Page 4 of 15 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 61 to 80 of 300
 1. #61
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Wow, okay I'm stupid! When i say lightning i always use "veteti" : P, but thanks for that i should make sure i know what I'm talking about before i go translating things haha.

 2. #62
  XiaoYu
  Guest

  Hello, everybody!!! recently i have heard couple of albanien songs by flori, and i simply fell in love with them)))) can someone help me to translate???? please!

  Flori - Do jesh me mua
  Zgjohem ngadale sy mbyllur te mos jem
  e di nuk do te shoh, por dua te te kem
  e nuk lodhem une se koha po me shkon
  nje dite edhe ti si une do jesh njesoj.

  Por une nuk jam ne cdo gje i tjetersuar
  me fal... akoma s'kam harruar, me fal.

  Se do ti puth...puth buzet e tua
  do te jesh ti qielli per mua
  do ta ndjej une frymen tende
  cdo mengjes dhe per cdo nate.

  Zgjohem ngadale sy mbyllur te mos jem
  e di nuk do te shoh, por dua te te kem
  e nuk lodhem une se koha po me shkon
  nje dite edhe ti si une do jesh njesoj.

  Por une nuk jam ne cdo gje i tjetersuar
  me fal... akoma s'kam harruar, me fal.

  Se do ti puth...puth buzet e tua
  do te jesh ti qielli per mua
  do ta ndjej une frymen tende
  cdo mengjes dhe per cdo nate.

 3. #63
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Flori - Do jesh me mua You Will Be With Me


  Zgjohem ngadale sy mbyllur te mos jem
  i awake slowly, not to be 'shut eye'
  e di nuk do te shoh, por dua te te kem
  i know i won't see you, but i want you
  e nuk lodhem une se koha po me shkon
  and i don't get tired, cause my time is passing by
  nje dite edhe ti si une do jesh njesoj.
  one day, you will be the same(in the same situation) as me

  Por une nuk jam ne cdo gje i tjetersuar
  but i have not changed in every way
  me fal... akoma s'kam harruar, me fal.
  sorry... i still haven't forgotten, I'm sorry

  Se do ti puth...puth buzet e tua
  cause i will kiss... kiss your lips
  do te jesh ti qielli per mua
  you will be (as) the sky for me
  do ta ndjej une frymen tende
  i will feel your breath
  cdo mengjes dhe per cdo nate.
  every morning and for every night

 4. #64
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  These are a few songs that were requested to be translated:

  Smail Puraj - Jeta Ime (My Life)

  U largova ne vetmi te lash
  i went away and left you alone
  gurbet shkova kur me nuk te pash
  i (moved to diaspora) i didn't see you again
  edhe sot ate dit e kujtoj
  still today i remember that day
  lotin tend s'mund ta harroj
  i can't forget your tears
  s'ti harroj lutjet --
  i can't forget your pleading
  mos ja kthe shpinen dashurise
  don't turn your back on love

  jeta ime, jo nuk ishte loj
  my life, no it wasn't a game
  tash kur humba, tash po e kuptoj
  now that i was lost, i finally understand
  rruget e huaj tash me lot i laj
  i wash the foreign roads with my tears
  se m'ka vra dashurija e saj
  cause her love has killed me

  sic m'dol mua tash kjo jet
  how this life has come out to be now
  me fituar dhe meji humbur krejt
  with winning and then being absolutely lost
  cka me ry jeta n'pasuri
  what purpose is my life in wealth
  kur larg meje qendrove ti
  when you are far from me
  s'jam i lumtur as do te jem
  i not happy nor will i be
  i lumtur pa ty smuj me qene
  I cannot be happy without you


  Zanfina Ismajli - Urime Loqka Ime (Congratulations My Sweetheart)

  Nje rreze e bukur dielli
  a beautiful ray of sun
  ne dhome me depertoj
  deported me in the room
  buzeqeshjen ma ngacmoj
  it teased my smile
  dhe faqen lehte me ledhatoj
  and softly caressed my cheek

  Urime loqka ime
  congrats my sweetheart
  te deshiroj shume fate
  i desire much fate for you
  jete me shume gezime
  a life with many joys
  te lumtur dhe te gjate
  that is happy and long

  Urime loqka ime
  congrats my sweetheart
  se ti e meriton
  cause you deserve it
  jeto me shume gezime
  live with much joy
  e gjithe bota po feston
  and the whole world celebrates

