Ozlemistir - Alisan

Thread: Ozlemistir - Alisan

Tags: None
  1. NASIR113 said:

Default Ozlemistir - Alisan

Please translate this beautiful song lyrics...

"Ozlemistir"

Biliyorum yarasina tuz basiyor

Yuregi yangin yeri duyuyorum

Nefretimle susluyor kurdugu cumleleri

Ne yapsa silemiyor izlerimi

Ona aski ben ogrettim, kizmakta hakliyim

askimizi ziyan etti artik ona yasakliyim

Ozlemistir benim deli hallerimi

Ozlemistir cam kirigi gozlerimi

Ardimdan kahretse de coktan alistim dese de

Askimi inkar etse de ozlemistir ozlemistir...

2. arduus said:

Özlemiştir I am sure He/she misses

Biliyorum yarasına tuz basıyor I am sure he/she rubs salt in his/her wound

Yüreği yangın yeri duyuyorum His/her heart is burning in flames, I can hear it

Nefretimle süslüyor kurduğu cümleleri He/she flourishes whatever he/she says with hatred towards me

Ne yapsa silemiyor izlerimi No mather how hard he/she tries, he/she cannot wipe away my trails

Ona aşkı ben öğrettim, kızmakta haklıyım I am the one who taught the love to him/her, I am perfectly right to be mad

Aşkımızı ziyan etti artık ona yasaklıyım He/she wasted our love and now we fall apart

Özlemistir benim deli hallerimi I am sure he/she misses my crazy moments

Özlemistir cam kırığı gözlerimi I am sure he/she misses my eyes that are like a piece of broken glass

Ardımdan kahretse de, çoktan alıştım dese de Even if he/she curses behind my back, even he/she claims that he/she got used to it

Aşkımı inkar etse de özlemiştir özlemiştir Even if he/she denies my love, I am sure he/she misses, I am sure he/she misses
    Hiç yara almadan aynadan geçemezsin... (I can provide translations in English, German, Spanish upon request, just add my name in your post and the language you want)