Learning Bulgarian language

Thread: Learning Bulgarian language

Tags: None
  1. PROPEL's Avatar

    PROPEL said:

    Default

    i'll try it
     
  2. rsiscar's Avatar

    rsiscar said:

    Default

    Quote Originally Posted by PROPEL View Post
    oh i know the atl isnt enough.

    i am trying to find a good dictionary, but i cannot find any here.

    bulgarian books here are not popular at all.

    i do have a couple of bulgarian books! They have a small dicitonary section in the back of each.

    I use this website a lot http://www.eurodict.koralsoft.com when i need a dictionary. And since there is a Bulgarian community here in chicago, I was lucky to find a place that sells really good bulgarian dictionaries. It's by PONS you can check it out at www.pons.bg
     
  3. LadyDiamond.дама диамант's Avatar

    LadyDiamond.дама диамант said:

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by PROPEL View Post
    i'll try it
    you should its awesome also if you need anything translating go to
    www.google.com/translate
     
  4. NyLoN_BoY's Avatar

    NyLoN_BoY said:

    Default

    Quote Originally Posted by tedinkyyy View Post
    wow I don't know them in such theory I know "segashno vreme","minalo svyrsheno vreme","minalo nesvyrsheno vreme","bydeshte vreme","bydeshte v minaloto","minalo neopredeleno" ,"minalo predvaritelno" and...these came to my mind.When I take up with studying Bulgarian philology (I hope - this autumn) I'll be more competent to explain it to u
    Къде си решила да учиш Българска филология. Да не е в Търново, да те уплаша жестоко? Защото аз уча точно това и то точно във Велико Търново.
     
  5. PROPEL's Avatar

    PROPEL said:

    Default

    Quote Originally Posted by LadyDiamond.дама диамант View Post
    you should its awesome also if you need anything translating go to
    www.google.com/translate
    oh i use that already!!
     
  6. tedinkyyy's Avatar

    tedinkyyy said:

    Default

    Quote Originally Posted by NyLoN_BoY View Post
    Къде си решила да учиш Българска филология. Да не е в Търново, да те уплаша жестоко? Защото аз уча точно това и то точно във Велико Търново.
    A не Аз искам в СУ. Търново ми е далече Аз всъщност вече мисля по-скоро за Славянска Хем БФ, хем 1 език повече.
    Eins.. hier kommt die Sonne
    Zwei..hier kommt die Sonne
    Drei.. hier kommt die Sonne
    Vier
    Fünf
    Sechs
    Sieben..
    Acht..
    Neun.....
    Ich hab' keine Lust.
     
  7. I'm unstoppable said:

    Default

    Браво на теб Tedinkyyy! Поне ще съхраниш исконното, българското, а и някой ден би учила и децата на България на четмо и писмо. Евала, колкото и жаргонно да звучи. Браво и на теб Nylon boy! Знам, че Ви в трудно (евентуално в първите няколко години), но поне не е чак толкова суха материя. Например аз, още имам време, докато избера къде и какво да уча (просто защото ми остават още 2 години, докато завърша), но сериозно обмислям вариянта да продължа по нататък или със Счетоводство и контрол (защото уча във Финансова гимназия), или с Международни отношения (защото ме влече да изучавам езици).Е, радвам се за вас и Ви стискам палци за по нататъчни успехи. Не се предавайте, дори и до болка да Ви е трудно. Пожелавам Ви да вървите все нагоре по стълбицата на успеха.
    C'est la vie!
     
  8. tedinkyyy's Avatar

    tedinkyyy said:

    Default

    i'm unstoppable ,съветвам те да не избираш Международни отношения ! И аз в началото исках това,докато не се убедих,че всичко е голяма илюзия- и за езиците,и за реализацията после.Истината е,че нищо не правят там.Познавам хора,които го учат или са го завършили и всички смятат,че най-голямата грешка в живота им е,че са записали това.
    Аз не искам да ставам учителка мисля да заминавам някъде в чужбина (дай Боже) и евентулано да съм преводач или и аз не знам.Затова мисля да запиша всъщност славянска,за да знам още един славянски език,най-вероятно сърбохърватски.
    Eins.. hier kommt die Sonne
    Zwei..hier kommt die Sonne
    Drei.. hier kommt die Sonne
    Vier
    Fünf
    Sechs
    Sieben..
    Acht..
    Neun.....
    Ich hab' keine Lust.
     
  9. I'm unstoppable said:

    Default

    Браво все пак! Е, още имам около 2 години, докато реша, но мисля че не си права. И аз имам познати завършили с МО с Английски и Испански и сега са в Испания. Вярно, че работят главно като преводачи, но поне са се реализирали и са владеещи 2 езика. Ала времето ще покаже. Все пак това е просто алтернaтива, но живот и здраве до година вече сериозно трябва да помисля върху този казус. Благодаря ти за съвета.
    C'est la vie!
     
