Akcent lyric translations! (Romanian)

Thread: Akcent lyric translations! (Romanian)

Tags: None
  1. andreea_d said:

    Default

    I can also translate from romanian, so that dya can rest a little Dya,are you from romania?
     
  2. dya said:

    Default

    Quote Originally Posted by andreea_d View Post
    I can also translate from romanian, so that dya can rest a little Dya,are you from romania?

    Nu pot sa cred!!!! LOL!!!
     
  3. andreea_d said:

    Default

    In sfarsit!Esti prima romanca de care dau p site-ul asta misto!
     
  4. dya said:

    Default

    Iaca! Ne-am gasit!
    Nu cred ca mai sunt alti romani pe aici, deci in cazul in care mai vrea lumea traduceri de muzici romanesti, noi suntem pe baricade!
     
  5. classique said:

    Default

    Hi guys! I have recently gotten into romanian music and love Akcent to death! I was wondering if one of you could help me with In Culori? The song has something to do with colours or being colourful, but I'm not sure what else it means.

    Thanks in advance! Here are the lyrics:

    IN CULORI

    I:
    Cum sa visez, cum sa iubesc
    Cand tu mi-ai ranit inima.

    Refren:
    Ieri am zburat printre nori
    Te-am pictat in culori
    Si ti-am dat dragostea.
    Azi, mi-ai ranit inima
    Oare cum as putea
    Pe tine sa te pot ierta.

    I:..
    Refren:..
    I: (x2)..
    Refren:..
     
  6. dya said:

    Default

    Here you are


    IN CULORI—IN COLOURS

    I:
    Cum sa visez, cum sa iubesc—How should I dream, how should I love
    Cand tu mi-ai ranit inima.—When you hurt (past tense) my heart

    Refren:
    Ieri am zburat printre nori—Yesterday I flew among the clouds
    Te-am pictat in culori—I painted you in colours
    Si ti-am dat dragostea.—And I gave you love
    Azi, mi-ai ranit inima—Today you hurt(past tense) my heart
    Oare cum as putea—I wonder how could I
    Pe tine sa te pot ierta.—Forgive you
     
  7. classique said:

    Default

    Thank you so much, dya! Or should I say mulţumesc?
     
  8. dya said:

    Default

    You're welcome. Of course I could also say: cu plăcere!
     
  9. DFlori said:

    Default

    hei si eu sunt romanca!!! DYA traducerile tale sunt fff bune! si eu ma ofer sa traduc pt cei interesati.
    de unde sunteti voi andreea_d si dya? eu am plecat din braila si am ajuns tocmai in ......Australia!!
    ce mai e nou prin muzica romaneasca?? astept sa-mi recomandati trupe, melodii etc. eu ascult simplu, akcent dar melodii vechi pe care le-am luat cu mine pe cd-uri asa ca orice noutati sunt bine venite
     
  10. andreea_d said:

    Default

    Salut Ma bucur ca te alaturi si tu grupei noastre Muzica noua este din belsug pe la noi....Vrei sa-ti fac o lista cu ceva melodii?:P Aaaa, si pt ca m-ai intrebat,eu sunt din resita
     
  11. dya said:

    Default

    Buna fetele. Bine ai venit pe forum Flori

    Multumesc pentru compliment.

    Eu sunt din Bucuresti.

    Cu muzica noua de pe la noi, ii dau dreptate Andreei, dar ii las ei placerea sa faca o lista cu ce merita ascultat, pentru ca eu una nu prea am mai dat drumul la radio in ultimul timp

    Ia zi-ne: cum e viata prin Australia? Sunt multi romani pe acolo? E o comunitate cat de cat unita?

    Mi se pare atat de departe....da, stiu, este departe

    Din nou, bine ai venit pe forum. Te asteptam la povesti si traduceri
     
  12. DFlori said:

    Default

    multumesc pt urarile de bun venit
    da, andreea te rog cand ai timp fa-mi o lista si o sa descarc meloddiile de pe limewire.
    nu sunt multi romani in aus poate cateva mii in victoria (statul cu capitala in melbourne-unde stau eu) din pacate nu stiu despre alte state. despre comunitate iarasi nu stiu pt ca nu ma duc la biserica. am fost o singura data (in aproape 2 ani de cind sunt aici) la biserica romaneasca si am facut cunostinta cu preotul si mai stiu vreo 2 -3 familii de romani care fac cumparaturile de la supermarketul unde lucrez.

    abia astept recomandariel tale, andreea. nu te grabi, trimite cand ai tu timp. ascult orice gen dar mai putin manele. scuze pt asta, poate tie iti plac. in rest orice gen e ok. ascult ffff multa muzica rom, si sotului meu ii place desi nu intelege limba ( nu e roman).

    va las acum. mai vb in curand.pa
     
  13. mister Xazos's Avatar

    mister Xazos said:

    Default

    neata oameni romani ! Facem si noi o comunitate ? ma tot uitam pe aici si am vazut cat de mult munceste dya. Eu as fi tras chilul )
    ceva surfing pe acolo Flori ? Eu momentan is in vacanta la ai mei in Barcelona.
    daca vrei vreo lista cu melodii imi lasi un post.
    Aveti grija de voi.
    Btw, hai ca va ajut si eu la traduceri, am postat acolo. (nu ma lasati de izbeliste daca nu ma descurc, ceva patriotism )))
    va pup .
    pa paa
     
  14. dya said:

    Default

    Cum sa nu muncesc? M-a lovit mandria nationala cand am vazut oameni interesati nu numai de muzica noastra ci si interesati sa invete limba noastra!

    Si mi-ar placea mult sa facem o comunitate aici. Poate obtinem si un sub-forum de "Romanian translations"

    Flori, multumim de povesti

    Sosollikos, te asteptam la traduceri
     
  15. Lećo_do_Norte's Avatar

    Lećo_do_Norte said:

    Default

    I love this language. I'm going to study with these translations too.