Solved: Dionysis Kotsikas & Carpe Diem

Thread: Solved: Dionysis Kotsikas & Carpe Diem

Tags: None
  1. apollon said:

    Wink Solved: Dionysis Kotsikas & Carpe Diem

    Hi Greek Music Lovers,I want to Greek and English Lyrics of Hamenes Efthes in Latin Script...Thanks a lot...
     
  2. apollon said:

    Wink Dionysis Kotsikas & Carpe Diem

    Does Anybody Know The Lyrics Of The Nice Song In Latin Script...thanks...
     
  3. tzina772000's Avatar

    tzina772000 said:
     
  4. apollon said:

    Wink Yes This One Which In The Link...

    Yes,the song which I want to Greek Lyrics in Latin Script...
     
  5. tzina772000's Avatar

    tzina772000 said:

    Default

    Χαμένες ευχές - Καθ'οδον
    Hamenes efhes - Kath'odon (this is the group, Kotsakis Dionisis & Politis Ilias are the lyrics and music writers)

    Απόψε θα μιλήσουμε μαζί
    apopse tha milisoume mazi
    εγώ κι εσύ (x2)
    ego ki esi
    κι αν ούτε λέξη δεν μας βγει
    ki an oute leksi den mas vgei
    μην νοιαζεσαι
    min noiazesai
    αρκεί η στιγμή, να μας ενώνει
    arkei i stigmi, na mas enonei

    Απόψε θα γιορτάσουμε μαζί
    apopse tha giortasoume mazi
    ένα μπορεί (x2)
    ena mporei
    μια αγάπη
    mia agapi
    ποτέ δεν μπόρεσε κανείς να πει
    pote den mporese kaneis na pei
    που τελειώνει
    pou teleionei

    Απόψε να σε νανουρίσω θέλω
    apopse na se nanouriso thelo
    όπως παλιά, με μυστικά
    opos palia,me mistika
    κρυμμένοι φόβοι μου, με στοιχειώνουν με τιμωρούν
    krimenoi fovoi mou, me stoiheionoun, me timoroun
    μ' ακολουθούν, σαν κουστωδία
    m'akolouthoun, san koustodia

    Απόψε δεν χωράνε λόγια που είναι εύκολα και τυπικά
    apopse den horane logia pou einai efkola kai tipika
    η απουσία σου σαν φως στεγνό
    i apousia sou san fos stegno
    μιας φωτεινής επιγραφής, επωνυμία
    mias foteinis epigrafis, eponimia

    (x2)
    Με πυξίδα το χθες
    me piksida to hthes
    στις χαμένες ευχές
    stis hamenes efhes
    τ' όνειρό σου ξανά θα σαλπάρει
    t'oneiro sou ksana tha salparei
    ότι έχεις σκορπάς
    oti eheis skorpas
    παθιασμένα ζητάς
    pathiasmena zitas
    μια οδό πιο κοντά στο φεγγάρι
    mia odo pio konta sto feggari

    Απόψε θα μιλήσουμε μαζί
    apopse tha milisoume mazi
    εγώ κι εσύ μια ευκαιρία μόνο
    ego ki esi mia efkairia mono
    θέλουμε ακόμη
    theloume akomi

    Ίσως μπορέσουμε κι οι δυο
    Isos mporesoume ki oi dio
    να πάμε απ' την αρχή
    na pame ap'tin arhi
    κι ίσως μπορέσω να σου πω
    ki isos mporeso na sou po
    κι εγώ συγνώμη...
    ki ego signomi
    Last edited by tzina772000; 09-15-2008 at 11:02 AM.
     
  6. apollon said:

    Wink Thanks But Some Mistakes...

    Thanks a lot for the lyrics of the beautiful song but there is some mistakes in lyrics !
     
  7. tzina772000's Avatar

    tzina772000 said:

    Default

    I don't know the song, I found the lyrics on the net. If you can upload the song somewhere I'll correct it.
     
