Page 8 of 15 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 141 to 160 of 285
 1. #141
  Member
  Join Date
  Jan 2008
  Thanks
  7
  Thanked 1 Time in 1 Post

  HI all,
  I want to ask for text and transl. to
  Pandora-Dikur te deshta
  .I get some things but not all..so
  The ong is 2008 and i could not found no clip,only mp3.
  Thank you

 2. #142
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Pandora

  Nje shikim
  one look
  mu me ben qe ta kuptoj
  makes me understand
  se sa te urrej
  how much i hate you
  kur me thu te dashuroj
  when you tell me you love me

  vetem vec nje fjal
  only one word
  dhe jam gati te t'harroj
  and i'm ready to forget you
  vetem vec nje hap
  only one step
  dhe nga jeta dot t'largoj
  and i will distance you from my life
  se nuk te duroj
  because i can't stand you

  ti se di se sa me dhemb
  you don't know how much it hurts
  kur zerin ta degjoj
  when i hear your voice
  por nuk mudem te vazhdoj
  but i can no longer go on
  se nuk te besoj
  because i don't believe you

  ti mundohesh me dhurata
  you buy me all these gifts
  zemren te ma blesh
  so you can buy my heart

  por e di qe me ke humb
  but you know you have lost me
  kur me cdo te me kthesh
  you turn on every word

  nje mij here
  a thousand times
  un gabimet ti kam fal
  i have forgiven your mistakes
  kur ti ke qesh
  when you have laughed
  un te kam pritur duke qar
  i have waitied crying

  dhe cdo moment e kam jetuar vec per ty
  and i have lived every moment just for you
  kur ishe vet, un gjithmone kam qen aty
  when you were alone, i was always with you
  se e vrave dashurine
  and you killed our love

 3. #143
  Member
  Join Date
  Jan 2008
  Thanks
  7
  Thanked 1 Time in 1 Post

  Blagodaria(thank you)
  Balkaneuro,i have no words to thank yo, for all you are doing.Kiss

 4. #144
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  ti si dobre doshal

 5. #145
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  Default Meda - Haroj ditet tona

  Another hypnotizing song by Meda. Very difficult for me to understand, allthough many words are familiar. I suspect there are some spelling mistakes too. Harroje? Një puth?

  Haroje pranveren bashk se e kaluam
  mos e kujtoj qasti kur te rish me mua
  ti nuk je ajo qe ma ban te lumtur
  ne pranveren time je veq lule kputur

  ja kishe ne puth her kishe ne zemren
  kur mar mos me thirre harroje kete emrin
  haroj haroj kenget e mia kur mos i degjo
  haroj haroj ditet tona kur mos i kujtoj

 6. #146
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Haroje pranveren bashk se e kaluam
  you forgot that we had spent the summer together
  mos e kujtoj qasti kur te rish me mua
  don't remind me of the past coincidentally when you're with me
  ti nuk je ajo qe ma ban te lumtur
  you are no longer the one who makes me happy
  ne pranveren time je veq lule kputur
  in my summer, you are a broken flower

  ja kishe ne puth her kishe ne zemren
  it was either in the kisses, or in the heart
  kur mar mos me thirre harroje kete emrin
  don't call for me anymore, forget my name
  haroj haroj kenget e mia kur mos i degjo
  forget, forget, don't even listen to my songs
  haroj haroj ditet tona kur mos i kujtoj
  forget, forget, don't even remember our days (together)

  There are some incorrect parts to the lyrics, I just worked around them because I couldn't find the song or lyrics.

  Meda is very popular... as you probably know!

  One of my favourite songs is "hajde me mu!"
  : )

 7. #147
  Member
  Join Date
  Jan 2008
  Thanks
  7
  Thanked 1 Time in 1 Post

  Quote Originally Posted by Balkaneuro View Post
  ti si dobre doshal
  Ti si mnogo dobar(super)

  Today is womans day.Here we celabrate it.I do not know how is in others countries but we make nice women parties.Cheers

 8. #148
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Yes, here as well there is "woman's day"
  "8 Mars, Dita nderkombetare e grave"
  "March 8th, International Woman's day"

 9. #149
  Junior Member
  Join Date
  Dec 2007
  Thanks
  0
  Thanked 1 Time in 1 Post

  womens day? never heard of it, but thats great....although it should be everyday ;-)

 10. #150
  Member
  Join Date
  Jan 2008
  Thanks
  7
  Thanked 1 Time in 1 Post

  Vajzemalsore it will be every day,only if we make it like that

  When someone of you have enought time,please translate that song,cuz it is really long tekst.Thank you.

