Page 7 of 15 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 121 to 140 of 285
 1. #121
  irisi
  Guest

  Smile hi there

  can u helpme?
  if u can please send me the translation of hape veten from aurela gace. i would be very thankfull.

 2. #122
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Hape vetėn ti,
  open up
  dhe dashuro jėtėn
  and love your life
  vijm nė kėtė bote vetėm
  we only come to this world
  hape vetėn ti
  open up ..........sort of like "breakfree"

  kur humb nje dashuri,
  when you lose a love

  nuk kthehet pėrsėri…...
  it doesn't come back

  Ti nuk mė sheh,
  you don't look at me
  s’di a mė njeh,
  i don't know if you know me
  tek unė vetėm dyshon
  you only have doubts towards me
  nje hije tė mbulon
  a shadow covers you

  pse nuk e di
  why don't you know
  na ke ne sy
  you have us at your eyes
  mė tremb kjo xhelozi
  this jelousy scares me
  kam ankth dhe drithėri
  i have angst and an errie feeling

  Ti fantazon s’e kupton
  you fanatsize, you don't understand
  nuk e ndjen,
  you don't feel it
  sa herė mė thėrret.
  when your call me

  Se me nuk kam faj se kam mall
  i am no longer at fault that i long for you
  jam e gjall
  i am alive
  prandaj te fal
  therefore i forgive you
  e fundit fjale
  my last word

  Hape veten ti shpirtin pa kufij
  breakfree and release your soul beyond borders
  thellė teje, dhe dashuro jetėn
  deep inside, love your life
  vijm nė kėtė botė vetėm
  we only come to this world
  hape veten ti
  breakfree
  gjer ne marrėzi
  until insanity

  tė dua
  i love you
  kėtė mall qė djeg nė gji
  this longing that burns to my chest
  nje det nuk mund ta pij
  a whole sea cannot soak it up
  perendine ke
  you have divinity

  ėndrrat pse i le tė treten
  why do you let your dreams melt
  pusho nė krah tani
  lay off all arms
  harrove veten ti
  you have forgotten yourself

  dhe trokit nė derė
  knock on the door
  eja dhe mė merr me vete
  come and take me with you
  nje ditė dashuri
  a day of love
  vec kohen do ta ngrij…
  will only cool the weather

  Ndjej, ti me ndjen
  i feel, that you sense me
  jo, s’me genjen
  no, you're not lying to me
  nuk ka mister ne sy
  there is no mystery in your eyes

  jam une kjo nate dhe ti,
  i am this night as are you
  qaj si femij
  i cry like a child
  lutem per ty
  i pray for you
  u ftoh kjo dashuri
  this love has gone cold
  nuk ka me ngrohtesi
  there is no more warmness
  eshte iluzion ti kujton se mbaron,
  its the illusion which you mention is ending
  nje here, per here
  once, for ever

  se more dal nga dal
  because you have begun slowly
  dhe s’ke mall si per djall
  and you do not have the commodeties of a guy
  pa nje ‘me fal’
  for one, "i'm sorry"
  e fundit fjale
  the last word

  aurelas songs are very, detailed and thoughful, i'm glad you enjoy her music, sorry if some things don't make much sense, she uses many "sayings" and terms which are difficult to translate exactly

 3. #123
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  p.s. if you like this kind of "genre"... i guess
  check out:
  "diferenca je ti" - pirro cako & elsa lila
  "te lumtur te dua" - vace zela

 4. #124
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  Default G-Bani & Crazy girl

  Perhaps not the most interesting song, but nice never the less. And I do hope to learn from it. What is the function of changing the suffix of a verb from -oj to -ohem? The text contains numerous examples: afrohem, lėndohem, kuptohem, ... etc., etc.

