Page 1 of 98 123451151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1952
    Senior Member
    Thanks
    74

Default A place for us to talk in Romanian

This is the place where Romanians, and not only them, can have conversations in Romanian. This way the other thread, "Learning Romanian Langauge", would stay as it is, meaning a place to learn from.

Cu alte cuvinte, haideti sa mutam aici toate discutiile de zi cu zi, ce-ai mai facut, ce-am mai facut si alte subiecte de conversatie, ca sa nu umplem paginile de pe celalalt thread cu postari intregi pe care cei care doresc sa invete limba romana de acolo nu le inteleg

Senior Member mister Xazos's Avatar
    Thanks
    0

Default Speaking Romanian--a place for us to talk in Romanian

Dya este cel mai bun profesor on-line de limba si literatura romina din citi am cunoscut eu pina acum. Sincer, toata stima si respectul, pentru ca merita, mai ales datorita cunostiintelor ei, dar mai ales pentru timpul petrecut aici...
    Felictari Dya, meriti mult mai mult decit niste "multumiri"

O seara placuta "piticule" :-p
    Πάρε φιλιά, πάρε καρδιά και μη νοιαστείς για μένα.
    Πάρε ό,τι ζει κι άσε με εκεί
    μόνο στο τίποτα...

Senior Member
    Thanks
    74

Multumesc si tie, Igrec Ma apuc sa-mi construiesc singura soclul, de statuie sa se ocupe altii

In alta ordine de idei, si la modul cel mai serios, daca n-ati fi si voi aici sa va oferiti ajutorul cand vine lumea cu intrebari, ce postez eu n-ar fi suficient.

Asa ca ma gandeam sa ridicam mai multe statui...(continuarea o stiu toti romanii!) LOL!

O zi buna tuturor!

Senior Member
    Thanks
    0

Sunt de acord, Dya e un prof excelent, va spun eu care s tot prof....
    Iar profii au rareori obiceiul de a fi generosi cu cei din aceeasi breasla!Insa eu am intalnit si profesori minunati, nu vreau sa ma lamentez...
    Dya mia zoi esti supertare!

Senior Member
    Thanks
    74

Multumesc si tie, Emi

Solidaritate de breasla

Senior Member
    Thanks
    0

Dya agapi, tu stii ce ma intristeaza faptul ca noi,profii, nu reusim sa ne intelegem?noi am fost o generatie de paradis in facultate, dar drumurile vietii ne-au risipit in cele patru stihii, vorba Poetului....insa cand ne reintalnim, e sarbatoare.Cred ca am fi schimbat multe, multe in sistem daca am fi reusit sa patrundem aici in grup, ca opzecistii in literatura.Dar, stii cum, eu aici, tu acolo, fiecare in mijloc de codru....ce sa facem?
    De asemenea e trist faptul ca unii ne fac breasla de ras, prin incompetenta, si, mai rau, comportamente aberante.
    pupici

Senior Member
    Thanks
    74

Si pe mine ma intristeaza acelasi lucru. Dar este un altul care ma infurie de-a binelea: faptul ca de multe ori ideea de unitate se termina in momentul in care unuia i se ofera ocazia sa-i faulteze pe ceilalti. N-ajunge ca sistemul in sine e putred pana in maduva oaselor, mai asezam si cireasa pe tort punandu-ne singuri piedica.

Hai sa oprim discutia asta aici. Vin pe forum tocmai ca sa ma deconectez de toate dudele zilnice si vreau sa-mi petrec timpul aici zambind

