Giorgos Dalaras - To Eisitirio

Thread: Giorgos Dalaras - To Eisitirio

Tags: None
  1. asasas said:

    Thumbs up Giorgos Dalaras - To Eisitirio

    Ήμουνα δώδεκα χρονών γέννημα θρέμμα των καιρών
    Ότι είχα σκάσει απ' τ' αυγό κι είπα στη μάνα μου θα βγω
    Να δω τον κόσμο...

    Έκλεισα τα δεκαοχτώ παράτησα το πατρικό
    Φίλους δεν είχα να σκεφτώ ξεμπέρδεψα με το στρατό
    Και πήρα δρόμο...

    Έβγαλα εισιτήριο μακρύ ταξίδι ξεκινά
    Κανείς δε φεύγει αληθινά αν ότι τον πονά δεν το ξεχάσει
    Τρένο η ψυχή μυστήριο δεν κάνει στάση πουθενά
    Περνάει απάτητα βουνά ζητώντας μια γωνιά να ξαποστάσει...

    Ως τα τριάντα είχα βρει το βήμα μου μες τη ζωή
    Ένιωσα λίγη σιγουριά μα κάτι μ΄έτρωγε βαθιά
    Να συνεχίσω...

    Πέρασα πόλεις και χωριά, γνώρισα ανθρώπους και θεριά
    Γίναν τα χρόνια μου βαριά μα δεν μου πήγαινε καρδιά
    Να κάνω πίσω...

    Έβγαλα εισιτήριο μακρύ ταξίδι ξεκινά
    Κανείς δε φεύγει αληθινά αν ότι τον πονά δεν το ξεχάσει
    Τρένο η ψυχή μυστήριο δεν κάνει στάση πουθενά
    Περνάει απάτητα βουνά ζητώντας μια γωνιά να ξαποστάσει...
     
  2. asasas said:

    Default

    Official Lyrics Video

     
  3. Seireina's Avatar

    Seireina said:

    Default

    Ήμουνα δώδεκα χρονών γέννημα θρέμμα των καιρών/ I was twelve years old, born and raised by the times
    Ότι είχα σκάσει απ' τ' αυγό κι είπα στη μάνα μου θα βγω/ I'd broken out of my egg and I told my mum I'm leaving
    Να δω τον κόσμο.../ To see the world...

    Έκλεισα τα δεκαοχτώ παράτησα το πατρικό/ I turned 18, left my home
    Φίλους δεν είχα να σκεφτώ ξεμπέρδεψα με το στρατό/ I had no friends to think of, finished with the army
    Και πήρα δρόμο.../ And I was on my way...

    Έβγαλα εισιτήριο μακρύ ταξίδι ξεκινά/ I got a ticket, a long journey is starting
    Κανείς δε φεύγει αληθινά αν ότι τον πονά δεν το ξεχάσει/ No one leaves for real if they don't forget what's hurting them
    Τρένο η ψυχή μυστήριο δεν κάνει στάση πουθενά/ The soul is a mysterious train that doesn't make any stops
    Περνάει απάτητα βουνά ζητώντας μια γωνιά να ξαποστάσει.../ It passes unpaved mountains looking for a corner to rest in...

    Ως τα τριάντα είχα βρει το βήμα μου μες τη ζωή/ By the time I was thirty I had found my pace in life
    Ένιωσα λίγη σιγουριά μα κάτι μ΄έτρωγε βαθιά/ I felt a little reassurance but there was something gnawing at me
    Να συνεχίσω.../ To continue...

    Πέρασα πόλεις και χωριά, γνώρισα ανθρώπους και θεριά/ I passed through cities and villages, met people and beasts
    Γίναν τα χρόνια μου βαριά μα δεν μου πήγαινε καρδιά/ My years because heavy but I couldn't bring myself
    Να κάνω πίσω.../ To go back...

    Έβγαλα εισιτήριο μακρύ ταξίδι ξεκινά/ I got a ticket, a long journey is starting
    Κανείς δε φεύγει αληθινά αν ότι τον πονά δεν το ξεχάσει/ No one leaves for real if they don't forget what's hurting them
    Τρένο η ψυχή μυστήριο δεν κάνει στάση πουθενά/ The soul is a mysterious train that doesn't make any stops
    Περνάει απάτητα βουνά ζητώντας μια γωνιά να ξαποστάσει.../ It passes unpaved mountains looking for a corner to rest in...