  E knaqur e shikova
  i saw her happy
  ajo paralajmron
  she warns (lit. tells before hand)
  sikur deshi te tregoj
  as if she wanted to tell
  dite e madhe sot (agoi?)
  the big day today --

  Vet jeta eshte e tille
  life itself is as this
  shumehere duket deshtim
  at many times it seems like a failure(flop)
  por nje dite me gezim
  but (just) one day of joy
  e hedh poshte qdo hidherim
  throws down every bitterness

 5. #65
  XiaoYu
  Guest

  falimenderit to Balkaneuro!!!! thank you very much!!! i have one more song to translate. can you help me????

  Flori - Ka nate ka dhe dite
  Te kerkova
  Deri sa te gjeta nuk di,
  nuk u lodha,
  jo nuk u lodha nga kjo jete e trishte...
  Dua prane vetes te te kem,
  Dua gjithmone me ty te jem..

  te ndjej.......
  Te ndjej ne cdo sekonde qe jetoj...
  Te prek..te prek dhe trupat tane dritherojn
  Te duaaaaa...
  Ty sa te dua nuk e di?????
  E vetja ndjenje qe snjeh kufi

  Ti engjell mos ki frike..,
  Ka nate ,ka dhe dite
  Me ty do jem gjithmone,
  Nje jete me ty nuk me mjafton
  Dua pran vetes ty te te kem...
  Dua gjithmone me ty te jem

  Dhe nese me pyet,
  Pergjigjen time do ta jap i qete/gjalle
  Degjoni kengen.......
  Kjo eshte dashuri e vertete
  te dua,te dua
  Dhe nese nje dite..
  Ti jo nuk je me muaaaaaa

  te ndjej....
  te ndjej ne cdo sekonde qe jetoj
  Te prek....te prek dhe trupat tane dritherojn
  TE DUAAAAAAAA ty sa te dua nuk e di???
  E vetmja ndjenje qe snjeh kufi

  Ti engjell mos ki frike...
  Ka nate , ka dhe dite
  Me ty do jem gjithmone,
  Nje jete me ty nuk me mjafton
  dua pran vetes ty te kem
  Dua gjithmone me ty te jem

  Ti engjell mos ki frike
  Ka nate , ka dhe dite
  Me ty do jem gjithmone
  Nje jete me ty nuk me mjafton

 6. #66
  Member
  Join Date
  Jul 2008
  Thanks
  0
  Thanked 6 Times in 6 Posts

  ehe, translation time x)


  Ata syt e tu,Grsheta mbi sull
  Kush t Fali kaq t bukur
  Mendjen ma Ke lujt,
  Aman thuj Nj fjal
  Qka do q t jet
  Ta degjoj At z t embel
  Bukuri Q vret


  Edhe Zanat Moj,
  Ty Ta kan Lakmi,
  Vetem Me nje shikim tendin,
  Me Magjepse ti
  Aman thuj nje fjal
  Qka Do qe te jet
  Ta degjoj at ze te embel
  Bukuri qe vret

  TI me ben te vuaj
  Ti me ben qe te pi sonte
  Goten do ta thej
  Per hir te Bukuris Tonde

  Kujt i paske Ngja
  Kush ta fali bukurin
  Thuaj veq nje Fjal
  Nga zemra hiqma Merzin....

 7. #67
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Flori -Ka nate ka dhe dite (There is night, and there is also day)

  Te kerkova
  i searched for you
  Deri sa te gjeta nuk di,
  until i found you, i don't know
  nuk u lodha,
  i didn't get tired
  jo nuk u lodha nga kjo jete e trishte...
  no i didn't get tired from this sad life
  Dua prane vetes te te kem,
  i want to have you by my side
  Dua gjithmone me ty te jem..
  i want to be with you forever

  te ndjej.......
  i feel you
  Te ndjej ne cdo sekonde qe jetoj...
  i feel you in every second i live
  Te prek..te prek dhe trupat tane -dritherojn-
  i touch you and our bodies -?-
  Te duaaaaa...
  i love you
  Ty sa te dua nuk e di?????
  how much i love you, i don't know myself
  E vetja ndjenje qe snjeh kufi
  this feeling alone knows no border

