Gripin & Ferman Akgül - Baba Mesleği

Thread: Gripin & Ferman Akgül - Baba Mesleği

Tags: None
  1. muge's Avatar

muge said:

Default Gripin & Ferman Akgül - Baba Mesleği

for my prince

İstersen kaç uzaklara kancık - if u like, run away you sneaky
    Onca çocuğun eli yakanda senin artık - the hands of all the children are on ur throat from now on ( it means u killed them, their families, they hate u and u r responsible)
    Bi gözleri kaldı masum bakan - only their eyes remained which look innocent
    Boyalı ayakkabılarınla basma toprağıma lan - dont step on my earth with ur painted shoes, lan! ( u know lan alter :P )

Sustukça sıra sana gelecek bilesin - it will be ur turn if u keep being silent, know that

Yeterince ıslandı bu toprak - this earth is wet enough
    Sel aldı - its flooded
    Kanla karışık yağmur bastırdı - it rained blood so bad
    Can aldı - it took the lives

Durdukça hiçbir şey değişmez bilesin - know that nothing will change if u stop
    Sustukça sıra sana da gelir bilesin - know that it ll be ur turn if u keep being silent

Kanla karışık yağmurlarla - by the rain mixed with blood
    Üstümüze özgürlük yağıyor gökyüzünden - it rains freedom over us from the sky ( the 2 lines actually mean it rains freedom with blood from the sky but i made a word to word trans)
    Ölmeyi öğrendim ben - i learnt dying
    Daha yürümeyi öğrenmeden - before i learnt walking
    Mermiler düşerken biri var uzakta tetiği çeken - while the bullets are falling, there is someone far away who pulls the trigger
    Katil doğmuş baba mesleği - he was born as an assassin, its his fathers job!

İstersen donat ordunu kancık - equip ur army if u like, you sneaky
    Onca yetimin ahı peşinde senin artık - the curses of the orphans are behind you
    İnsanmış haklarıymış yalan dolan - human beings, human rights, blaa blaa ( actually it means monkey business)
    Boyalı ayakkabılarınla basma toprağıma lan - dont step on my earth with ur painted shoes

Sustukça sıra sana da gelir bilesin - know that it ll be ur turn if u keep being silent

Günü gelir unutulur ne basra kalır ne beyrut - someday ll come and then there wont be any beirut, basra
    Ama tarih hatırlayacak kim masum kim puşt - but the history will remember who is innocent and who is an as*hole

Durdukça hiçbir şey değişmez bilesin - know that nothing will change if u stop

Üstümüze özgürlük yağıyor gökyüzünden - it rains freedom over us from the sky
    Mermiler düşerken biri var uzakta tetiği çeken - while the bullets are falling, there is someone far away who pulls the trigger

Demokrasi, ambargo, körfez, kaos, insani yardım, büyük ortadoğu projesi, insan hakları, medeniyetler çatışması, güvenlik ağı, "bunu siz yaptınız", "hayır, siz yaptınız" yeni dünya düzeni - democracy, ambargo, bay, chaos, relief aid, the great middle east project, human rights, civilization battles, safety net, "you did this", "no, you did this", the new world order

Üstümüze özgürlük yağıyor gökyüzünden - it rains freedom over us from the sky

Boyalı ayakkabılarınla basma toprağıma lan - dont step on my earth with ur painted shoes, lan!
    Last edited by muge; 06-23-2010 at 07:51 AM.
    Söz veriyorum, her şey çok güzel olacak, sadece sen ve ben...

2. Cosmonaut's Avatar

Cosmonaut said:

Awww thanks so much sevgilim I ll give you a reward tomorrow
    We are Brothers
    of the North
    who are sharing the All-Father's Blood

3. muge's Avatar

muge said:

oh ur welcome but yayyyy do that!
    Söz veriyorum, her şey çok güzel olacak, sadece sen ve ben...