  8. amarilis said:

    Default

    Egw to "xamenes euxes" to'xw akousei apo tous christina bratuska kai ton dionysi kwtsaki ,pou pisteuw oti tou tairiazei kalutera mias kai einai erwtiko kommati.Epishs den pisteuw na'xei kukloforhsei se allh ektelesh.

    http://www.esnips.com/doc/ea357477-b...7;ές
     
  9. tzina772000's Avatar

    tzina772000 said:

    Default

    Ι've corrected it according to the link given by amarilis.
    Amarilis, δεν ξέρω. Ο Κωτσάκης σίγουρα είναι ο ένας που το τραγούδησε, ο Πολίτης σίγουρα επίσης συνέβαλε στους στίχους & μουσική. Το θέμα είναι το εξής , οι Καθ'οδόν υπήρξαν ως γκρουπ, με μέλη και τους δυο προαναφερθέντες. Οι οποίοι μετά ακολούθησαν σόλο καρίερα. Δεν βρήκα όμως πουθενά, για να το καρατσεκάρω, τα τραγούδια που αποτέλεσαν την δισκογραφία του γκρουπ (2 με 3 δίσκοι είναι όλοι). Μπορεί να είχε τραγουδηθεί αρχικά από το γκρουπ και μετά απο τους Μπρατούσκα - Κωτσάκη. Σαν τραγούδι πάντως υπάρχει στο "Ζήσε τη στιγμή" από Κωτσάκη.
     
  10. tzina772000's Avatar

    tzina772000 said:

    Default

    amarilis, katevasa ton prwto disko tou group (tou 1999) kai to "Xamenes efxes" iparxei mesa. Kwtsakis me kapoia kopela sto tragoudi.
     
  11. amarilis said:

    Default

    Mporeis na mou dwseis to link aytou tou diskou?

    Ayto pou sou esteila pantws, einai apo to "Zise ti stigmi"
     
  12. tzina772000's Avatar

    tzina772000 said:
     
  13. amarilis said:

    Red face

    Tzina mporeis na mou steileis kai to link apo to site tou Politi, giati eimai 99% sigouri oti o diskos aytos einai demo, den exei kykloforisei pote.
    Apo o,ti eida pantws, sto "xamenes eyxes" o Hlias Politis synevalle mono stous stixous sto sygkekrimeno kommati, kai sto cd ayto to tragoudane Kotsakis/Panagakoy...opote egw ekana lathos,nomiza pws htan ntoyeto Politis/Kotsakis.
    Sthn ousia loipon to kommati ayto kykloforise prwti fora sto "Zhse th stigmh" me Kotsaki/Bratyska sta fwnitika.
     
  14. tzina772000's Avatar

    tzina772000 said:

    Default

    Αυτό είναι το link απ'οτι κατάλαβα όμως δεν είναι demo, κυκλοφόρησε κανονικά ο δίσκος. Το είδα σε site των Καθ'οδόν

    http://www.musicheaven.gr/html/modul...viewpage&id=16

    Κοίτα στο τέλος της σελίδας.
     
  15. amarilis said:

    Red face

    S'eyxaristw katarxas gia to link Tzina.
    To thema edv einai to ekshs,"to zhse th stigmh"periexei mono duo kommatiia se epanakukloforia,einai to "ena tsigaro ap'ta varia" kai to "pou na'sai",auto to'xei pei o idios o kvtsakis se mia apo tis sunenteukseis tou.Epishs exw mia filoi ths opoias h kollhth ths aderfhs ths htan polu fan twn kathodon tote kai ths exei pei oti se kapoies sunaylies tous dinan to demo tous kai oxi oti to'xan pote ta diskadika h kamia etairia.
     
  16. tzina772000's Avatar

    tzina772000 said:

    Default

    Mporei, den kserw, apo ti stigmi omws pou to exoun san diskografia tous????Den kserw, i idioi stantar kseroun kalitera.
    Kati allo, eimai psiloasxeti ews kai xontroasxeti me diskografies, afou to eixan kikloforisei se demo, den metraei ws epanakikliforia?????Apo logiki apopsi, nai. An vevaia ta demo thewrountai official, i apla "elate gnwriste to proion mas, mexri na mas akousei kanena na kanoume kana disko".
     
  17. amarilis said:

    Smile

    Kalhspera kai pali!
    To demo opvs svsta parathrhses einai deigma douleias kai tipota perissotero.Otan lene "epanakukloforei" ennooun oti hdh exei kukloforhsei (sta diskopoleia) h sugkekrimenh douleia.
     
  18. dkotsak said:

    Default

    ΟΚ..

    Νομίζω ότι είμαι ο πλέον κατάλληλος να διαφωτίσω την κατάσταση, έτσι?..

    Το "Χαμένες ευχές" το γράψαμε τον Αύγουστο του 1996 με τον Ηλία..

    Πιο συγκεκριμένα γράψαμε μαζί τους στίχους, ενώ τη μουσική την έγραψα μόνος μου.