  Ti engjell mos ki frike..,
  you, angel, don't be afraid
  Ka nate ,ka dhe dite
  there is night, and there is day
  Me ty do jem gjithmone,
  i will be with you forever
  Nje jete me ty nuk me mjafton
  a life with you is not enough for me
  Dua pran vetes ty te te kem...
  i want to have you by my side
  Dua gjithmone me ty te jem
  i want to be with you forever

  Dhe nese me pyet,
  and if you ask me
  Pergjigjen time do ta jap i qete/gjalle
  i will give my answer alive and calm
  Degjoni kengen.......
  listen to the song
  Kjo eshte dashuri e vertete
  this is real love
  te dua,te dua
  i love you, i love you
  Dhe nese nje dite..
  and if one day
  Ti jo nuk je me muaaaaaa
  you aren't with me

 8. #68
  Senior Member
  Join Date
  Jul 2006
  Thanks
  2
  Thanked 23 Times in 16 Posts

  Quote Originally Posted by ullisss View Post
  ehe, translation time x)

  Labi - Kujt i paske ngja
  Labi - Who did you resembel (get your looks from)

  Ata syt e tu,Grsheta mbi sull
  Those eyes of yours, your braids ...? sull?
  Kush t Fali kaq t bukur
  Who gave you all this beauty/ who made you so beautiful
  Mendjen ma Ke lujt,
  its driving me crazy
  Aman thuj Nj fjal
  aman? say a word
  Qka do q t jet
  whatever it may be (any word)
  Ta degjoj At z t embel
  so i can hear that sweet voice
  Bukuri Q vret
  beauty that kills/hurts


  Edhe Zanat Moj,
  even farries
  Ty Ta kan Lakmi,
  are jealous? of you (lakmi means greed)
  Vetem Me nje shikim tendin,
  only with one look from you
  Me Magjepse ti
  im mesmerized (you mesmerize me)
  Aman thuj Nj fjal
  ... say a word
  Qka do q t jet
  whatever it may be (any word)
  Ta degjoj At z t embel
  so i can hear that sweet voice
  Bukuri Q vret
  beauty that kills/hurts

  TI me ben te vuaj
  you make me sufer
  Ti me ben qe te pi sonte
  you make me drink tonight
  Goten do ta thej
  i will turn the cup
  Per hir te Bukuris Tonde
  for your beauties sake / sake of your beauty

  Kujt i paske Ngja
  Who did you resembel
  Kush ta fali bukurin
  who gave you this beauty
  Thuaj veq nje Fjal
  say a only one word
  Nga zemra hiqma Merzin....
  take the sadness away (from my heart )

 9. #69
  Member
  Join Date
  Aug 2008
  Thanks
  3
  Thanked 23 Times in 12 Posts

  Default Xheki-Mos e Prano

  Hey guys i need the lyrics and a translation to Mos e prano by Xheki, flm shum to whoever can do this for mee =]

  heres the song on youtube.

  http://www.youtube.com/watch?v=hUq7GufoGk0

 10. #70
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Xheki - Mos e prano (Don't admit it)

  ti e di sa t'kam dasht
  you know how much i have loved you
  ne kete jete, hasret kam pas
  in this life, i have felt longing
  ti ke qesh, e je gezu
  you have laughed, felt joy
  n'krahet e mi kur ke jetu
  when you had lived in my arms

  ama erdi fundi
  but the end has come
  erdi fundi
  end has come
  e u pershendetem
  and we said our goodbyes
  kur u ndam
  when we separated
  vec dhimbjet
  only our wounds
  na mbeten
  were left with us

  mos e prano
  don't admit it
  mos e prano kur
  don't ever admit it
  qe ka don (?)
  what you had wanted
  midis ne dikur
  between us at some time

 11. #71
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Some new (Shqiponia) Poni songs - new cd

  Poni - C'eshte Dashuria (What is love)

  skam dal me te qare
  i haven't come out crying
  por me te kenduar
  but rather singing
  zemren ma ke djegur moj
  (although) you have burned my heart
  ma ke perveluar
  and have boiled it

  nga sevdaja jote
  from my passionate love for you
  mbeta pa martuar
  i have still stayed unmarried

  c'te ju them oj shoke
  what should i tell you my friends
  c'eshte dashuria
  what is love?
  ajo eshte mjalte moj
  oh, it is honey
  vete perendia
  (just life) itself

  o yll i megjezit
  oh star of the morning
  kush te ka bekuar
  who has blessed you
  dit e nat per ty moj
  oh for you, day and night
  une po rri zgjuar
  i lie awake

  fajin e ka zemra
  my heart is at fault
  qe te ka kerkuar
  since it has asked(wanted) for you
  si xhevap kafeja*
  like an answer in the coffee
  me ke rrotulluar*
  you have turned me round