  Flori:
  Nje pjese te jetes time ma more ti,
  ti ishe dashuria je edhe tani,
  askush nuk do afrohet nuk do guxoj,
  nje ne milion ma thoje nuk e harroj
  Ske faj!!! qe qdo dite te adhurova mos qaj
  te me shkatrroje te lejova

  baby e lumtur ti do jesh
  dhe pse sdo me kesh
  nuk do ndyshoi ndjenjat e tua

  Baby gabimin tim nuk do ta fal
  shtrihu dhe puthe ngadal
  por mos i thuaj kur te dua

  GETI:

  Baby une e di qe ti mu m'don
  Baby une e di ti qka don
  Baby ti se din sa t'kushton
  Baby ti po harron koha po kalon

  Flori:
  Nese me ke genjyer mu me vjen keq
  Te pakten une kam dashur nje here ne jete
  askush nuk do afrohet nuk do guxoj,
  nje ne milion ma thoje nuk e harroj
  Ske faj!!! qe qdo dite te adhurova mos qaj
  te me shkatrroje te lejova

  baby e lumtur ti do jesh
  dhe pse sdo me kesh
  nuk do ndyshoi ndjenjat e tua

  Baby gabimin tim nuk do ta fal
  shtrihu dhe puthe ngadal
  por mos i thuaj kur te dua

  Geti:
  Une e di qe ti m'don zemer
  Po t'lutem harroje kete emer
  Mbase po te doket vetja femer, zemer
  Une Prap Pe boj temen
  Prap pe gjoj veten
  Une pe thom t'verteten
  e ti shkatrroja vetit jeten
  Qysh je nis ku po shkon
  qa po bon e ku po rrnon
  a e din kush oshte ka knon
  qai qe ti e don qai qe ti se qmon
  po gaboj a po gabon
  hajt se ma von e msoj
  kush ka hup e kush fiton

  FLORI:
  baby e lumtur ti do jesh
  dhe pse sdo me kesh
  nuk do ndyshoi ndjenjat e tua

  Baby gabimin tim nuk do ta fal
  shtrihu dhe puthe ngadal
  por mos i thuaj kur te dua

  Baby gabimin tim nuk do ta fal
  shtrihu dhe puthe ngadal
  por mos i thuaj kur te dua
  web:www.teksteshqip.com

 11. #151
  Senior Member
  Join Date
  Jul 2006
  Thanks
  2
  Thanked 23 Times in 16 Posts

  Flori:
  Nje pjese te jetes time ma more ti,
  You took a part of my life
  ti ishe dashuria je edhe tani,
  You were love, you still are
  askush nuk do afrohet nuk do guxoj,
  no one will ever come close, wont have the courage/wont dare
  nje ne milion ma thoje nuk e harroj
  one in a million tell me i wont forget
  Ske faj!!! qe qdo dite te adhurova mos qaj
  Its not your faul! I adored you (everyday), dont cry
  te me shkatrroje te lejova
  i allowed you to destory me

  baby e lumtur ti do jesh
  baby you'll me happy
  dhe pse sdo me kesh
  even though you wont have me
  nuk do ndyshoi ndjenjat e tua
  i wont dobut your feelings

  Baby gabimin tim nuk do ta fal
  Baby i wont forgive my mistake
  shtrihu dhe puthe ngadal
  Lie down and kiss him slowly
  por mos i thuaj kur te dua
  But dont tell him when you love him

  GETI:

  Baby une e di qe ti mu m'don
  baby i know that you love me
  Baby une e di ti qka don
  baby i know what you want
  Baby ti se din sa t'kushton
  baby you dont know what it will cost you
  Baby ti po harron koha po kalon
  baby youre forgeting time is going by/passing