Thanks
    0

Fetelor, zimbiti va rog. Dya are dreptate, chiar mi-s si eu de acord cu matale. Haideti sa va spun ce am facut eu azi... Ei bine, am fost la tirgul Universitatilor (RIUF). Da, un mare ***, in afara de reprezentantii Frantei si Germaniei. In rest... Praf ! Eram sa cad jos din picioare cind am vazut Ungaria. Doamne, cit de idiot trebuie sa fii sa te duci acolo sa studiezi ? Si Bulgaria... Off, mai degraba in Romania decit acolo.
    Marea mea dezamagire este ca grecii au adus 2 *** de universitati, una din Creta si una de nush pe unde. Nu era nici Kapodistrian din Athena, si nici Aristotelous din Thessaloniki.
    Am ajuns acasa si am inceput sa fac curat in casa. Mi-am facut camera luna, mi-am aranjat si sortat hainele, am facut LUNA peste tot. Acum fac niste dvd-uri cu filme (am o veritabila biblioteca virtuala de filme) si ma asez la un film.

Va urez o seara cit mai placuta fetele !

Aaah, Emilia, stai linistita cu Luke. E doar un nenorocit care nu are ce face; eu am mai avut altercatii cu el. Poti sa citesti posturile de la "world issues". Eh, nu ma doare capul de el, pretinde a fi nu stiu cine. Nici muzician nu cred ca e, caci ei nu sunt asa de ***. In fine... "Noi sa fim sanatosi !"

Chiar, voi ce predati ?
    μόνο στο τίποτα...

Senior Member
    Thanks
    0

Igrec, tot nu mi-ai spus cum te cheama.Eu predau romana, cred ca si dya, dupa explicatiile ingenioase pe care le vad pe aici.
    Am predat la inceput si engleza, dar a trebuit sa ma titularizez si 6 luni mi s-a repetat, ca la noi la romani, NU VREI POSTUL DE ENGLEZA!Asa ca am dat concurs pentru cel de romana.Nu stiu daca sa regret sau nu, adevarul e ca la engl era mai usor si elevii erau mult mai atrasi.De romana nu prea sunt ei indragostiti, e mult de invatat.
    va pup

Senior Member
    Thanks
    74

Igrec, se intampla sa ai si filme grecesti SUBTITRATE in ceva engleza? Altceva decat Zorba sau Never on Sunday. Practic orice dar subtitrat, ca asa se invata cel mai usor.

Iar de predat predau engleza dar am dubla specializare cu romana, de aici si explicatiile "ingenioase"(mersi Emi ) pe care imi permit sa le ofer pe aici la romana

Emi, sa stii ca elevii sunt atrasi mai mult de o limba straina(mai ales engleza) dar nu-ti imagina ca proportia este cu mult mai mare. Cei care nu vor sa invete(sau nu pot) nu invata la mai nimic. In ciuda faptului ca engleza este una din putinele materii care se fac in scoala si care sunt apoi efectiv utilizate in viata reala(no offence pentru alte materii) tot sunt elevi care cred ca merge si fara engleza. Partea tragica este ca nu prea mai merge. Cel putin in Bucuresti, pentru orice loc de munca, oricat ar fi de anost, au cam inceput sa ceara cunoasterea limbii engleze. Ei nu vor sa inteleaga asta, dar pana la urma cumva trebuie sa se faca o triere si in aceasta generatie cand vor ajunge in campul muncii, nu? Poate fi si asta un criteriu, dar cand vor realiza asta va fi un picut cam tarziu si se vor apuca sa invete pe la diverse cursuri organizate ceea ce n-au invatat in scoala. Cunosc foarte multi oameni de varsta noastra sau cu cativa ani mai mari care regreta amarnic ca in scoala fusereau orele de engleza iar acum dau bani grei si se duc dupa orele de program pe la cursuri de limba engleza pentru ca altfel au probleme reale la locul de munca.

Thanks
    0

Dya, buna idee.