  (*A superstition or tradition i guess, when someone is finished drinking a (Turkish) coffee you turn the cup upside down and turn it round, this leaves marks around the inside of the cup some people believe the marks show either good or bad fortune)

  Hopa Hopa

  hope hopa me ngadale
  opa opa dance slowly(make your way)
  kush ti bleu ato sandale
  who bought those sandals for you
  ky bandili sec mi bleu
  this suitor bought them for me
  me sandale me genjeu
  he tricked me with these(beautiful) sandals

  nuse moj
  oh bride
  naz e madhe
  all your coyness
  sa bukur dukesh ne valle
  you look so beautiful in the dance
  jo mos qaj
  no don't cry
  se nuk ke halle
  because you have no grief
  ky gezim, kjo dasme e madhe
  only this joy, this large wedding

  Laberi moj laberi (Laberia oh Laberia)

  laberi ta thura kengen
  Laberia i put together this song
  moj e shtrejnta laberi
  oh priceless Laberia (shtrejnte means expensive(special) in Albanian meaning like 'too high of a price to name')
  tek ty lindem dhe u rritem
  where we were born and grew up
  te kujtoj me dhemcuri
  i think(miss) of you with hurting

  laberi o vend i bukur
  Laberia oh the beautiful place
  andej ngaj jam edhe vete
  the place where i am also from
  me kuroren permbi koke
  with the crown above your head
  duke shkuar si nje princesh
  you go as a princess

  laberi moj e vertet
  oh the true Laberia
  per ty do kendoj nje jet
  i will sing a lifetime for you
  dhe pa ze, sikur te mbes
  even if i am left without a voice
  do kendoj gjer sa te vdes
  i will sing until my death

  e laberi moj laberi
  hey Laberia, oh Laberia
  s'ka si ti moj, s'ka si ti
  there is none other like you
  kush te thote moj je e ashper
  who ever says you are coarse(rugged)
  je e lare me flori
  (it's cause) your (land) is washed with gold

 12. #72
  XiaoYu
  Guest

  can you please translate one more by Flori and Alketa =))) its really beatifull song. i advise to everybody to listen to it.

  MERRME TE FUNDIT NATE
  Frikesuar nga vetja,nga ty,
  Per here te fundit te them “Te dua”
  E di,e ndjej, e kuptoj , e shoh,
  gjithcka kaluam,ke harruar.

  Dhe pyes veten kush
  Kush do ti puthi syte e tu
  Kush do te thote tani “Te dua”

  Merrme te fundit nate
  Te prek te shoh te ndjej
  fytyren tende

  Merrme te fundit nate.
  Te shoh te prek te ndjej,
  Lekuren tende

  Te fundit perqafim une po kerkoj,
  Te fundit ndjenje me ty te jetoj,
  Kujto sa shume kaluam.

  E trembur heshtjen time do e pranoj,
  E humbur ne kujtime do jetoj,
  Nuk e di pse u harruam

 13. #73
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Flori dhe Alketa - Merrme Te Fundit Nate (Take me this final night)

  Frikesuar nga vetja,nga ty,
  afraid from myself, from you
  Per here te fundit te them Te dua
  telling you "i love you" for the last time
  E di,e ndjej, e kuptoj , e shoh,
  i know it, i feel it, i understand it, i see it
  gjithcka kaluam,ke harruar.
  everything we went through together, you have forgotten
  Dhe pyes veten kush
  and i ask myself, who?
  Kush do ti puthi syte e tu
  who will kiss you on your eyes?
  Kush do te thote tani Te dua
  who will tell you now "i love you"

  Merrme te fundit nate
  take my for this final night
  Te prek te shoh te ndjej
  to touch, to see, to feel
  fytyren tende
  your face
  lekuren tende
  your skin