  10. lopatka's Avatar

    lopatka said:

    Default

    Само в България ли може да се учи българска филология? И аз ще записвам филология, но при мен са френска и финска. След време мисля да уча английска и българска (и/или норвежка), но ще видя, май ще си прекарам живота из университетите :d ..
    Ungir kallar, kátir kallar, gangiđ upp á gólv dansiđ lystilig!
     
  11. tedinkyyy's Avatar

    tedinkyyy said:

    Default

    към I'm unstoppable: ако искаш да научиш език,запиши филология в МО само ще си губиш времето.Е,освен ако наистина не настояваш за испански примерно,понеже при нас това с 5те(английска,немска,френска,испанска и италианска) е много глупаво направено- за тях може да кандидатства само човек,който е бил в такава гимназия и може да положи изпит по съответния език.Аз много исках немска, но като съм била в английска паралелка и немският ми далеч не е най-добрият,се простих с нея.
    Иначе за МО,ако не ти се отдава историята,също те съветвам да не го учиш.Много история и право учат там,както и политики.Аз лично харесвам историята и затова за мен това не беше проблем, когато още го исках.

    към lopatka: не вярвам само в България да може да се учи БФ.В цяла Европа 100% има такава специалност,но я числят към "Славянска филология" ,както у нас правят със славянските езици.Но за Канада си нямам идея
    Ама мислиш френска и финска заедно? Интересно.Те май нямат нищо общо
    Eins.. hier kommt die Sonne
    Zwei..hier kommt die Sonne
    Drei.. hier kommt die Sonne
    Vier
    Fünf
    Sechs
    Sieben..
    Acht..
    Neun.....
    Ich hab' keine Lust.
     
  12. I'm unstoppable said:

    Default

    :s ммммм още се колебая, ала за едно съм сигурен - ще бъде свързано с Икономика и Езици, защото просто в днешно време е много добре да владееш езици, а пък и да разбираш от икономическата информация (между другото за това, което каза по-горе не е глупаво, защото човек, който не е учил от малък езика, надали ще може да се справи във ВУЗ специалност Филология.В смисъл, че примерно ако съм учил Гръцки, а изобщо си нямам 'хал хабер' от Корейски, просто защото не съм го учил, да искам и мога да следвам Корейска филология.Така че всичко си има някакъв смисъл. А пък друго е, че и образователната ни система е малко тромава, с неточности и неизяснености, нуждаеща се от малко свежа мисъл и доосъвършентване).
    C'est la vie!
     
  13. tedinkyyy's Avatar

    tedinkyyy said:

    Default

    Ами аз преди исках Балканистика,където се учат 3 езика -албански,румънски и гръцки., а си нямам представа от нито един от тях. Това означава, че не мога да го уча, т.е.нямам право да ги уча? Някой може да иска да учи италиански.Защо трябва непременно да е учил в училище с италиански,за да го направи?Все пак трябва да има възможност и за начинаещи.Това никак не е справедливо.
    Ами те повечето искат икономика сега,само от нашия клас повече от половината искат това,даже някои вече ги приеха в УНСС.Според мен обаче след 5-10 години държавата ще се пренасели от икономисти.99% от вузовете предлагат икономика.Филолозите пък намаляват от година на година.Филологиите са едни от най-трудните за завършване специалности. Затова и по-малко от 50% от приетите в крайна сметка завършват.Може лесно да се взлиза в момента,но доста трудно се излиза оттам.
    Eins.. hier kommt die Sonne
    Zwei..hier kommt die Sonne
    Drei.. hier kommt die Sonne
    Vier
    Fünf
    Sechs
    Sieben..
    Acht..
    Neun.....
    Ich hab' keine Lust.
     
  14. NyLoN_BoY's Avatar

    NyLoN_BoY said:

    Default

    Quote Originally Posted by I'm unstoppable View Post
    поне не е чак толкова суха материя.
    Мислиш ли? Учат се абсолютно всякакви простотии, а още не съм завършил първата година. Старогръцки език (който не знам за кво ми е) , старобългарска литература (разни жития и тем подобни неща) , старобългарски език (също ми е супер скучен предмет ), разни лингвистики, лексикологии и това са 3/4 от предметите ми за първи курс.
    Иначе Теди, добър избор е Славянската филология или специалността Балканистика. Специално за балканистиката не е нужно да си учила езиците преди това, а и при нас си има специализирани курсове, организирани от университета, и можеш да изучаваш езика паралелно със специалността. И е доста евтино - 50 лв. на година.
     