  G-Bani & Crazy Girl - Tė dua

  G.B. Mirembrema
  C.G. Mirembrema
  G.B. Spo me merr tė gjumi
  C.G. As mua
  G.B. Vapa?
  C.G. Jo endėrra
  G.B. Tė bukura?
  C.G. Tė pa arritshmė
  G.B. Ti je?
  C.G. Crazy girl dhe ti?
  G.B. G-Bani

  G-Bani - Strofa e parė:
  Dėgjo si ėshtė puna si goca dhe ēuna
  Mėsuan pėr mua sa shumė qė tė dua
  Kėshtu qė thashė nė plazh kur tė pashė
  Tek luanje me detin tė hap muhabetin

  Ndaj tu afrova dhe tė respektova
  Fola mė degjove fole tė dėgjova
  S' ishte e vėshtirė por me ty aq i mirė
  U tregova ah tė lutem mė ler qė tė futem

  Nė zemrėn edhe nė mendjen tėnde
  Nė shpresat edhe dėshirat e tua
  Kėto mendonja ndėr sa vėshtronja
  Plot me ėndėrra ato dy sytė e tua

  Por s' mė kuptove nuk mė kuptove
  Nga pa siguria se si pushtohem
  Dua tė ta them por pendohem
  Se si ma bėn zemra kur tė afrohem

  Crazy Girl - Refreni:
  Si ma bėn zemra kur tė afrohem
  Se si ma bėn e se di pse bllokohem
  Ul kokėn poshtė se s'dua tė lėndohem
  Kur mė sheh me ata sytė e tua

  Se si ma bėn zemra kur tė afrohem
  Si ma bėn e se di pse bllokohem
  Kthej kokėn se pse s'dua tė kuptohem
  Vetėm unė e di sa tė dua

  G-Bani - Strofa e dytė:
  Unė zemėr dhe vetėm unė
  E di se si e prita takimin
  Shumė zemėr s`e din sa shumė
  Mendimet qė tė qet nuk mė linin

  Unė zemėr dhe vetėm unė
  Kisha nė mėndje qė ta marr guximin
  Shumė zemėr s`e din sa shumė
  Me njė puthje ta mbaronja kėrcimin

  Pastaj ti u duke nė bregun e detit
  Se si mė rrahu zemra kur tė shikova
  Veq njė dėshir tė tė kem ėndėrrova
  Mendime dhe plane tė gjitha i harrova

  Siq e vendosa ashtu dhe veprova
  Ty tė tregova pėr ndjenjat e mia
  Por mė pėrshpėrite sapo mbarova
  Nuk don shumė fjalė o zemėr dashuria

  Crazy Girl - Refreni:
  Se si ma bėn zemra kur tė afrohem
  Si ma bėn e se di pse bllokohem
  Ul kokėn posht se s'dua tė lėndohem
  Kur mė sheh me ata syt e tua

  Se si ma bėn zemra kur tė afrohem
  Si ma bėn e se di pse bllokohem
  Kthej kokėn se pse s'dua tė kuptohem
  Vetėm unė e di sa tė dua

 5. #125
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  G.B. Mirembrema
  goodevening
  C.G. Mirembrema
  goodevening
  G.B. Spo me merr tė gjumi
  i can't sleep
  C.G. As mua
  me neither
  G.B. Vapa?
  is it the heat?
  C.G. Jo endėrra
  no dreams
  G.B. Tė bukura?
  beautiful dreams?
  C.G. Tė pa arritshmė
  no unreachable dreams
  G.B. Ti je?
  you are?
  C.G. Crazy girl dhe ti?
  crazy girl and you?
  G.B. G-Bani
  g-bani

  G-Bani - Strofa e parė:
  Dėgjo si ėshtė puna si goca dhe ēuna
  listen to what the deal is, like girls and boys
  Mėsuan pėr mua sa shumė qė tė dua
  they learned how much i love you
  Kėshtu qė thashė nė plazh kur tė pashė
  when i told you this at the beach where i saw you
  Tek luanje me detin tė hap muhabetin
  you played in the water as i made conversation