    Ο αρχικός τίτλος του κομματιού ήταν "Καληνύχτα όνειρό μου". Αργότερα μετονομάστηκε σε "Μια οδός πιο κοντά στο φεγγάρι". Θα πρέπει να σας πω ότι το σπίτι που έμενα βρισκόταν στις αρχές μιας πολύ περίεργης ανηφόρας. Εκείνες τις νύχτες που γράφτηκε το τραγούδι το φεγγάρι έβγαινε ακριβώς από την κορυφή αυτής της ανηφόρας. Αν στεκόσουν στις αρχές της την ώρα που έβγαινε το φεγγάρι, αποχαιρετώντας ένα πρόσωπο που έφευγε ανεβαίνοντας, το πρόσωπο αυτό έμοιαζε να χανεται στο φεγγάρι που βρισκόταν στην κορυφή..

    ...Όμως ο τίτλος αυτός κρίθηκε "μεγάλος" και "δύσκολος".. Έτσι ο Ηλίας μετονόμασε το κομμάτι σε "Χαμένες ευχές"..

    Το 1998 (δεν παίρνω όρκο αλλά νομίζω ήταν 1998) κάναμε με τους καθ'οδόν ένα demo του κομματιού. Στο demo αυτό η γυναικεία φωνή ανήκει στη Μίνα Παναγάκου, μια φίλη μας που τότε ήταν μόνο 16 ετών. Δεν ήταν φυσικά τραγουδίστρια, αλλά είχε ταλέντο και η μπάντα δεν είχε γυναικεία φωνή..
    Σήμερα η Μίνα είναι ηθοποιός...

    Το κομμάτι παιζόταν στις συναυλίες των Καθ'οδόν μέχρι που αποχώρησα στα τέλη του 1999.

    Ενώ ήμουν στο στρατό οι Καθ'οδόν ετοίμασαν δισκογραφική δουλειά χωρίς εμένα, αλλά το κομμάτι δε συμπεριελήφθη σε αυτήν..

    Ετσι η παλιά έκδοση έμεινε ως demo και αδισκογράφητη..

    Την περίοδο 2000 με 2004 ήμουν εκτός μουσικής.

    Οταν αποφάσισα να κατεβάσω την κιθάρα από το πατάρι και να κάνω μια νέα προσπάθεια, το "Χαμένες ευχές" ήταν από τα πρώτα κομμάτια που ήθελα να δισκογραφήσω. Με τον Ηλία είχαμε (και έχουμε) άριστες σχέσεις, οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα σε αυτό.

    Αφού μεσολάβησε μια δισκογραφική δουλειά για το αντιπολεμικό κίνημα, δύο συμμετοχές στη συλλογή "Pure Rock II" της Atlantis και κάποιες δουλειές στην τηλεόραση, το πλήρωμα του χρόνου ήρθε το Μάρτιο του 2008 όπου υπέγραψα συμβόλαιο συνεργασίας με την Alpha Records. Η Χριστίνα Μπράτουσκα, η οποία βρίσκεται πάντα δίπλα μου από τον καιρό που επέστρεψα στη μουσική ανέλαβε το μέρος των γυναικείων φωνητικών στο κομμάτι. Όποιος έχει ακούσει την παλιά έκδοση - demo θα διαπιστώσει ότι σε αυτήν τα γυναικεία φωνητικά ήταν λογότερα. Με τη Χριστίνα το μέρος αυτό του κομματιού αναβαθμίστηκε..

    Η "επίσημη" ηχογράφηση έγινε με τους Carpe Diem , τη μπάντα που με ακολουθεί πλέον..

    Για την ιστορία στους Carpe Diem μπάσο παίζει ο Σταύρος Κωνσταντόπουλος. Ο Σταύρος ήταν ο μπασίστας των Καθ'οδόν. Μετά τη διάλυση τους προσχώρησε στους "Magic De Spell". Αφού έμεινε κάποια χρόνια, οι μουσικοί μας δρόμοι έσμιξαν και πάλι , θέλω να ελπίζω αυτήν τη φορά οριστικά, αφού μεταξύ μας υπάρχει μια σπάνια , αδερφική φιλία...

    Οταν βάλαμε το κομμάτι στο στούντιο, αποφάσισα να κάνω κάποιες αλλαγές και συμπληρώσεις στους στίχους. Συνηθίζω να το κάνω με παλιά κομμάτια. Οσοι με ξέρουν βρίσκουν την τελειομανία μου ψυχωτική..

