? Oh,when?

    - ajaoj. margos - ne, ti - ti si potegao temu mog posta pa sam komentarisala da sam bila besna zbog manira koji su doveli do one situacije. dobro, ne samo manira - al da ne sitnicarimo. rekoh - proslo

    Mama mia, Margos, no, you - you'd started ("drawn") the topic about my fast, so i commented I was furious with the manners which had put me in that position. Ok, not only because of manners - but not to quibble over it. I said -it's over.


    - Upoznah je, al se ti ne sećaš Opasno mesto je bio blog JT, a ne Fejsbuk.
    Vishnja je bila besna po sopstvenom priznanju - al eto, priznaću i ja da sam se nasekirala jer mi je Radojčić priopćio da je banovanje trajno - pa sam odmah rekla da se uključiš u FM da možemo tamo da se sigramo i šalimo. Eto, ja sam se nasekirala (Vishnjo, je l sad ok? ) Evo malo trešanja.

    -I've met her, but you don't remember A dangerous place, that JT blog, not Facebook. Vishnja was furious according to (or it's said by her.. ?) her own confession- but, voila, I admit I was beset too, because Radojčić had told me that "banovanje"- I believe it's partying (in slang) or ruling or censuring, prohibit, I'm not sure) is permanent - so I said right a way to get involved in FM, so we could have fun and play around. So here you are (voila), I was bedeviled (Vishnja, is it ok now?) here are some cherries (red, sweet, višnja is dark red and sour)