  Flori:
  Nese me ke genjyer mu me vjen keq
  If you have lied to me, i feel bad
  Te pakten une kam dashur nje here ne jete
  At least ive loved once in life
  askush nuk do afrohet nuk do guxoj,
  no one will ever come close, wont have the courage/wont dare
  nje ne milion ma thoje nuk e harroj
  one in a million tell me i wont forget
  Ske faj!!! qe qdo dite te adhurova mos qaj
  Its not your faul! I adored you (everyday), dont cry
  te me shkatrroje te lejova
  i allowed you to destory me

  baby e lumtur ti do jesh
  baby you'll me happy
  dhe pse sdo me kesh
  even though you wont have me
  nuk do ndyshoi ndjenjat e tua
  i wont dobut your feelings

  Baby gabimin tim nuk do ta fal
  Baby i wont forgive my mistake
  shtrihu dhe puthe ngadal
  Lie down and kiss him slowly
  por mos i thuaj kur te dua
  But dont tell him when you love him

  Geti:
  Une e di qe ti m'don zemer
  I know you love me sweetheart
  Po t'lutem harroje kete emer
  But please forget this name
  Mbase po te doket vetja femer, zemer
  ......
  Une Prap Pe boj temen
  Ill still make the theme???
  Prap pe gjoj veten
  Still .. gjoj?? myself
  Une pe thom t'verteten
  Im telling the truth
  e ti shkatrroja vetit jeten
  And to destory my own life?
  Qysh je nis ku po shkon
  Where you headed to, where you going
  qa po bon e ku po rrnon
  what are you doing and what .. rrnon?
  a e din kush oshte ka knon
  Do you know who it is ..singing?
  qai qe ti e don qai qe ti se qmon
  Cry cause you love him, cry cause you appriciate him (i think refering to himself)
  po gaboj a po gabon
  Im mistaken and youre making a mistake
  hajt se ma von e msoj
  Ill learn it later
  kush ka hup e kush fiton
  Who got lost and who won  Where it says

  nuk do ndyshoi ndjenjat e tua it means i wont dobut your feelings
  but i think it might be "NDRYSHOJ" not "DYSHOJ"
  if it's ndryshoj then it means i wont change your feelings.

  Mbase po te doket vetja femer.. It says Maybe you see/consider yourself a woman.. i think he just means you think youre tough ..idk im just guessing.

  anywayyy hope it helped

 12. #152
  Member
  Join Date
  Jan 2008
  Thanks
  7
  Thanked 1 Time in 1 Post

  Thank you,dear,i appreciate all that you are doing

 13. #153
  Junior Member
  Join Date
  Dec 2007
  Thanks
  0
  Thanked 1 Time in 1 Post

  i loveee that song....flori is great =)

 14. #154
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Une e di ti mundon zemren
  i know you torment your heart(put in an effort)
  Po du te harroje ket emer
  and try to forget this name
  ...

  Une Prap Po boj temen
  I'm still doing what i want to do
  Prap pe gjoj veten
  I'm still listening to myself
  Une pe thom t'verteten
  I'm telling the truth
  e ti shkatrroja vetit jeten
  and you are ruining your own life

  Qysh je nis ku po shkon
  Where you headed to, where you going
  qa po bon e ku po rrnon
  what are you doing, and where are you living
  a e din kush oshte ka knon
  do you know who it is, what their singing
  qai qe ti e don qai qe ti se qmon
  Cry cause you love him, cry cause you appriciate him (i think refering to himself)
  po gaboj a po gabon
  Im mistaken and youre making a mistake
  hajt se ma von e msoj
  Whatever, (she) learn it sooner or later
  kush ka hup e kush fiton
  Who has lost and who is winning
  Last edited by Balkaneuro; 03-11-2008 at 09:20 PM.

 15. #155
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  [QUOTE=Balkaneuro;353820][...]
  ti nuk je ajo qe ma ban te lumtur
  you are no longer the one who makes me happy
  ne pranveren time je veq lule kputur
  in my summer, you are a broken flower[...]/QUOTE]
  Beuatiful! But I thought 'pranvera'= 'spring', 'vera'='summer'. Am I wrong here?