  Te fundit perqafim une po kerkoj,
  i am asking for a final hug
  Te fundit ndjenje me ty te jetoj,
  to live this final feeling with you
  Kujto sa shume kaluam.
  remember how much we lived (spent) together

  E trembur heshtjen time do e pranoj,
  i will admit my silence, I'm afraid
  E humbur ne kujtime do jetoj,
  i will live lost in our memories
  Nuk e di pse u harruam
  i don't know why we were forgotten (left behind)

 14. #74
  Member
  Join Date
  Jul 2008
  Thanks
  0
  Thanked 6 Times in 6 Posts

  Please translate! : D

  Jom ka t'thirri n'telefon po po doket qe spe nin
  garant jan ne shpi ne WC a ne kuzhin
  je e mir per mazdarke je moll me sherbet
  je e mir per postoqi ne shilte e n'krevet
  po m'sillet po m'dridhet po m'lidhet gjithqka
  se pare nuk kom e po m'thu qe s'jom kerka
  po Zemr ski nevoj hiq mu merzit
  ka me ardh koha kur ni fjal temen ki me prit
  tash haje ni banane se une lypi fort qi nane
  tash nije veten mir kur ta rriti menen tane
  po ma han zemr kur telefonin po ma mshel
  1% sme jep shanc e shpresen ma shkel
  hajde qelma ni der pak me t'marr er
  kqyrum veq niher ki me m'ndrru meniher
  ta ha mesin e komve ti je plin e benzin
  qe ma djeg qdo proton gjakun ma pin

  Tash haje ni banane edhe pije nji qaj nane
  tash nije veten mir kur ta rriti menen tane
  Po m'sillet po m'dridhet po m'lidhet gjithqka
  se pare nuk kom e po m'thu qe s'jom kerka


  Kur po t'shoh ty po hupi veten s'pe gjej
  afromu sa ma afer po du trupin ta ndjej
  2 gota eks pi qoj trunin shpejt pe vloj
  spo di qka po boj shum e mir kejt m'tranoj
  hey hey hey apet u kall knej
  timi po i del e shum shum mir pe vrej
  kur po t'kqyri t'rritet menja qata e kom vrejt
  e di osht normal e kan femrat qashtu krejt
  nuk osht puna qe ska tjera po ti po m'pelqen
  edhe ti qashtu po nihesh edhe pse po m'rren
  po thu jo nuk e di nuk jom e sigurt
  Zemr Zemjra jeme tash po t'dridhen durt
  okey ka mu bo puna qe ti ki mem thirr
  ka mu ba ma fshtir une qateher nina mir
  tash haje ni banane e shtrudhe me qaj nane
  nije veten mir sa s'ta kom rrzu menjen tane

 15. #75
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  What song is this?

 16. #76
  Member
  Join Date
  Jan 2008
  Thanks
  7
  Thanked 1 Time in 1 Post

  Hi everyone
  One translation pls


  Tingulli & Soni Me merr


  Tingulli 3nt:Po dokesh mir qe menon edhe qaq sam don
  Shum mir po tingllon veshur me lui vuiton
  Mos lyp pi meje bejbi, qa po menon
  Spo du mo telefon thuma live qe pom don Zemer
  a munesh me dal niher veq me mu Krejt qa kom ti thom e
  krejt qa ki mi thu
  Zemer, un po thom kshtu, nuk muj me lon Thjesht
  po du me nxon per tmir per teton po Du
  o sa munesh me mo pershtat po du po du Se po du ma shum se per nje nat po du po du Me dal me ty po du met marr un ty
  po du veq Me ty mi qel kta kater sy

  Soni: Sa i sigurt je qe mund te vij ,
  Sa i sigurt je qe mundem te humb
  Sa e sigurt jam qfar je ti jee pse pres te me Japesh me shum
  E di kush edhe me vjen te them mos me prit me
  E di cfar mos vonoo dhe dil e me merr me merr

  Reff:2x
  Tngulli3nt: Zemer po ti them krejt nga e para
  Soni:Jam tjeter dhe vetem nga ti
  Tingulli 3nt:Mir po dokesh anash permas e perpara
  Soni:Me thuaj dua ta di
  Tingulli 3nt:Po ti kqyri buzt edhe fustanin me lara
  Soni:Veten e gjeta tek ti
  Tingulli 3nt:Cdo nat po bojm gara unл perpas ti perpara
  Soni: Ndaj me merr me merr