  Ndaj tu afrova dhe tė respektova
  i grew closer to you and respected you
  Fola mė degjove fole tė dėgjova
  i spoke you listened, you spoke i listened
  S' ishte e vėshtirė por me ty aq i mirė
  nothing was ever difficult with us, it was that good
  U tregova ah tė lutem mė ler qė tė futem
  i told you that i prayed for you to let me in

  Nė zemrėn edhe nė mendjen tėnde
  into your heart, and into your mind
  Nė shpresat edhe dėshirat e tua
  into your dreams and into your needs
  Kėto mendonja ndėr sa vėshtronja
  i thought of these as i gazed
  Plot me ėndėrra ato dy sytė e tua
  into your eyes full of dreams

  Por s' mė kuptove nuk mė kuptove
  but you didn't get me, you did not understand
  Nga pa siguria se si pushtohem
  where has this security gone, as i try to invade
  Dua tė ta them por pendohem
  i want to tell you, but i keep regreting
  Se si ma bėn zemra kur tė afrohem
  cuz if you only knew what my heart does everytime i get closer to you

  Crazy Girl - Refreni:
  Si ma bėn zemra kur tė afrohem
  what my heart does when i get close to you
  Se si ma bėn e se di pse bllokohem
  what it does to me, i don't know why i block the feeling
  Ul kokėn poshtė se s'dua tė lėndohem
  i lower my head because i don't want to get hurt
  Kur mė sheh me ata sytė e tua
  when you look at me with those eyes of yours

  Kthej kokėn se pse s'dua tė kuptohem
  i turn my heard because i don't want you to figure me out
  Vetėm unė e di sa tė dua
  it shall only be me who knows how much i love you

  G-Bani - Strofa e dytė:
  Unė zemėr dhe vetėm unė
  me sweetheart, and only me
  E di se si e prita takimin
  you know how i awaited our meeting
  Shumė zemėr s`e din sa shumė
  a lot sweetheart, you don't even know how much
  Mendimet qė tė qet nuk mė linin
  my quiet thoughts didn't even stop getting to me

  Unė zemėr dhe vetėm unė
  me sweetheart and only me
  Kisha nė mėndje qė ta marr guximin
  i had it in mind to be bold
  Shumė zemėr s`e din sa shumė
  a lot sweetheart, you don't even know how much
  Me njė puthje ta mbaronja kėrcimin
  to end our dance, with a kiss

  Pastaj ti u duke nė bregun e detit
  i then saw you on the shore of the sea
  Se si mė rrahu zemra kur tė shikova
  how my heart had beated when i saw you
  Veq njė dėshir tė tė kem ėndėrrova
  i dreamt of only one thing i wanted, for you to be mine
  Mendime dhe plane tė gjitha i harrova
  other thoughts and plans i had forgotten all of them

  Siq e vendosa ashtu dhe veprova
  as i had decided this is also what i actually did
  Ty tė tregova pėr ndjenjat e mia
  i told you how i felt about you
  Por mė pėrshpėrite sapo mbarova
  but you wispered to me before i could finish
  Nuk don shumė fjalė o zemėr dashuria
  love doesn't need so many words sweetheart

 6. #126
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  It is better than I thought it would be! It tells a whole story, in what seem to be perfectly normal sentences. Yet there's much rhyme and rythm and poetry. Although I knew most of the words, there was very little in the text that I understood, apart from the conversation at the beginning and a few isolated sentences.

  Can you say something in general about the -oj <--> -ohem construction? Or am I asking a stupid (or too difficult) question?

 7. #127
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  when you end something in Oj it means that you are doin it to someone else gezoj, happy, gezohem im happy, u gezova, i was happy etc. it doesnt mean much i think i just think its tenses and who its refering to

 8. #128
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  Default Hysni Alushi & Agim Omeri - Varvaro Vasiliko

  This might be hard to find...