  15. tedinkyyy's Avatar

    tedinkyyy said:

    Default

    Е ти ,ако не се лъжа, харесваше гръцко.Защо не ти харесва старогръцки? Аз не знам има ли общо с новогръцкия де :d
    Аз харесвам всичко в БФ!И старобългарски,и старогръцки,и детската литература :d е ,само за старобългарската литература,наистина е кофти с тия жития и разни там глупости,но предпочитам да уча това,отколкото още 7-8 други предмети,математика,физика,география и т.н.,които ни най -малко не ме интересуват :d А ти май не си на първо желание там?
    Eins.. hier kommt die Sonne
    Zwei..hier kommt die Sonne
    Drei.. hier kommt die Sonne
    Vier
    Fünf
    Sechs
    Sieben..
    Acht..
    Neun.....
    Ich hab' keine Lust.
     
  16. NyLoN_BoY's Avatar

    NyLoN_BoY said:

    Default

    Quote Originally Posted by tedinkyyy View Post
    Really? I thought theyr natural
    No, she said that in an interview.
     
  17. tedinkyyy's Avatar

    tedinkyyy said:

    Default

    Quote Originally Posted by tedinkyyy View Post
    Е ти ,ако не се лъжа, харесваше гръцко.Защо не ти харесва старогръцки? Аз не знам има ли общо с новогръцкия де :d
    Аз харесвам всичко в БФ!И старобългарски,и старогръцки,и детската литература :d е ,само за старобългарската литература,наистина е кофти с тия жития и разни там глупости,но предпочитам да уча това,отколкото още 7-8 други предмети,математика,физика,география и т.н.,които ни най -малко не ме интересуват :d А ти май не си на първо желание там?
    this remained at the previous page.
    Eins.. hier kommt die Sonne
    Zwei..hier kommt die Sonne
    Drei.. hier kommt die Sonne
    Vier
    Fünf
    Sechs
    Sieben..
    Acht..
    Neun.....
    Ich hab' keine Lust.
     
  18. I'm unstoppable said:

    Default

    Разликата между Старогръцкия и Новогръцкия е същата (почти де), както при Старобългарския и Новобългарския - много малко са нещата, които са останали в езика и до днес. Между другото малко гърци биха разбрали "Илиада" в нейния оригинал на Старогръцки. Но пък този език е важен, защото можеш да направиш паралел със сегашния, а също и от части със Старобългарския и Новобългарския. Е, вярно е че е скучен и е като Латинския - мъртъв език.

    Относно темата за икономистите - Напълно си права като казваш, че повечето се насочват на там. Ала, това е най-прогресиращата професия и специалност в момента, и повечето се водят от мисълта за реализация. Пък и Икономиката е най-универсалната професия, поне според мен.
    C'est la vie!
     
  19. NyLoN_BoY's Avatar

    NyLoN_BoY said:

    Default

    Quote Originally Posted by tedinkyyy View Post
    Е ти ,ако не се лъжа, харесваше гръцко.Защо не ти харесва старогръцки? Аз не знам има ли общо с новогръцкия де :d
    Аз харесвам всичко в БФ!И старобългарски,и старогръцки,и детската литература :d е ,само за старобългарската литература,наистина е кофти с тия жития и разни там глупости,но предпочитам да уча това,отколкото още 7-8 други предмети,математика,физика,география и т.н.,които ни най -малко не ме интересуват :d А ти май не си на първо желание там?
    Да, на трето желание съм. Много исках психология, но не стана работата, местата бяха заети. А и наистина говориш така, защото не знаеш какви изверги (без извинение, тези хора не заслужават уважение дори) ми преродават. Секс рекетьори колкото душа ти сака... Пияници, биячи, луди... Отношението ми към професорите тотално се промени след като почнах да уча висше... Не знам, специалността наистина е голяма прецаквация, най вече да я учиш в Търново.
     
  20. tedinkyyy's Avatar

    tedinkyyy said:

    Default

    Хах,надявам се в СУ да е поне мааалко по-добре :s Наистина не звучи никак обнадеждаващо ... бтв аз също исках психология преди,но се отказах.Едно,че няма да вляза там 100% и друго,че спря да ме влече нещо.Колкото и парадоксално да звучи, БФ сега ме кефи повече :d Аз съм си за филолог просто,сега вече не се виждам другояче :d
    Eins.. hier kommt die Sonne
    Zwei..hier kommt die Sonne
    Drei.. hier kommt die Sonne
    Vier
    Fünf
    Sechs
    Sieben..
    Acht..
    Neun.....
    Ich hab' keine Lust.