  Tingulli 3nt:Gjithmon po menoj qe kemi nje Problem un, ti, shoqja jote edhe shoki jem
  Keq, mir e verteta o rren deshtem a nuk Deshtem po menojm per ni sen,
  Besom pa ty mdoket qyteti that,
  Besom kam qef met pa cdo nat ,
  Besom qa po flas po du ti mi pas te qart
  Po du me pershpejtu sa ma pak mi zgjat
  Zemer qashtu bon gjithqka meter xeher
  Pom turbullon sa her pot sho en sheher
  Fillimisht po shihemi veq un me ty
  Perfundimisht besom gjithqka mir ka mu kry


  Soni: Sa i sigurt je qe mund te vij ,
  Sa i sigurt je qe mundem te humb
  Sa e sigurt jam qfar ti jee pres te me Japesh me shum
  E di kush edhe me vjen te them mos me prit me
  E di cfar mos vonoo dhe dil e me merr me merr

  Ref 1x
  Tngulli3nt: Zemer po ti them krejt nga e para
  Soni:Jam tjeter dhe vetem nga ti
  Tingulli 3nt:Mir po dokesh anash permas e perpara
  Soni:Me thuaj dua ta di
  Tingulli 3nt:Po ti kqyri buzt edhe fustanin me lara
  Soni:Veten e gjeta tek ti
  Tingulli 3nt:Cdo nat po bojm gara unл perpas ti perpara
  Soni: Ndaj me merr me merr

  Reff:1#

  Tngulli3nt: Zemer po ti them krejt nga e para,
  Mir po dokesh anash permas e perpara 2#

  Po ti kqyri buzt edhe fustanin me lara,
  Cdo nat po bojm gara un permas ti perpara 2#

 17. #77
  Member
  Join Date
  Jul 2008
  Thanks
  0
  Thanked 6 Times in 6 Posts

  balkaneuro, its Etnjo Engjujt - Haje ni banane... but could anyone translate it?

 18. #78
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Tingulli & Soni Me merr - (Take Me)


  Tingulli 3nt:Po dokesh mir qe menon edhe qaq sam don
  you look good, and thinking how much you love me
  Shum mir po tingllon veshur me lui vuiton
  sounds good, you're dressed in louie vuitton
  Mos lyp pi meje bejbi, qa po menon
  don't beg anything from me baby, what are you thinking about
  Spo du mo telefon thuma live qe pom don Zemer
  don't wanna talk on the phone, you say you want me with you sweetheart
  a munesh me dal niher veq me mu Krejt qa kom ti thom e
  will you go out with me once, so i can tell you all that i want to say to you
  krejt qa ki mi thu
  everything you want to say
  Zemer, un po thom kshtu, nuk muj me lon Thjesht
  sweetheart, i'm saying this, i can't play simple
  po du me nxon per tmir per teton po Du

  o sa munesh me mo pershtat po du po du Se po du ma shum se per nje nat
  you've made me quickly adapt to you, i want you more then just for a night
  po du po du Me dal me ty po du met marr un ty
  i want to go out with you, i want to take you out
  po du veq Me ty mi qel kta kater sy
  i only want to open my eyes with you

  Soni: Sa i sigurt je qe mund te vij ,
  you're so sure that i'll go(with you)
  Sa i sigurt je qe mundem te humb
  you're so sure that i'll lose
  Sa e sigurt jam qfar je ti jee pse pres te me Japesh me shum
  i'm sure i know what you're about, you're the reason i'm waiting for more
  E di kush edhe me vjen te them mos me prit me
  i know who, and it makes me want to say don't wait for me
  E di cfar mos vonoo dhe dil e me merr me merr
  i know what, don't be late and get out, and take me

  Reff:2x
  Tngulli3nt: Zemer po ti them krejt nga e para
  sweetheart, i'm telling you everything, starting at the first thing
  Soni:Jam tjeter dhe vetem nga ti
  i'm changed, and only from you
  Tingulli 3nt:Mir po dokesh anash permas e perpara
  you look good, from the side, back and front
  Soni:Me thuaj dua ta di
  tell me i want to know
  Tingulli 3nt:Po ti kqyri buzt edhe fustanin me lara
  ?
  Soni:Veten e gjeta tek ti
  i found myself from you
  Tingulli 3nt:Cdo nat po bojm gara unл perpas ti perpara
  ?

