Learning Serbian /Croatian/Bosnian

Thread: Learning Serbian /Croatian/Bosnian

Tags: None
  1. Zahal's Avatar

    Zahal said:

    Default Šved se vratio

    E ljudi, treba biti ponosni što ste vi Srbi. I morate priznati da je malo čudno što vi ne pišete sva vaša slova. Naravno ima isključenja, ali kod vas je pravilo tako pisati. Kao je Milan napisao: "Mi, kompletno cela bivša Juga, nit se trudimo, nit nas interesuje. I to nešto govori o nama". Eto, to je to!

    Imam na svom laptopu (mac) rusku fonetsku tastaturu, i to je jako korisno kad moram pisati ruski, inače... jeste, strah i trepet, slažem se!
    A što se tiče hebrejskog, imam ove nalepnice - i to puno pomaže!

    Хорошо Милан, я не знал, что ты тоже учится русский язык! Так, давай поговорим по-русски )) Я приехал в Донецк на три месяца, но так у меня есть сейчас каникулы! Думаю, что страна Украина очень похожа на Сербию.
     
  2. ina said:

    Default

    Хорошо Милан, я не знал, что ты тоже учится русский язык! Так, давай поговорим по-русски )) Я приехал в Донецк на три месяца, но так у меня есть сейчас каникулы! Думаю, что страна Украина очень похожа на Сербию.
    Ajde, koliko mogu da razumem, inače ovo seliš na Ruski forum

    Dobro Milane, nisam znao da i ti isto učiš ruski jezik! Pa, hajde da govorimo na ruskom! Došao sam u Donetsk na 3 meseca, ali sada imam odmor. Mislim da je Ukrajina zemlja vrlo slična Srbiji.

    P.S. Milane matematičaru, jel si radio zadatke iz matatatike iz ruskih zbirki, za takmičenja? Ja jesam, i držim da su jako teški, "ruska škola".
    Last edited by ina; 06-18-2011 at 05:49 AM.
     
  3. Spring's Avatar

    Spring said:

    Default

    Quote Originally Posted by ina View Post
    Stavila si veliko B a veliko S?
    ina, vidim da definitivno imas ozbiljnih problema.. to sam iskopirala odnegde ne ocekujuci da ce neko sebi dati pravo pravopisne policije

    U svakom slucaju - jos jednom, ova tema ima neku svrhu koja se davno izgubila pa je vreme da se s tim prekine i da se vratimo na Learning (svakako ne ruskog ili francuskog, niti matematike)
     
  4. Milan. said:

    Default

    Quote Originally Posted by ina View Post
    P.S. Milane matematičaru, jel si radio zadatke iz matatatike iz ruskih zbirki, za takmičenja? Ja jesam, i držim da su jako teški, "ruska škola".
    Joj jesam, sad i na fakultetu iz jednog predmeta NE POSTOJI upotrebljiva zbirka na srpskom (ODJ) pa smo je zamenili s ruskom. Trebalo mi je dosta vremena da naučim te matematičke izraze. Ali dosta ima sličnosti, čak sam i pomagao drugu u vezi sa seminarskim. Profesor mu samo dao literaturu, ali sve na ruskom, a on jadan samo engleski učio. A što se tiče teškoće, pa dosta su teški zadaci ali lepo je to sve objašnjeno, ne moraš lutati da bi nešto saznao. Nisam sad često na forumu, spremam ispite.

    Da li neko može da mi objasni da li se reči „radoznao“ i „ljubopitljiv“ razlikuju? Negde čitam da se razlikuju, pa se pitam po čemu? Ako bismo prevodili na engleski, je l' bi bilo curious?
     
  5. Spring's Avatar

    Spring said:

    Default

    Razlikuju se jer radoznao = curious možda svoju radoznalost ispoljava tajnim istragama (njuškanjem) a pri tom ne postavlja nikakva pitanja (bar ne naglas). Onaj ko je ljubopitljiv je "one who asks a lot of questions", što se može prevesti kao "curious" ali možda je bliži pojam "inquisitive" ili, još bolje - prvo pomenuta opisna varijanta
     
  6. ina said:

    Default

    @Milane
    ljubopitljiv - prying, inquisitive
    ljubopitljivo radi = pažljivo, detaljno radi (često i u iritirajućem kontekstu donekle)
    ljubopitljiv pogled - kad nekog pažljivo odmeravaš

    Redoznao znaš šta je.
    Last edited by ina; 06-18-2011 at 05:48 AM. Reason: Ina, smiri se i vrati se na temu.
     
