ATL'deki Türklerin Dikkatine!

Thread: ATL'deki Türklerin Dikkatine!

Tags: None
  1. Togdi Kun said:

Default ATL'deki Türklerin Dikkatine!

ATL'deki bu formda
    Last edited by Togdi Kun; 12-20-2014 at 12:13 AM.

2. arduus said:

İngilizce'de Altaic (Altay) dil ailesinin alt grupları Turkic (Türk), Mongolic (Moğol) ve Tungusic (Tunguzca) olmak üzere üçe ayrılır. Turkic Türkçeleşmiş anlamına gelmemekle birlikte (Turkified türkçeleştirilmiş demektir) Türkçede Türk Dilleri'ni karşılayan ifadedir ve Moğolca ve Tunguzca dışındaki tüm Türk dillerini kapsar.

Bu anlamda Türkçe forumunun Türk Dilleri isimli bir forumun altında yer almasında herhangi bir sakınca olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca burada bir milletler arası savaş ya da dilleri aşağılama gibi bir konu yok. Neden özellikle Ermeni ve bir yabancı olduğunu vurgulamaya çalıştığını anlayamıyorum. Aspwow'un yeni bir forum açılması hususundaki ısrarı, Kırgızca ya da Kazakça metinlerin bu forumda çevrilememesi ve genel çeviri başlığına taşınmasından kaynaklanıyor. Çünkü çeviri geçmişinden de görülebileceği gibi bu forumda özellikle Türkiye'den şarkı çevirileri yapılıyor.
    Hiç yara almadan aynadan geçemezsin... (I can provide translations in English, German, Spanish upon request, just add my name in your post and the language you want)

3. Togdi Kun said:

[quote=

4. arduus said:

Germanic
    Italic

Turkic bir dil grubudur, Almanca ve İspanyolca gibi dillerle karıştırılmamalıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin "Türk" kelimesini milli bir kimlik olarak üstüne alması bütün Türk dillerini kendi çatısı altında toplama hakkını ona vermemektedir. Türkçe de, Azerice, Kırgızca, Yakutça, Kazakça ve sayamayacağım daha birçok dil gibi Turkic (ya da Türkçesi ile Türk Dilleri) dil ailesinin bir üyesidir.
    Hiç yara almadan aynadan geçemezsin... (I can provide translations in English, German, Spanish upon request, just add my name in your post and the language you want)

5. Togdi Kun said:

[quote

6. arduus said:

Başka bir isim arandığı yok zaten, Danimarkalılar, İsveçliler, Norveçliler, İngilizler ya da İzlandalılar da Cermen (Germanic) bir dil konuşuyor, çünkü hepsinin konuştuğu dil ortak bir Cermen dilinden geliyor. Aynı şekilde ortak bir eski Türkçeden gelen ve Oğuz, Kıpçak, Uygur ve Sibirya Altay dilleri de Türk dili olarak kabul ediliyor ve üst kavram olarak Germanic gibi Turkic kavramı kullanılıyor dilbiliminde (Filoloji mezunuyum, sadece konuyla ilgili bilgim olduğunu belirtmek için yazıyorum).

Şunu da belirtmeden edemeyeceğim. Tarihi muzafferler yazar. Bir toplumda yöneten ve gücü elinde bulunduran her hangi sınıf ya da hangi kültürse, tarih de onun istediği gibi şekilleniyor. Türkiye'de bir üniversite tarafından yapılan araştırmanın sonucu Türkiye sınırlarında %15 Asya geni olduğunu ortaya koyuyorsa, ortak bir geçmişten çok söz etmenin pek de kolay olmayacağını gözler önüne seriyor. Ama dil olarak Türkçe'nin Asya'da konuşulan Türk dilleriyle çok yakından akraba olduğu konusu şüphe götürmez bir gerçek. Bu konuda başka bir şey yazmayı düşünmüyorum. İyi akşamlar diliyorum

7. Togdi Kun said:

[QUOTE=
    Saygılarımla Kün Togdi.
    Last edited by Togdi Kun; 12-20-2014 at 12:14 AM.