  Some 30 years ago the Greek musician Vangelis Papathanassiou and the singer/actress Irene Pappas made a record "Odes" in which old Greek folksongs were given a (then) modern arrangement. One of my favourites was called "Menousis" and told the story (in Greek) of a jealous husband that kills his wife and afterwards is sick of remourse. The names in the story (there is a certain Mehmet involved) make me think that maybe the song is Turkish in origin.

  Totally by accident I stumbled upon the song mentioned in the title of my post. It is Albanian, and apart from the tempo (it is played much faster) the music is the same as what I heard 30 years ago. I don't know the lyrics, but I THINK I hear them sing "Qaj Menousis" (Weep, Menousis), so maybe it is the exact same song, but in Albanian.

  Does anyone know this song? The lyrics? Translation if possible. Any other information about this song (origin, other versions, how old it is, etc., ...) or the artists singing it would be very much appreciated.

 9. #129
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  cortom, there is a song called "qaj maro" its a (cameria) folksong i beleive, here are the lyrics, it may be the same as "Menousis" song sung in greek, as this is common for folksongs

  ike dhe me le shtepine
  qaj maro, qaj moj bije

  more rrugen per misire
  qaj maro, qaj moj bije

  ike dhe le femine
  qaj maro, qaj moj bije

  etc.

 10. #130
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  @Balkaneuro: here is a link where you can download the song (if you are interested):

  Hysni Alushi & Agim Omeri - Varvaro Vasiliko.mp3


  Something strange happened when I went to search for the song (again): right above it there was another download, that was named Qay Minushi! I'm (almost) sure it is new, I would have seen it immediately if it was there last time I visited the site. But when I listen to that song I hear nothing (in the lyrics) about Minushi. I suspect the titles of the songs have errors in them. It would not be the first time. Here is the link to the second song:

  Hysni Alushi & Agim Omeri - Qaj Minushi.mp3

  So as to avoid any misunderstandings: I am almost sure that the first song, which is titled Varvaro Vasiliko, is an albanian version of Menousis, and should probably be titled as Qaj Minushi.

  I don't think 'Qaj maro' is what I am looking for. I don't recognise a single word of the lyrics, and I tried to listen very carefully.

 11. #131
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Oh, the song is titled barbaro vasiliko? ok i know this one song titled the same from a singer named Irini Qirjako, maybe if you can find that song, it may be the same

 12. #132
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  Quote Originally Posted by Balkaneuro View Post
  Oh, the song is titled barbaro vasiliko? ok i know this one song titled the same from a singer named Irini Qirjako, maybe if you can find that song, it may be the same
  It wasn't hard to find. I found even two different versions, but it is definitely NOT the same song.

  I am sure now that the title 'Varvaro Vasiliko' for Hysni Alushi's song is a mistake. While searching for 'Barbaro Vasiliko' I found two more and slightly different versions of 'my' song, this time titled, as they should, 'Menushi' and 'Minushi'. The first one is by a singer, or a band, called Ēame. You may have heard about him/them. I don't know who sings the second one, but is is very beautiful and lasts for more than six minutes.

  I take this to be an indication that the song is widely known in Albania. It may even have its origin in Albania since Mehmet is a name that (I think) is widespread in Albania, but not so much in Greece.

  More news. I found a YouTube video wherein an amateur musician sings the song, accompanying himself on a guitar. This is his description of the song:

  This is an old traditional song from the Albanians of Epirus (Chams), an Albanian land annexed by Greece in 1945.

