can anyone translate this letter for me into romanian lang its pretty urgent

Thread: can anyone translate this letter for me into romanian lang its pretty urgent

Tags: None
  1. atfbrt said:

    Post can anyone translate this letter for me into romanian lang its pretty urgent

    When i saw you in the frist time i loved you very much,
    and i think you are the one who i want spend my life with.
    I spend one month with you in Dubai, it was the happiest month in my whole life.
    i told you in the last time i saw you: i love you and i want marrage with you,
    and you said to me you want that too.

    But god had apart us from each other, it was nobodys mistake.
    and when you are on the jail i tried to come for you and see you there, and get off the jail
    but god knows how i failed.
    You called me when you are on the jail and you said to me: you broke my life.
    that time you broke my heart when you said that.
    you went to Dubai airport to go to your country and i was there too,
    to see you, but i wait you there and when you came to the airport i start to cry
    and i didnt want you to see me how i cry so much like a baby so i run away from the airport.
    i am Sorry to did that.
    when you said to me you want travil to Spain, I felt that i am going to lose you.
    but i didnt say to you no dont go because i love you and i can not say to you no to anything.
    you said to me when Atef i come to Romania you come too and marry me,
    i made the visa but you lied to me and you said to me you are in Romania.
    anyway you can not come to Dubai so i think how i can marry you, i said to my self:
    i will finish everything in Dubai and go to Syria then you come to syria and marry me.
    and you said yes, so i did it.
    when i went to Syria you have change soo much, how? when i am in Dubai you called me everyday
    10 times and sent me so much messages but when i am in syria you called me 1 time in a week also
    1 or 2 messages in a week. why i dont know!!!
    you said to me babe wait alittle to make for me visa to Syria,
    i said ok, then you said babe make visa now, so i made for you visa,
    then you said to me you buy your ticket and you will come on friday.
    i called you 100 times on thursday but you didnt answer to me,
    and i felt that you change your mind and you dont want come.
    anyway i went to the airport with my father to wait you but you didnt come.
    you said to me you are afraid about your baby,
    but we talk and you said to me ok you want come again in 2 or 3 days,
    and again you said to me you dont have money so you have to work to buy ticket,
    i said ok. but when you said you get your salary and you want go buy the ticket tomorrow,
    again i called 100 times and sometime you close my face and some time you not answer.

    then you said to me i want go to Romania to see my family then i will come to you.
    i said again ok.
    deep on my heart i know always you are lie to me and you are playing with me,
    but i lie my self and i say no she loves me and she want come to marry me.
    you know that everyday since you go to the jail i cry and never happy,
    and everyday i think to kill my self.
    what i made to you to deserve this pain?????????????????????????????????????????????? ???
    i always loved you.
     
  2. stefana-victoria's Avatar

    stefana-victoria said:

    Default

    I am on my way Atfbrt. I am asking for a little pacience. OK?
     
  3. stefana-victoria's Avatar

    stefana-victoria said:

    Default

    I modified the text to sound kink of better in romanian.

    I am so sorry. It is the only thing I can say.

    Te-am iubit foarte mult de prima dată de când te-am văzut.
    Si cred că eşti cea alături de care vreau să îmi petrec viaţa.
    Am petrecut o lună cu tine în Dubai, a fost cea mai fericită lună din toată viaţa mea.
    Ţi-am spus ultima dată când te-am văzut că te iubesc şi că vreau să mă căsătoresc cu tine, iar tu mi-ai spus că vrei şi tu.

    Dar Dumnezeu ne-a îndepărtat unul de celălalt, nu a fost vina nimănui.
    Iar când ai fost în închisoare am încercat să vin la tine, să te văd şi să te scot de acolo, dar Dumnezeu ştie cum am dat greş.
    M-ai sunat când ai fost în închisoare şi mi-ai spus: „Mi-ai distrus viaţa”.
    Mi-ai sfâşiat inima atunci când mi-ai spus acest lucru.
    Când ai fost pe aeroportul din Dubai ca să pleci în ţara ta am fost şi eu acolo ca să te văd, Te-am aşteptat iar când ai ajuns în aeroport am început să plâng şi nu am vrut ca tu să mă vezi cum plâng atât de mult ca un copil. Aşa că am fugit.
    Îmi pare rău că am făcut acest lucru.
    Atunci când mi-ai spus că vrei să călătoreşti în Spania am simţit că am să te pierd.
    Dar nu ţi-am spus să nu mergi fiindcă te iubesc şi nu pot să îţi spun să nu faci un lucru.
    Mi-ai spus că atunci când o să vin în România vei veni şi tu şi te vei căsători cu mine.
    Am obţinut viza dar tu m-ai minţit şi mi-ai spus că eşti în România.
    Oricum, tu nu poţi veni în Dubai aşa că m-am gândesc cum pot să mă căsătoresc cu tine. Mi-am spus: „O să îmi termin treburile în Dubai şi voi merge în Siria”, atunci tu vei veni în Siria şi te vei căsători cu mine. Iar tu ai spus că da, aşa că eu am făcut acest lucru.
    Atunci când am mers în Siria mi-am dat seama că te-ai schimbat foarte mult. Cum? Când am fost în Dubai mă sunai în fiecare zi de 10 ori şi îmi trimiteai atât de multe mesaje, dar când am fost în Siria mă sunai 1 dată pe săptămână şi îmi trimiteai 1 sau 2 mesaje. De ce? Acest lucru nu îl ştiu. Mi-ai spus: „Babe, mai aşteaptă puţin înainte să depui actele pentru viza de Siria”.
    Am spus OK. Apoi ai spus, „Babe depune acum pentru viză”, aşa că am obţinut viza.
    Apoi mi-ai spus că o să cumperi bilet şi o să vi vineri. Joi te-am sunat de 100 de ori şi nu mi-ai răspuns. Am simţit că te-ai răzgândit şi că nu mai vrei să vi.
    Oricum, am fost a aeroport împreună cu tatăl meu şi te-am aşteptat dar nu ai venit.
    Mi-ai spus că îţi este teamă pentru copilul tău apoi am discutat şi mi-ai spus că vrei să vi din nou în 2 sau 3 zile. Apoi nou mi-ai spus că nu mai ai bani şi că trebuie să munceşti ca să cumperi biletul. Am spus OK. Atunci când ai spus că o să primeşti salariul şi vei merge apoi să cumperi bilet te-am sunat de 100 de ori. Câteodată îmi închideai telefonul în faţă şi câteodată nu îmi răspundeai.

    Apoi mi-ai spus că vrei să mergi în România să îţi vezi familia şi pe urmă vei veni la mine.
    Din nou am spus OK.
    Adânc în inima mea am ştiut mereu că mă minţi şi că te joci cu mine, dar mă mint singur şi îmi spun: „Nu, ea mă iubeşte şi vrea să vină să se căsătorească cu mine”.
    Ştii că, în fiecare zi de când ai intrat în închisoare plâng şi nu am mai fost fericit de atunci niciodată. În fiecare zi mă gândesc să îmi iau viaţa.
    Cu ce ţi-am greşit de mă faci să sufăr atât de mult????????
    Te voi iubi mereu.
     
  4. atfbrt said:

    Default

    thank you very much, i appreciate it