Mai, regret ca trebuie sa te contrazic, insa simt ca e de datoria mea sa o fac cu inversunare. Si stii de ce? Pentru ca engleza nu e totul. Eu de exemplu fac 4 ore de engleza, dar profa mea nu are nici o treaba cu materia asta. A terminat Literele (Ro-En) si crede ca e nu stiu ce specimen de geniu, dar ea nu face decit sa dea o multime de teme si sa nu le verifice si sa nu ne corecteze niciodata in speaking. Sunt profesori care isi dau toata silinta sa iti predea bine materiam chiar daca e unul singur care e pasionat sau cel putin il intereseaza macar, iar altii nu fac decit sa isi spuna povestea, ca el a facut aia si aia. Ma lasa rece, de aici lipsa respectului profesional din partea mea. Asa pot sa fac si eu o facultate si sa vin in fata elevilor sa ma dau rotund. Ii respect ca oameni, nu si ca profesori. Si de aici neimplicarea mea...
    Dar pe linga "nefericitii" de la mine din liceu, sunt profesori ca sunt si oameni si profesori adevarati, care te fac sa te indragostesti de materia pe care o predau nu pentru ca iti place, ci pentru ca te fascineaza ei cum o predau.

In ceea ce priveste filmele, nu am. Am sa incerc sa fac rost de o lista de filme grecesti si sa le caut. Pina acum am 100 de filme, cam 110gb, dar inca mai lucrez...
    Am sa fac tot posibilul sa te ajut.

Aaah, pe mine ma pasioneaza limba Franceza, engleza mi se pare banala, desi o stiu si pe asta. E altfel cind te pasioneaza ceva...
    μόνο στο τίποτα...

Senior Member
    Thanks
    0

Dya, nu stiu cum e in scoala ta, scoala mea e f buna, poarta numele celebru al sotiei lui Blaga, Coriolan Brediceanu, unde iti spun din experienta copiii iubesc engleza.Daca unii iubesc romana, f f f putini, e pt sarmul meu, uneori le povestesc mari carti ale lumii, am o anume generozitate in raporturi umane, etc etc.Dar am nostalgia vremurilor cand predam engleza, era f fain, am avut copiii brici, cu care comentam versuri in engleza, care vorbeau fluent fara un cuvant in romana, care aveau debate/uri f aprinse pe temele cele mai diverse.
    La romana e cam trist, intai ca romanele ori sunt despre tarani, ori prea grele pt ei, iar poeziile sunt sinistre, adica ce naibii sa fac daca fac Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Din ceas dedus si alte kestii de acest fel?Cum sa le placa ceva ce nu inteleg?????
    te pooop

Senior Member
    Thanks
    0

Dya mia zoi e o idee geniala, imi place mult sa vb cu voi, si da, e drept sa nu ii impiedicam pe altii, s f de acord!
    Tu ce mai invarti dya? eu ma chinui la un ziar local care doreste sa scoata un mic supliment cultural incepand cu luna asta.Si am adunat ceva materiale si e deja la paginat.Eh, sa va spun ca in timpul liber fac parte dintr-o specie nesuferita ce se cheama critic literar.Dya, daca scrii, sau daca stii pe cineva care scrie bine, am decis sa nu publicam sub un anume nivel, te rog sa mi dai de veste.
    Mailul meu e asa: emyiakab@yahoo.com
    In caz de nevoie.Adresa e la fel cu id-ul de mess.
    Va pupacesc, si hai sa vb mai mult.Va anunt ca eu pot fi de-a dreptul obositoare, imi plac intalnirile de grup, galagia, povestile haotice la o bere unde poti intrerupe oricand pe celalalt si celalalt pe tine si tot aa....

Senior Member
    Thanks
    74

Sa va raspund pe scurt ca vad ca ma ia o raceala si vreau sa trag un pic pe dreapta.

Igrec, n-am zis ca engleza e totul, am zis ca e una din putinele materii care au o aplicabilitate reala in viata de zi cu zi. Chestie care ar trebui constinetizata pentru propriul interes, nu de dragul notelor sau al profesorului sau al scolii.

Acelasi lucru l-ar putea spune si profesorii de informatica(o alta materie care are nu o aplicabilitate concreta ci o cerere fantastica pe piata muncii) si totusi sunt elevi care vin la laborator si ar vrea doar sa joace ceva in retea, daca se poate.