  The song has become very famous in Greece and it has been translated in Greek, as well as remixed/redone by VANGELIS under the title "Menoussis".
  Here is the link: YouTube - Menushi

  I sent a request for the lyrics to the owner of the video. To be continued.
  Last edited by cortom; 03-01-2008 at 03:22 PM. Reason: additional information

 13. #133
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  the music sounds very albanian but it also sounds very greek, because of the beat count... i'm guessing, its a greek song though, because of the lyrics

 14. #134
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  the second link you sent me from hysni alushi and agim omeri, i think is originally an albanian song, i think it is actually entitled "Osman Taka" they actually say "Osman Aga" in the version you sent. check it out, maye it is the same one, this song is well known

 15. #135
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  i listened to the greek version of the first link you sent me varvaro vasiliko, its called o menousis, this song is a folk song from epirus, which means it also has albanian "epir" roots, which is probably why it is also in albanian. there is a part in the link you sent me where they actually sing in greek for half a verse or so, i haven't heard this song before that i remember of

 16. #136
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  hopefully you can get more help from the person who posted the video

 17. #137
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  i found the lyrics on an albanian site, hopefully they are correct, i tried to edit the parts that seemed to have errors

  Unknown Cham Albanian Group - MENUSH AGA


  Zgjo Minushi, zgjo bilbili, zgjo Resul Aga
  Ishin mbledhur e po pinin ne nje kafene.

  Te bukur grua qe paske bre Menush Aga,
  Ku e njeh, ku e ke pare qe ma molloine

  E pashe nje dite ne krua qe po mbushte uje,
  Idhashe shamine e dores ajo ma pastroj,
  I thashe nja dy tre fjale ajo mi pranoj.

  Menush Agai qe i pire vajti ne shtepi
  Mori thiken e e theri o gruan e tij.

  Te nesermen q'i del rakia vajti tek varri
  Cohu grua, cohu vishu se une bera faj.

  Cohu grua dil nga varri se une bera faj,
  Cohu vishu e stolisu, dil ne shoqeri.

  Cohu vishu dhe stolisu, dil ne shoqeri,
  Te te shohin gjithe bota dhe une i mjeri,
  Te te shohin gjithe bota dhe une i mjeri!

 18. #138
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  Default Menushi - the lyrics!

  I found these, more or less the same, but they are largelly unintelligible to me. They seem to tell the same story as the Greek song I knew. If 'zgjo' really stands for 'qaj', then I fear it is in a dialect that deviates a great deal from standard Albanian.

  MENUSHI

  Zgjo Menushi, zgjo birbili, zgjo Resul Aga
  Jane mbledhur, dhe po pine ne nje kafene
  ...We are gathered, and drinking in the inn

  Te bukur grua qe paske bre Menush Aga
  Ku e njeh, ku e ke pare qe ma molloin

  E pashe nje dite ne krua qe mbushte uje
  I dhashe shamine e dores ajo ma pastroj
  I thashe nja dy tre fjale ajo mi pranoj

  Menush Agai qe i pire vajti ne shtepi
  ...Menushi, drunk, you went in (your) house,
  Mor thiken dhe e theri o gruan e tij
  ...man, and stabbed and killed your wife

  Te nesmen qe i del rakia vajti tek varri
  Cohu grua, cohu vishu se une bera faj

  Cohu grua, dil nga varri se une bera faj
  ...Get up, my spouse (wife), out of the grave, for I did wrong(?)
  ...(Oh, boy, it is even sadder than the Greek version)
  Cohu vishu e stolisu, dil ne shoqeri

  Cohu vishu e stolisu, dil ne shoqeri
  ...Get up, get dressed and make yourself pretty, come out in company
  Te te shohi gjithe bota dhe une i mjeri
  ...I will show you to the whole world(?), I am miserable

  I would be grateful if you could give a correct translation.

 19. #139
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  This was the reply I got from MusicOfEpirus, the owner of the video I told about in one of my previous posts:

  Lol.. yes it is Albanian. It is from that part of Albania that now is annexed by Greece, called Ēamėria. It is a song from the 1800s, but I am not sure which period exactly. The Vangelis version is a great version as a New Age interpretation of it, but not very original, even though its text is the same. Music of Albania is sang all in authentic Doric Mode (pentatonic with no semitones), and so is Menushi supposed to be sung.  The song goes:

  Zgjo Minushi, zgjo Birbili, zgjo Resul Aga/Awake Minushi, awake Birbili, awake Sir Resul (an "elegant" way of saying... one morning, such and such woke up... in Albanian culture)

  Ishin mbledhur dhe po pinin ne nje kafene/Had gathered and were drinking in a café

  Te bukur grua qe paske bre Menush Aga/What a beautiful wife you have Menush Aga!

