Learning Macedonian language - учиме македонскиот јазик

Thread: Learning Macedonian language - учиме македонскиот јазик

Tags: None
  1. i'm little one's Avatar

    i'm little one said:

    Default

    Мерjем,мило ми е што украсувам твоj денот
    не зборував но првпат,jас мислав дека ти си момче и живеаш во Македониjа,и решавав да прашував те "коjа(коj) си ти?" хахах
    jас гледав што Македонски не е многу различни од Руски(и од стариот Руски jазик коj употребувавме в 15-16 векови)
    сон ми е да си одам во Македонија и да слушнак како луѓе зборуват на македонски тоа е вистина!!!!!

    Зоран,selam,iyiyim nasilsin?Bence Turkce bilidimama Makedonca hoslaniyorum i seviyorumseni teslim ediyor musun?
    ти радуваш ме дека кажеш што jас пола српкиња пола македонка,тоа е комплимент за мене фалаааа
    Last edited by i'm little one; 07-11-2009 at 08:38 AM.
     
  2. acevsd said:

    Default

    еjjjjjjj! многу кирилица! ми je страф haha
     
  3. pthalo's Avatar

    pthalo said:

    Default

    i mene mi beše strav vo početokot, koga slabo čitav kirilica... ama postoi samo eden metod za da to rešiš: čitaj mnogu kirilica
    I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
     
  4. pthalo's Avatar

    pthalo said:

    Default

    napraviv video na makedonski
    http://www.youtube.com/watch?v=4-oNGUNGyKI
    I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
     
  5. ilovemkd said:

    Default

    Поздрав свима! Ја сам из Србије и надам се да вам неће сметати ако будем причала на српском и да ћете ме разумети. Елем, недавно сам посетила Македонију са својим фолклорним ансамблом, били смо у Охриду и на једнодневном излету у Крушево, на гроб Тошета Проеског (чији сам фан већ пет година, којег ценим изнад свега и тиме ми се испунио животни сан). Тада сам се заљубила у Македонију. Раније сам волела њихов фолклор, изворну музику и песме, а Тошета посебно... Међутим, тек када сам осетила ту магичну земљу сам осетила њену чар, чар свега што је македонско и топлину које нема нигде. Од тада, не могу да се навикнем на своју земљу опет. Обожавам Македонију.
    Сада радим на учењу македонског језика јер планирам да студирам у Скопљу, па сам случајно налетела на овај форум и надам се да ви можете да ми помогнете, јер немам никакву другу помоћ сем интернета и пар пријатеља из Македоније. Сад ћу се забавити листањем ове теме, и надам се да ћемо се дружити. СЕ НАДЕВАМ, боље рећи

    Велики поздрав за све вас!

    Македонско девојче у души
     
  6. pthalo's Avatar

    pthalo said:

    Default

    Dobrodošla! veliki pozdrav od Mađarske ja isto tako učim makedonski (i srpski). и јас сум вљубена во Македонија, ама уште не бев таму. мојот најголем сон е да патувам за Мак.
    I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
     
  7. Lydia_the angel's Avatar

    Lydia_the angel said:

    Default

    Здраво и од мене Не е проблем да си зборуваш на српски, еве ние ќе зборуваме на македонски, па така ќе си учиш Добредојде во форумот и се надевам дека ќе ти биде убаво тука.
    Многу ми е мило што си обожавател на нашата мила Македонија и посебно на нашиот ангел Тоше. Одлично е што си била на посета и што ти се допаднало
    Мислам дека е супер што си избрала тука да студираш и ти посакувам голем успех на секое поле
    Нажалост јас нема да бидам многу присутна на форумот како порано, бидејќи сум доста зафатена, но кога ќе можам ќе дојдам за да видам како сте и ако ви треба нешто помош.
    Толку од мене за сега, се надевам генерално разбираш што пишувам
    Ајде голем поздрав и се најубаво за сите
    The icon lamp has brighten the sky
    white aureole are knitting the angels for you
    your star extinguished, as soon as I found you, you left
    ***TOŠE FOREVER IN OUR HEARTS***
     
  8. tubithedubi said:

    Default

    ah geezzz,im still a starter,still trying to figure out the alphabet..
    i think i need a teacher to study in person otherwise im going to get confused completely...
    wish u used latin alphabet so that maybe i can find common characteristics between turkish and macedonian..that could help me..
     
  9. scuidgy said:

    Smile

    Quote Originally Posted by i'm little one View Post
    ...
    знам речник на IDIVIDI тоj е супер но jас знам друг на http://rechnik.on.net.mk/

    ...
    fala ti puno
    Have been looking for online translation sites for a while, but this one is really good, includes German as well. Makes it easier for me to learn, because my English isn´t perfect either.
     
  10. b'lgarin_ot_ohrid said:

    Default

    И аз много искам да я посетя Македония, и най много прекрасният град Охрид! Там са ми корените, моите дядовци и баби са били изгонени от там след Първата световна война и са дошли в свободна България.
     
  11. pthalo's Avatar

    pthalo said:

    Default

    добродошол
    I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
     
  12. b'lgarin_ot_ohrid said:

    Default

    koszonom
     
  13. pthalo's Avatar

    pthalo said:

    Default

    што е тоа впечатлителна?
    I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
     
  14. b'lgarin_ot_ohrid said:

    Default

    Quote Originally Posted by pthalo View Post
    што е тоа впечатлителна?
    впечатлителен - impressive, impressionable
     
  15. pthalo's Avatar

    pthalo said:

    Default

    благодарам!
    I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
     
  16. ilovemkd said:

    Red face

    Комплетно разумем македонски, само што ми је мало теже да се изражавам. Ова тема ми много помаже, македонски језик јесте сличан српском али има и разлика, нпр. македонски нема падеже, колико сам схватила али има предлоге -та, -те, -то код неких речи... Ето, ваљда ћу напредовати с временом, имам другарицу из Скопља па ми и она помаже. Хвала вам, тема је супер! Голем поздрав до сите
     
  17. pthalo's Avatar

    pthalo said:

    Default

    onaj -ta, -te, -to je određeni član, kao "the" na engleskom. I da, jedva ima padeže.
    I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
     
  18. b'lgarin_ot_ohrid said:

    Default

    От всички славянски езици, само българският/македонският няма падежи.
     
  19. Katarina20 said:

    Default

    Zdravo svima,

    Prvo da vam kazem super vam je tema ! Nisam bas sve stranice procitala ali vidim da su neki clanovi dosta objasnjavali gramatiku makedonskog. Voljela bih nauciti makedonski jezik ,veoma mi se dopada. Vec dugo zelim da ga naucim medjutim niti postoje kursevi niti knjige da se kupe pa jedino mi preostaje da se snalazim preko interneta ! Skinula sam gramatiku koju ste vi preorucili na ovom forumu pa cu krenuti polako sa ucenjem
     
  20. Zoka said:

    Default

    еден лјубезен поздрав до сите!

    нисум веќе многу времени бил тука во форумот ама го нисум заборавил.
    чу да дојдам почесто цега кога имам повеќе времени

    @Katarina
    Ja ti mogu preporuciti da slusas sto vise makedonske muzike i da ju prevedes, s'time ucis rjeci a i intuitivno dosta gramatike

    EDIT: I naravno dobro nam dosla!