Eu vorbeam aici de interesul personal cu care ar trebui abordate anumite materii prin corelatie cu un viitor apropiat in care s-ar putea sa planga dupa timpul pierdut.

Cat despre profesorul care nu-si face treaba cum ar trebui, sau despre cel care nu stie sa-si faca materia placuta si atractiva elevilor....aici iti dau totala dreptate. Degeaba se cauta engleza "pe piata" daca eu ca profesor de engleza reusesc sa-mi fac elevii s-o urasca sincer. Aici nu sunt prea multe de discutat pentru ca avem fix aceeasi parere pe subiect

Emi, sunt la o scoala buna dar nicaieri in Bucuresti n-o sa gasesti o scoala in care absolut toti elevii sa vina dedicati si cu pofta de invatat. Va exista intotdeauna acel procent pentru care scoala e locul unde-i obliga parintii sa se duca iar ei ar vrea sa faca altceva in timpul asta

Problema e ca aici ei sunt mult mai expusi la modalitati de a "reusi" repede si usor in viata decat sunt cei din provincie. Este o diferenta fantastica intre mentalitatea elevului de provincie si a celui de Bucuresti. Daca nu din alt motiv atunci macar pentru ca elevul din provincie vrea sa ajunga intr-un loc mai bun(nu neaparat Bucuresti) iar cel de aici considera ca este deja in ACEL loc mai bun sau vrea la mai bine, adica afara. Moment in care iti spune clar ca el vrea sa plece cat mai repede si nu-l intereseaza teoria lui X sau Y pentru ca are alte idealuri in viata!

Discutia este atat de ramificata si are atatea fatete incat sunt constienta ca tot ce am facut eu aici a fost sa deschid vrea 4-5 noi subiecte de abordat pe viitor.

Ce vreau sa intelegeti, ca sa nu ne lansam in "incaierari", este ca eu nu fac generalizari si nici nu sustin ideea ca majoritatea elevilor fac sau dreg sau nu vor sa faca x, y, z. Eu vorbesc de niste atitudini pe care le-am observat personal, pe care le-au mai observat si altii prin alte scoli din Bucuresti, atitudini care pot sa fie dictate de mai multi factori decat cei expusi de mine aici pe fuga .

Deasemeanea nu sustin teoria: "toti profesorii sunt minunati, elevii au probleme de directie" si nici teoria "toti elevii sunt neintelesi de niste profesori depasiti de timpuri". Exista plusuri si minusuri in ambele tabere.

Ma duc sa ma doftoricesc

Senior Member
    Thanks
    74

Quote Originally Posted by emyiakab View Post
    imi plac intalnirile de grup, galagia, povestile haotice la o bere unde poti intrerupe oricand pe celalalt si celalalt pe tine si tot aa....
    Si mie , si mie si pot sa bag mana in foc fara sa ma tem ca ma ard, ca si Igrec e la fel.

Tocmai de-aia m-am gandit la un thread dedicat. Am simtit ca-i rost de limbarita

Thanks
    0

Stati usor fetele, ca pe mine ma luati cam tare...
    Dar am auzit cuvintul "bere" si deja ma simt mai bine... Mmm... Like music to my ears ! Eu sunt un fan al vinului de calitate, insa si bere... Vicii dom'le, ce vrei de la mine )
    Revenind... Dya, ai dreptate, insa nu imi plac oamenii care vorbesc tare si doar de dragul de a se baga in seama. (nu e cazul la noi) Si ii detest pe cei care ma contrazic serios fara motive bine intemeiate (exemplul il stie Emi )

Emi draga, ziceai ceva de scris ? Intra aici sa vezi daca iti place : Blogul lui Igrec

Ah, inca ceva. Sper ca nu te deranjeaza ca ti-am dat add pe mess. In caz de ceva, ignore, e cam nepoliticos din partea mea, imi cer scuze.

O seara bunaaa !
    μόνο στο τίποτα...