  There are some incorrect parts to the lyrics, I just worked around them because I couldn't find the song or lyrics.
  I forgot where I found it. It seems to be an older Meda song, en those are really hard to find. Also he has so many, many songs. Some mp3's I have are clearly mislabeled (wrong titles). It would be interesting to have a complete and reliable discography of Meda (and other artists). Maybe something for Wikipedia...

  Meda is very popular... as you probably know!

  One of my favourite songs is "hajde me mu!"
  : )
  I like that one too. And Nora Istrefi's version is also nice. Thanks.

 16. #156
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Meda's songs have very nice lyrics, as does "hajde me mu". Nora Istrefi's version is great also, I don't really listen to her much but she's impressed me, I like that she is singing more songs in the "tallava" and "popullore" genres : )

  Pranvere = spring
  vere=summer

  You are correct! I think I was translating to quickly and just put summer for some reason, I think putting summer was more relative then spring because of the line, probably why I wrote summer.

  I guess you can only get the official dicography when Meda creates an official website. Artists such as Shpat Kasapi, Adrian Gaxha, Bertan Asllani, Esla Lila, Big Mama, Ardit Gjebrea, and some others have created websites within the past couple years, so more singers have been catching on.

 17. #157
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  Default poppulore - tallava

  Could you tell me more about tallava? What precisely is meant by the term? I think I recognise the genre when I hear it (Meda, Muharrem Ahmeti, Mentor Kurtishi, some songs of Teuta Selimi, ...) but I don't know much about it. Is it an old genre? Or modern? Any favourites of yours that you would suggest listening to?

  I think "poppulore" are traditional folksongs, genre Minushi, or some Poni-songs like ' Dale moj dale'. Is that correct?

 18. #158
  Senior Member
  Join Date
  Jul 2006
  Thanks
  2
  Thanked 23 Times in 16 Posts

  Quote Originally Posted by cortom View Post
  I think "poppulore" are traditional folksongs, genre Minushi, or some Poni-songs like ' Dale moj dale'. Is that correct?
  popullore are the traditional folk songs but Ponis are considered Turbo Folk ..they're not neccessarily traditional because they have a modern vibe (they usually have some up beat rhythems and such incorperated in them)

 19. #159
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Tallava is a genre that with the growth of Albanian artists began to evolve. It is not strickly "popullore" nor "argetues(pop/entertaining)" or any other genre, but rather a mix of these, but i would say it most closely represents pop(sometimes sounding oriental, more traditional(use of certain instruments e.x. cifteli) but the style can entirely change due to the lyrics. I don't know what the word means exactly. Some artists which you have probably hear of that are popular in this genre are Duli, Labinot Rexha, Xheni, Zyber Avdiu etc.

 20. #160
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Tallava is a genre that with the growth of Albanian artists began to evolve. It is not strickly "popullore" nor "argetues(pop/entertaining)" or any other genre, but rather a mix of these, but i would say it most closely represents pop(sometimes sounding oriental, more traditional(use of certain instruments e.x. cifteli) but the style can entirely change due to the lyrics. I don't know what the word means exactly. Some artists which you have probably hear of that are popular in this genre are Duli, Labinot Rexha, Xheni, Zyber Avdiu etc.

  As Korcare said, Poni is turbo folk, as is Nertila Vreto, Ervin Bushati, Silvi Gunbardhi. They take folk songs and "remix" them, so to say, into more upbeat and modern music.

  Where as, Eli Fara, Skifter Etemi, Grupi i Tepelenes, Vace Zela, Valbona Mema, Violeta Kukaj are either strickly popullore at times, or they mix it up.

Page 8 of 15 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Similar Threads

 1. Learning Greek language
  By maria_gr in forum Learning Greek language & Misc. translations
  Replies: 1360
  Last Post: 01-12-2015, 10:36 AM
 2. Look here before posting: Alphabetical listing of translated songs!
  By tzina772000 in forum Greek lyrics translation
  Replies: 33
  Last Post: 10-08-2010, 07:46 AM
 3. albanian ; dani-me 7 dry translation to english
  By Greshopa in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 5
  Last Post: 11-11-2009, 07:59 PM
 4. Is there anyone who can translate Albanian - English ?
  By Sutaris in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 22
  Last Post: 02-24-2009, 11:07 PM

Posting Permissions