Ali Asker ve Ilkay Akkaya - Oy Daglar

Thread: Ali Asker ve Ilkay Akkaya - Oy Daglar

Tags: ali asker, ilkay akkaya, oy daglar, turkish music
  1. Goet said:

Default Ali Asker ve Ilkay Akkaya - Oy Daglar

Ali Asker ve Ilkay Akkaya - Oy Daglar

Video link: http://youtu.be/HszxNwzqseQ

Thank you in advance.

2. moonlight89 said:

Yazlar kışlar uçan kuşlar tanığımdır....summers,winters,birds flying are all my witnesses
    Ayrılıklar yolum oldu....separations are my way
    Can yoldaşlar dil sırdaşlar tanığımdır.....helpmates,confidantes are my acquaintances
    Ölümlerden gülüm soldu....my rose withered away cos of deaths
    Anam bacım arkadaşlar tanığımdır....my mother,my sister,my friends are all my witnesses
    Zulüm gelip beni buldu....cruelty got to me

oy dağlar yalçın dağlar,dumanı hırçın dağlar...oh mountains steep mountains...mountains with wild smogs
    gün olur devran döner,ağlayan bayram eyler....as time goes by,the weepy will feast

Oy dağlar haber verin,sılamı özledim yine...oh mountains you tell,I miss my home again
    Kuş olup kanat gerin,yolumu gözledim yine....become birds and get your wings,miss my ways again
    Yolumu gözledim yine,oy dağlar oy dağlar...miss my ways again,oh mountains oh mountains
    Kın olup bıçak verin,anamı özledim yine...become sheath and give me a knife,miss my mother again
    Kuş olup kanat gerin,yolumu gözledim yine....Kuş olup kanat gerin,yolumu gözledim yine....become birds and get your wings,miss my ways again
    Al Aleb Ghaleb

3. Goet said:

Thank you very much for translating these beautiful Turkish words! I really do appreciate it!