    Στο στούντιο το "Χαμένες ευχές" έδειχνε "στοιχειωμένο". Δυο φορές το ηχογραφήσαμε εξ' ολοκλήρου, το μιξάραμε, το φέραμε σε τελική μορφή και δύο φορές το ξηλώσαμε εντελώς. Η τρίτη φορά ήταν και η "τυχερή"... Χρειάστηκαν ατελείωτες στουντιακές ώρες για να φτάσουμε στο σημείο να νιώσουμε ότι το συναίσθημα που έγβαζε το κομμάτι ήταν όντως αυτό που έδιναν οι στίχοι και οι μελωδίες του..

    Τις "Χαμένες ευχές" θα τις βρείτε στο maxi single "Ζήσε τη στιγμη" (Alpha Records), από τις αρχές του Νοέμβρη σε όλα τα κεντρικά δισκοπωλεία.

    Φυσικά μπορείτε να τις βρείτε και από πειρατικά sites δωρεάν σε μορφή Mp3..

    Αξίζει όμως να ξέρετε ότι σε αυτό το maxi single δώσαμε την ψυχή μας και στα 6 κομμάτια. Χωρίς ίχνος εγωισμού μπορώ να πώ, ότι σε αντίθεση με την πλειοψηφία των cd που βγαίνουν σήμερα (όπου οι περισσότεροι ίσως καλλιτέχνες δουλεύουν πραγματικά 1 με 2 κομμάτια ενώ τα υπόλοιπα υπάρχουν απλά για να "γεμίσει" ο δίσκος ), εμείς δώσαμε την ψυχή μας σε όλο το cd και κάναμε πραγματικά το καλύτερο που μπορούσαμε. Παράλληλα κάναμε ό,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατό ούτως ώστε να βγεί στην αγορά με τη χαμηλότερη δυνατή τιμή.. Το οικονομικό κέρδος δεν ήταν ποτέ ο σκοπός που γράφαμε μουσική..

    Οι "τελικοί" στίχοι του κομματιού είναι οι εξής:

    Απόψε θα μιλήσουμε μαζί
    εγώ κι εσύ (x2)
    κι αν ούτε λέξη δεν μας βγει
    μην νοιαζεσαι
    αρκεί η στιγμή, να μας ενώνει

    Απόψε θα γιορτάσουμε μαζί
    ένα μπορεί (x2)
    μια αγάπη τόσο δυνατή
    ποτέ δεν μπόρεσε κανείς να πει
    που τελειώνει

    Απόψε να σε νανουρίσω θέλω
    όπως παλιά, με μυστικά
    κρυμμένοι φόβοι
    με στοιχειώνουν και με τιμωρούν
    με ακολουθούν, σαν κουστωδία

    Απόψε δεν χωράνε λόγια που είναι εύκολα και τυπικά
    η απουσία σου σαν φως στεγνό
    μιας φωτεινής επιγραφής, επωνυμία

    Με πυξίδα το χθες
    στις χαμένες ευχές
    τ' όνειρό σου ξανά θα σαλπάρει
    ότι έχεις σκορπάς
    παθιασμένα ζητάς
    μια οδό πιο κοντά στο φεγγάρι..
    (x2)

    Απόψε θα μιλήσουμε μαζί
    εγώ κι εσύ μια ευκαιρία μόνο
    θέλουμε ακόμη
    Ίσως μπορέσουμε κι οι δυο
    να πάμε
    απ' την αρχή(x2)
    κι ίσως μπορέσω να σου πω
    κι εγώ
    συγνώμη...

    Η κυκλοφορία του κομματιού στο cd "Ζήσε τη στιγμή" είναι και η πρώτη του κυκλοφορία. Δεν τίθεται θέμα "επανακυκλοφορίας" επομένως.. Απλά κάποιοι έχουν και το παλιό demo του κομματιού...

    Αυτά!..
     
  19. tzina772000's Avatar

    tzina772000 said:

    Default

    Ε, δεν σε πιστεύω. Και σε είδα σήμερα στη σχολή, και έλεγα να ρωτήσω ή θα με παρεξηγήσει??????? )))))))))))))))))))))))))))))))))
    Σε ευχαριστούμε για την εξήγηση και για τους στίχους
    Υπέροχο, να μπορείς να μιλάς απ'αυθείας με τους δημιουργούς. Χίλια thanks