  7. Jane Shinohara said:

    Default

    I hope you could play this music to me, in my Facebook ,i really love this song,w/ your language lyrics and translated to English. This way I could learn more faster pls. and after a couple days i Email you. How's that?With you language I'l try my best. Thank you so much ps."^-^" Svida mi se
     
  8. lifted's Avatar

    lifted said:

    Default

    Hahaha I just found this thread, because I haven't been on in years! I haven't made it through all 47 pages yet :P but I wanted to thank you guys for helping all of us with our Serbian!! (And Croatian and Bosnian I worship the ground you walk on LOL
     
  9. Jane Shinohara said:

    Default

    Thank you so much , your amazing, I can't believe you did this, well appreciated ....Hope my friends will see this and others ...Absolutely beautiful!
     
  10. mariusmxm's Avatar

    mariusmxm said:

    Default

    What mean ма and па ??
     
  11. partizanka's Avatar

    partizanka said:

    Default

    Quote Originally Posted by mariusmxm View Post
    What mean ма and па ??
    Depends somewhat on context, but ma is something like "but..." and pa is like "well.../and..." Or short for mum and dad.
    non mi avrete mai come volete voi
    mirno spavaj sestro.
     
  12. mariusmxm's Avatar

    mariusmxm said:

    Default

    I mean in generally, could you give me some examples?
     
  13. partizanka's Avatar

    partizanka said:

    Default

    Quote Originally Posted by mariusmxm View Post
    I mean in generally, could you give me some examples?

    Ma naravno. I was looking for a song that would give you good examples of each, but I came across this, that might start to help you. It shows how the meaning can vary:


    pa (Cyrillic spelling па)
    (and) then (= ȍndā)
    prvo ću skočiti ja, pa ti — I'll jump first, (and) then you
    učenje pa odmor pa zabava — learning, then rest, then fun
    (and) so
    potrošio sam sav novac, pa sam se morao vratiti kući — I've spent all of my money, so I had to return home
    (with da or mŕkar) even if, even though, although
    (with ȉpāk) (and, but) yet, still
    bogat je, pa ipak usamljen — he's rich, but still lonely
    (with da + i) even if


    (for emphasis) but, well
    pa dobro! — well, all right!
    pa što je s tobom? — what's wrong with you?
    pa i ne baš — not really
    pa što onda? — so what?


    Ma is similarly with different meanings. İ'll try to give you more examples later...
    non mi avrete mai come volete voi
    mirno spavaj sestro.
     
  14. mariusmxm's Avatar

    mariusmxm said:

    Default

    hvala puno, razumeo sam sve
     
  15. PollyBG said:

    Default

    Hello to everyone!
    and Bok to all croatians on board!

    I have one very short question for you? What does 'mora' mean. I came back from Hrvatska 5 days ago and people there use it probably in every 3rd sentence.
    Btw I understand your writings in here. Razumem malo
    I got so inspired by croatian language so I'd like to learn it. Anyone who would like to help can add me on skype - rette.mich
    Hvala vam!
     
  16. Spring's Avatar

    Spring said:

    Default

    Well.. it is possible that you came from the sea - došao si sa mora (sea=more)
    However, it is also possible that 'it must have been great being there' - mora da je bilo dobro tamo (must=morati) or that they were saying something like "she has to work" (ona mora da radi)
    or that it was a nightmare (noćna mora)
    So.. it all depends on the context

    mora I
    1. nightmare

    mora II see morati

    morati A1 (imp.) to have to, must, be obliged to; moram da mu napišem pismo I have to write him a letter; mora (biti) nije učio; obviously, he did not study; (impers.) moralo je tako biti; it had to be that way; mora u Zagreb; he has to go to Zagreb; morao je da ide; he had to go; mora (biti) da je on to vidio; he must have seen it; neko ih je morao vidjeti; smb. must have seen them
     
  17. Dzomba's Avatar

    Dzomba said:

    Default

    If they used it that often, then it must be one of the cases of the word "more" ("the sea", as Spring already said)
     
  18. PollyBG said:

    Default

    mora da.. this was it what i was hearing the most. i asked one of my friends and she said that it means something like have to/must or "trebe" but when i looked up in the dictionary i found the translations for nightmare and sea, but nothing like 'must'. That's why I asked here.
    I just love this language. I understand the written forms but i can't understand when someone speaks. Just badly need practice.

    Thank you very much for the help!
     
  19. Marko Benic said:

    Default

    http://www.yu4you.com/trazi.php?vrst...sr&t=1&x=0&y=0 ovde ima odlicnih prirucnika za ucenje balkanskih jeyika
     
  20. John Dragu said:

    Default

    I'm from Romania and I really like how Serbian language sounds. I wish I could find more "learn to speak serbian" type of videos on youtube.