Results 1 to 4 of 4
 1. #1
  Junior Member dazzPR's Avatar
  Join Date
  Jan 2009
  Thanks
  7
  Thanked 1 Time in 1 Post

  Default Greta Koēi - Koha S 'ndalet albanian >> english please

  Today I've heard the song "Koha s'ndalet" and it is powerful, great .. what shall I say. Can anyone - please - give me the translation? Thank you in advance !

  Greta Koēi - Koha S’ndalet

  E ndjej, zemrėn,
  Qė sot akoma mė shumė rreh ...,
  Mėkataren e huaj sot,
  Mes nesh ti e ke,
  Jo s’kam menduar,
  E di fajtore jam veē unė,
  Mėkati i vetėm ėshtė dashuria,
  Ndėshkim pėr mua i ditve tė mia ...

  Ref:
  Vetėm, vetėm ...
  Sikur gjithēka ish veē njė ėndėrr
  Prap, vetėm, s’tė fal
  Tradhėtia dhe zotin lė dėshmitar ....
  Ooooo.....
  Zemra nuk fal ....
  Nė zemėr unė jo nuk mund tė kem njė tradhėtar .....


  Jo s’kam menduar,
  E di fajtore jam veē unė.
  Mėkati i vetėm ėshtė dashuria,
  Ndėshkim pėr mua i ditve tė mia ....

  Humb dashuria,
  Vall kush ma mori,
  Zemra mė digjet,
  Pyes pse mėkatoi,
  Qan me lot gjaku,
  Se tė humbi tyyyy......


  Ref:
  Vetėm,vetėm ...
  Sikur gjithēka ish veē njė ėndėrr
  Prap, vetėm, s’te fal
  Tradhėtia dhe zotin lė dėshmitar....
  Zemra jo nuk fal......
  E lė dėshmitar...
  Uoo....
  Nė zemėr unė jo nuk mund tė kem njė tradhėtar....

  Koha s'po ndalet,
  Ndihem e huaj,
  Lotėt i mbaj
  Por me zemėr vuaj
  Jo koha s'ndalet
  Dhe vetėm unė,
  Po vuaj ..., po vuaj ..., po vuaj....
  pėr neeeee......

  Ref.
  Vetėm,vetėm...
  Sikur gjithēka ish veē njė ėndėrr
  Prap, vetėm, s’te fal
  Tradhėtia dhe zotin lė dėshmitar ....

  Vetėm, vetėm ...
  Sikur gjithēka ish' veē njė ėndėrr
  Prap, vetėm, s’tė fal
  Ne zemėr unė jo nuk mund tė kem njė tradhėtar ....!!!!

 2. #2
  Senior Member Sutaris's Avatar
  Join Date
  Jul 2006
  Thanks
  12
  Thanked 51 Times in 41 Posts

  Here's the translation

  E ndjej, zemrėn,
  I feel it, my heart
  Qė sot akoma mė shumė rreh ...,
  That today beats still more
  Mėkataren e huaj sot,
  A foreign sinner today
  Mes nesh ti e ke,
  Between us you have
  Jo s’kam menduar,
  No I haven’t thought of it
  E di fajtore jam veē unė,
  I know only I’m guilty
  Mėkati i vetėm ėshtė dashuria,
  The only sin is love
  Ndėshkim pėr mua i ditve tė mia ...
  A punishment for me and my days

  Vetėm, vetėm
  Only, only
  Sikur gjithēka isht veē njė ėndėrr
  Like everything it was just a dream
  Prapė, vetėm, s’tė fal
  Again, solely, I don’t forgive you
  Tradhėtia dhe zotin lė dėshmitar
  The betrayal leaves God as a witness
  Zemra nuk fal
  The heart doesn’t forgive
  Nė zemėr unė jo nuk mund tė kem njė tradhėtar
  In my heart I can’t have a traitor

  Jo s’kam menduar,
  No I haven’t thought of it
  E di fajtore jam veē unė,
  I know only I’m guilty
  Mėkati i vetėm ėshtė dashuria,
  The only sin is love
  Ndėshkim pėr mua i ditve tė mia
  A punishment for me and my days

  Humb dashuria,
  Love gets lost
  Vallė kush ma mori,
  Perhaps, who got me
  Zemra mė digjet,
  My heart is burning
  Pyes pse mėkatoi,
  I ask why has it sinned
  Qan me lot gjaku,
  It cries with tears of blood
  Se tė humbi ty,
  Because it lost you

  Koha s'po ndalet,
  The time isn’t stopping
  Ndihem e huaj,
  I feel like an outsider
  Lotėt i mbaj
  I hold my tears
  Por me zemėr vuaj
  But my heart suffers
  Jo koha s'ndalet
  No, time doesn’t stop
  Dhe vetėm unė,
  And only I
  Po vuaj,
  I’m suffering
  pėr ne
  For us
  под снегопадами...

 3. The Following 2 Users Say Thank You to Sutaris For This Useful Post:
  dazzPR (06-08-2011),feuersteve (11-17-2015)

 4. #3
  Junior Member dazzPR's Avatar
  Join Date
  Jan 2009
  Thanks
  7
  Thanked 1 Time in 1 Post

  Thank you very much for your super-fast translation, I like it very much !

 5. #4
  Senior Member feuersteve's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  315
  Thanked 173 Times in 153 Posts

  Here is a recent version of the song:  Boy, she sure looks different
  Gott zur Ehr, dem nächsten zur Wehr

  What if they gave a fire and nobody came.

Similar Threads

 1. greta berati-femijri e varfer in english
  By CupkaAlba in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 1
  Last Post: 06-04-2011, 02:35 AM
 2. Greta Koci - Me fal nene (Forgive me, Mother)
  By Krasiva in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 0
  Last Post: 04-14-2011, 12:59 PM
 3. Dj Cimi ft Bajram Gigolli - Mehmet Kosovali
  By wolf 1001 in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 3
  Last Post: 12-21-2009, 06:18 AM
 4. GRETA KOĒI – Nuk ta kam thėnė
  By dazzPR in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 1
  Last Post: 12-13-2009, 07:38 PM
 5. Kush Ka Faj Erjon Korini ft greta koci - albanian to engelish
  By Greshopa in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 1
  Last Post: 08-17-2008, 08:28 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions