Hasret Çektim -nadira (turkish)

Thread: Hasret Çektim -nadira (turkish)

Tags: None
  1. aspwow said:

Post Hasret Çektim -nadira (turkish)

Aydan ayrılamam ben,ay yüzünü görende,
    Utanıp bakamam ben,kaşların dürülende (çatılanda).

Oooo Hasret çektim! Ooo yari özledim!

Kaşların dürülende,rencide olmuş mu idin benden?
    İnancım sana mutlak,ümit kesmedim senden.

Ben sana sığınıp,eyvanında yatayım mı?
    Altı günlük alemde,senin derdini çekeyim mi?

Ben sana sığınıp,eyvanında yatayım mı?
    Altı günlük alemde,senin derdini çekeyim mi?

please translate to english
    Thanks!
    Last edited by aspwow; 08-25-2013 at 11:37 AM.

2. arduus said:

The translation again isn't quite in Anatolian dialect. Here is what I understand:

Aydan ayrılamam ben, ay yüzünü görende, I can't take my eyes off from the moon, since I saw your face (that resembles the moon)
    Utanıp bakamam ben, kaşların dürülende (çatılanda). I am embarassed to look at you since you knit your brows

Oooo Hasret çektim! Ooo yari özledim! Ooo I felt longing, ooo I miss my sweetheart
    Oooo Hasret çektim! Ooo yari özledim! Ooo I felt longing, ooo I miss my sweetheart

Kaşların dürülende, rencide olmuş mu idin benden? You are frowning at me, did I do something that offended you?
    İnancım sana mutlak, ümit kesmedim senden. I trust you completely and didn't give my hope about you

Ben sana sığınıp,eyvanında yatayım mı? Shall I take shelter by you and lie in your lap?
    Altı günlük alemde, senin derdini çekeyim mi? Shall I suffer from you in this short life (literally 6 days long)
    Hiç yara almadan aynadan geçemezsin... (I can provide translations in English, German, Spanish upon request, just add my name in your post and the language you want)