Senior Member
    Thanks
    74

Neata Tot racita dar ma tratez!

Igrec, iti inteleg fobia pentru certuri in care fiecare vrea sa urle mai tare numai pentru ca el considera ca are dreptate. Cunosc si exemplul la care ai facut referire.... Ce pot sa zic, fiecare om are un mod al lui de manifestare iar pe unii e bine sa-i lasi pe campiile lor daca lor acolo le e bine

O zi buna si o saptamana asemeanea va doresc.

La mine azi e zi speciala(ziua sotului) si am inceput inca de sambata cu sarbatoritul asa ca probabil si azi o sa iesim pe seara pe undeva

Layla's Avatar
    Thanks
    3,803

Ceau la voi! Si eu sunt tot racita, dar tratatul lasa de dorit! Beau ceai, mi de ajuns! Vroiam sa merg azi la facultate, sa stiti, dar m-am razgandit subit! Ii a doua oara cand chiulesc, de cand sunt studenta... si ULTIMA!

Fain blog are Igrec. Sa va uitati!

Dya, esti casatorita?

Si eu va doresc o saptamana super... cu mult soare. Deja ii primavara, nu?

Thanks
    0

Quote Originally Posted by dya View Post
    Neata Tot racita dar ma tratez!

Igrec, iti inteleg fobia pentru certuri in care fiecare vrea sa urle mai tare numai pentru ca el considera ca are dreptate. Cunosc si exemplul la care ai facut referire.... Ce pot sa zic, fiecare om are un mod al lui de manifestare iar pe unii e bine sa-i lasi pe campiile lor daca lor acolo le e bine

O zi buna si o saptamana asemeanea va doresc.

La mine azi e zi speciala(ziua sotului) si am inceput inca de sambata cu sarbatoritul asa ca probabil si azi o sa iesim pe seara pe undeva

Salut Dya.
    Mai, nu as putea sa spun ca am "fobos" pentru certuri, numai ca nu imi plac oamenii care pretind a fi nu stiu ce si se bat cu pumnul in piept... In plus, eu i-as crede, insa nu au pretanta necesara sa ma convinga. Nu stiu... Sa spun ca sunt un om calm, desi de multe ori ma agit, insa tot in calmul meu ramin.
    Moduri... Unii sunt prea prosti, asta e adevarul...

La multi ani domnului si cit mai multa fericire (impreuna la munte linga semineu )
    μόνο στο τίποτα...

Thanks
    0

Quote Originally Posted by Layla View Post
    Ceau la voi! Si eu sunt tot racita, dar tratatul lasa de dorit! Beau ceai, mi de ajuns! Vroiam sa merg azi la facultate, sa stiti, dar m-am razgandit subit! Ii a doua oara cand chiulesc, de cand sunt studenta... si ULTIMA!

Fain blog are Igrec. Sa va uitati!

Dya, esti casatorita?

Si eu va doresc o saptamana super... cu mult soare. Deja ii primavara, nu?
    Buna draga mea. Ar trebui totusi sa incerci cu Humex. Nu sunt antibiotice, is 4 pastilute pe care le iei dimineata, la prinz, seara si inainte de culcare. Sunt foarte bune... Si sa bei ceaiuri, de musetel, tei...

Lasa mai, ce tot atita dus la facultate ? Mai stai si tu acasa, bucura-te de stat in pat si viseaza

Cine stie draga mea, pentru cine ce motive imi faci tu mie publicitate ? Glumesc fetele... Domnisoara Rusu e o scumpete de domnisoara, care intr-un final va trebui sa ne demonstreze ca e buna dansatoare. Bine... Cu conditia ca toti sa ne casatorim cu ea (isi face harem !)

Te pup Anda si va pup si pe voi, Dya si Emi aka eu vorbesc foarte repede
    La mine nu e primavara deloc (sufleteste)
    μόνο στο τίποτα...

Page 1 of 98 123451151 ... LastLast