  Ku e njeh, ku e ke pare qe ma molloin/Where do you know her from, where did you see her that you talk so much about her?

  E pashe nje dite ne krua qe po mbushte uje/I saw her at the spring one day while she was drawing water

  I dhashe shamine e dores, ajo ma pastroj/I gave my handkerchief, she cleaned it for me (this shows that she did not mind being in a sense "intimate" with his friend)

  I thashe nja dy tre fjale ajo mi pranoj/I told her two three words, she accepted them (basically he would have said something sexual and she seemes to have liked it)

  Minush Agai qe i pire vajti ne shtepi/Sir Minush went home drunk that day
  Mori thiken dhe e their o gruan e tij/Took the knife and slained his wife

  Te nesmen qe i del rakia vajti tek varri/The next morning, when sober he went to her grave

  Cohu grua, cohu vishu se une bera faj/Raise my dear wife from your grave because I made a terrible mistake

  Cohu grua, dil nga varri se une bera faj/Raise my dear wife, come out of your grave because I made a terrible mistake (this is such a childish and absurd cry that shows him going crazy, not holding himself, crying like a baby "i made a mistake")

  Cohu vishu e stolisu dil ne shoqeri/Stand and put your clothes, make up, and jewelry on to see your friends (more nonsensical calling of a dead person... it just gives the audience a really awkward feeling and makes them feel his pain... or maybe non-pain/numbness)

  Cohu vishu e stolisu, dil ne shoqeri/Stand and put your clothes, make up, and jewelry on to see your friends

  Te te shohin gjithe bota dhe une i mjeri/So that the whole world can see you and so can the poor me (in a sense, I feel like I don't deserve to live anymore from all of this, please make it go away, make it like before! let's go meet people... as many as you want!)


  It might not make much sense or fit the English context, but Albanian is a very metaphorical language where you say one thing in so many ways that if you were to translate might not have an effect, but if you're part of the culture they move you a lot. They place you in such a position that one time they make you laugh.. the next second make your hair stand straight up!

  Think of ancient dramas... where comedy is mixed with tragedy, with acts of heroism, etc. Albanian culture is full of it, but not many like the traditional ways. Partly because they are not taught about them.. basically someone has not sold them the idea properly... but they come directly from the culture, where they are tired of it. So, when you hear the story and you know you're in a different world far from the story, you appreciate it. However, if you're a woman and live in the same culture, you start having these mixed feelings and start cursing "why, oh why are we this way", "please let me not hear this once again!!"... you basically feel it.

  Hope it was helpful. If you need more info, let me know... I'll do my best

  Cheers!

 20. #140
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  much respect to the one who gave you that translation, it was very detailed and very correct. Zgjo does not mean Qaj (cry) it means Wake up/get up. but i hope you have a better understanding of the song now

Page 7 of 15 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Similar Threads

 1. Learning Greek language
  By maria_gr in forum Learning Greek language & Misc. translations
  Replies: 1360
  Last Post: 01-12-2015, 10:36 AM
 2. Look here before posting: Alphabetical listing of translated songs!
  By tzina772000 in forum Greek lyrics translation
  Replies: 33
  Last Post: 10-08-2010, 07:46 AM
 3. albanian ; dani-me 7 dry translation to english
  By Greshopa in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 5
  Last Post: 11-11-2009, 07:59 PM
 4. Is there anyone who can translate Albanian - English ?
  By Sutaris in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 22
  Last Post: 02-24-2009, 11:07 PM

Posting Permissions