  Tingulli 3nt:Gjithmon po menoj qe kemi nje Problem un, ti, shoqja jote edhe shoki jem
  i always think that we have a problem, you and I, you're friend and my friend
  Keq, mir e verteta o rren deshtem a nuk Deshtem po menojm per ni sen,
  bad, (but)the truth is good, is it a lie that we wanted or we didn't i thought for a second
  Besom pa ty mdoket qyteti that,
  believe me, without you the city seems dry
  Besom kam qef met pa cdo nat ,
  believe me, i want to see you every night
  Besom qa po flas po du ti mi pas te qart
  believe me, i want you to know what 'm saying is real
  Po du me pershpejtu sa ma pak mi zgjat
  i want to lengthen our time together
  Zemer qashtu bon gjithqka meter xeher
  ?
  Pom turbullon sa her pot sho en sheher
  ?
  Fillimisht po shihemi veq un me ty
  at the beginning we see each other
  Perfundimisht besom gjithqka mir ka mu kry
  in the end believe me, you're what i wanted

  A lot of you seem to like this Albanian "rap/ pop" thing going on lol. There are some lines i couldn't translate because i didn't understand some of the vocabulary, and some lines aren't direct translation because they would not make sense in English

 19. #79
  Member
  Join Date
  Aug 2008
  Thanks
  3
  Thanked 23 Times in 12 Posts

  Default Mitrovic na rrehi teli

  Hey thanks so much for the translation before, if you dont mind i was wondering if someone could take a stab at writing down the lyrics to this song and translating them, its an old song and i cant find the lyrics anywhere, if its to much trouble i totally understand. Thanks =]

  http://www.youtube.com/watch?v=Qzi7u4_OE5Q

  oh and if anyone knows like the story that fits this song that be pretty sweet.

 20. #80
  Senior Member cortom's Avatar
  Join Date
  Feb 2008
  Thanks
  54
  Thanked 26 Times in 18 Posts

  @Balkaneuro: thank you for signaling the new CD by Poni. And for the lyrics of course.

  I have here the lyrics of 'Shota' by Adelina Ismajli. I'd love to have the translation.

  Me miliOna njerz
  sOnte me shikOjne
  syve siu besOjn

  sOnte jam qmendur
  nga duart tua
  nga puthjet tua
  le t'kallet ketuhja...

  Ref:2 x
  Hajde shOtO mashalla
  fluturo me krah
  luj shOtO luj
  diten ta paguaj

  Si pO e dridh belin
  shOhin keta sy
  si pO digjet trupi
  O vetem per Ty..

  sOnte dO te dehesh
  jO nga merzia
  as nga rakia
  pO buzet e mia ...

  Ref: 6x
  Hajde shOtO mashalla
  fluturO me krah
  luj shOtO luj
  diten ta paguaj
  (web:www.teksteshqip.com)

  There's also a purely instrumental song, also called 'Shota'. I found many versions of it on YouTube (eg. http://www.youtube.com/watch?v=EVWEn9RZzf8). Are the two related? The music seems different to me. I was told 'Shota' is a traditional wedding song. Is this true? And which Shota?

  As of lately I'm into Albanian weddings. I found this video by Adelina Ismajli and Naim Krasniqi: http://www.youtube.com/watch?v=POdj2G9Qpb0. I do not need the whole lyrics, but I would be grateful if someone could tell me - in a few words - what it is about. Thanks.

Page 4 of 15 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Similar Threads

 1. Miscellaneous (not lyrics) Spanish <-> English Translations
  By mona22 in forum Learning Spanish language & Misc. Translations
  Replies: 3899
  Last Post: 03-08-2011, 07:00 AM
 2. Look here before posting: Alphabetical listing of translated songs!
  By tzina772000 in forum Greek lyrics translation
  Replies: 33
  Last Post: 10-08-2010, 07:46 AM
 3. Is there anyone who can translate Albanian - English ?
  By Sutaris in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 22
  Last Post: 02-24-2009, 11:07 PM
 4. Ky Ritem - Albanian to English
  By amberdancerxo8 in forum Albanian lyrics translation
  Replies: 1
  Last Post: 07-09-2008, 08:03 PM
 5. Replies: 3
  Last Post: 12-15-2007, 06:01 AM

Posting Permissions