Results 1 to 2 of 2
 1. #1
  Junior Member dazzPR's Avatar
  Join Date
  Jan 2009
  Thanks
  7
  Thanked 1 Time in 1 Post

  Default ALBANIAN --> ENGLISH Translation for MIMOZA SHKODRA - Kujtoje tonen dashuri

  Hello,

  I've just heard the beautiful song from Mimoza Shkodra - "Kujtoje tonen dashuri" and I would be glad if anyone could translate the lyrics.
  ------------------------------------
  Asnjeri nuk mi than dot
  lotet nga syt e mi
  jetoj ne kujtimi kur me the:
  Te dua vetem ty
  Dhe pak çaste qe jemi bashk
  do t'mudohem te te dashuroj
  do te ndahem ne mall te zjarrt
  qe shpritin t'ma mundon

  Ref (2x)
  Leri engjujt le ta marrin
  dhimbjen time deri tek ti
  dhe ne mbremje i vetmuar
  kujtoje tonen dashuri

  Jam larg ketu jetoj pa ty
  pa te vetmen shpres
  pa dashuri dhe sa here qe dua te te ndjej
  veten e genjej
  dhe ç'do rreth vetes mallkoj
  se ne pritje duhet te jetoj
  ndoshta dhimbjen do te ma sheroj
  kjo keng qe po e kendoi

  Ref (3x)
  Leri engjujt le ta marrin
  dhimbjen time deri tek ti
  dhe ne mbremje i vetmuar
  kujtoje tonen dashuri


  (If the lyrics are not correct, please make the corrections.)
  Thank you in advance!

 2. #2
  Senior Member feuersteve's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  315
  Thanked 173 Times in 153 Posts

  I looked here www.teksteshqip.com/mimoza-shkodra but they don't have lyrics or translations for this song yet. (This is a good resource and they now have many translations in various languages.)

  Please post your links for others to enjoy.

  Gott zur Ehr, dem nächsten zur Wehr

  What if they gave a fire and nobody came.

Similar Threads

 1. Albanian to English translation
  By sebba in forum Learning Albanian language & Misc. Translations
  Replies: 6
  Last Post: 10-29-2013, 03:04 AM
 2. Albanian to English Translation... :)
  By black_orchid in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 0
  Last Post: 03-11-2012, 08:38 AM
 3. Albanian English translation please
  By vlbnn in forum Learning Albanian language & Misc. Translations
  Replies: 6
  Last Post: 01-29-2010, 04:44 PM
 4. English to Albanian Translation please
  By happytweeter in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 1
  Last Post: 10-07-2008, 06:09 PM
 5. Albanian - English translation please?
  By Sutaris in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 19
  Last Post: 08-06-2008, 10:31 PM

Posting Permissions