Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 21 to 40 of 185
 1. #21
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  It is the same lyrics, she just sings them in a different order so it seems longer i'm pretty sure. Enjoy : )

  Me thane se te pane ty,/ they told me that they saw you
  te pane duke lotuar /they saw you while you were crying
  mbi koke me argavane/ on your head there was lavinder flowers
  keputme nje dhe fal ma mua/ pick one off and present it to me
  se ma dogje xhane/ 'cause you have burnt my heart
  me mir te qaje un per ty/ it's better if you let me cry for you
  se sa ti per mua / instead of you for me

  ref:
  O mos mu deshpero ti,/ oh don't be in despair
  o mos mu hidhero // oh don't become bitter
  Arapke moj sy zeske moj/ dark/tanned girl, dark eyed girl
  sa forte te dashuroj /2x how much i love you

  Me thane se vaditje ti/ they told me you were watering (the yard)
  nje kopesht me argavane / in a garden with lavinder flowers
  Keputma nje e falma mu/ rip one off and give it to me
  aman cme dogje xhane / how you've burned my heart

 2. The Following 2 Users Say Thank You to Balkaneuro For This Useful Post:
  cortom (06-29-2009),Layla (07-07-2009)

 3. #22
  Senior Member tedinkyyy's Avatar
  Join Date
  Feb 2009
  Thanks
  118
  Thanked 65 Times in 52 Posts

  Hey! Can sb here translate for me some Albanian songs?

  Mirsa Kerqeli - Buzen mbi buz

  Sa inat ke qen me te ēdo nat
  Dhe un s'vrejta asgje
  Tani po ndahemi e ti vazhdon me te
  Me dhemb qe smora shpejt vesh per veq meje diten krejt
  E kjo me vret qe ti sma the ne sy

  ref:
  BUZEN MBI BUZEN DORA JOTE N'BEL T'SAJ DHE EMBEL I FLET POR UN KAM FAJ QE NGA DITA E PAR BESOVA SI E MARR ...

  TI VET UM DETYROVE ME TA KTHY SHPINEN SHPEJT


  BUZEN MBI BUZEN DORA JOTE N'BEL T'SAJ DHE EMBEL I FLET POR UN KAM FAJ QE NGA DITA E PAR BESOVA SI E MARR ...

  NUK O VEQ NI GABIM,GABIM KE BO KREJT

  stop e boll **** ku ke deri n`ket or ku ke deri kaq von kon sot e pate ndor kjo ngjyr spot rrin mir shoku yt s`pom pelqen vet e lype zemra jeme kur ta lyp vet e gjen
  stop e boll **** ku ke deri n`ket or ku ke deri kaq von kon sot e pate n`dor kjo njgyr spot rri mir shoku yt s`pom pelqen e jom lodh prej ktyne seneve qe mi thu qdo nat blla blla blla blla blla

  Qfar kishte ajo me shum se un
  Qfar te dha ajo me shum
  Dhe nuk mund te besoj
  Qe kesaj i dhe FUND
  Me dhemb qe smora vesh shpejt
  perveq meje diten krejt
  E kjo me dhemb qe ti sma the ne sy

  I'm sorry bout that big letters in the chorus and the other stuff but I just found it in that way, only at one place... if sb knows a site for Albanian lyrics,I'll be so glad!
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.

 4. #23
  Senior Member tedinkyyy's Avatar
  Join Date
  Feb 2009
  Thanks
  118
  Thanked 65 Times in 52 Posts

  Mirsa Kerqeli - Djaloshi im

  Me perkedhel me pasion
  djaloshi im
  edhe shpirtin ma pushon
  ne perqafim
  me puth ne balle me ledhaton
  pa pushim
  vetem me ty jam
  djaloshi im

  Une te dua (te dua)
  sa here qe me shikon (shikon)
  ti gjithmone do te jesh
  enderr qe smbaron

  Me ben te ndihem (te ndihem)
  porsi nje princeshe
  ti je princi
  ti djaloshi im

  (refreni)
  Djaloshi im eshte
  nje gezim ne zemren time
  jeta sna shkon kot
  se me mbush me dashuri
  dhe ja ku jam sot
  shume e lumtur pa dyshim
  sepse e dua
  vetem djaloshin tim

  Me dashuri jeten ma shton
  djaloshi im
  edhe zemren vec ma con
  pa pushim
  puthja jote me freskon
  o shpirti im
  gezohem qe jam me ty
  djaloshi im

  Buzen ta puth (ta puth)
  se te dua (te dua)
  shume te dua
  je yll per mua
  jeta ime (e ime)
  shpirti im (shpirti ime)
  te dashuroj
  ti djaloshi im
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.

 5. #24
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Mirsa Kerqeli - Buzen mbi buz / lip on lip

  Sa inat ke qen me te ēdo nat/ you have been so stubborn with this every night
  Dhe un s'vrejta asgje / and i didn't notice anything
  Tani po ndahemi e ti vazhdon me te / now we are separating and you continue to be with her
  Me dhemb qe smora shpejt vesh per veq meje diten krejt/ it hurts that i didn't realize sooner that besides myself everyone knew/ noticed
  E kjo me vret qe ti sma the ne sy / and it kills me that you didn't tell me to me face

  ref:
  BUZEN MBI BUZEN DORA JOTE N'BEL T'SAJ DHE EMBEL I FLET POR UN KAM FAJ QE NGA DITA E PAR BESOVA SI E MARR ... / lip on lip, your hand on her waist, and you say sweet things to her, but it is not my fault, that from the first day ( i was with you) i believed everything you said, like a mad woman

  TI VET UM DETYROVE ME TA KTHY SHPINEN SHPEJT/ you obliged yourself, then you turned your back on me so quickly

  NUK O VEQ NI GABIM,GABIM KE BO KREJT/ it isn't just one mistake, everything you did was a mistake

  stop e boll **** ku ke deri n`ket or ku ke deri kaq von kon sot e pate ndor kjo ngjyr spot rrin mir shoku yt s`pom pelqen vet e lype zemra jeme kur ta lyp vet e gjen/ stop and empty, what do you have until now man, what do you have this late, you had it in your hands today, this colour doesn't suit you, i don't like your friend, you begged my heart yourself, when you beg you find it yourself

  jom lodh prej ktyne seneve qe mi thu qdo nat blla blla blla blla blla/ i'm tired of these things that you tell me every night bla bla

  Qfar kishte ajo me shum se un/ what did she have more of than me
  Qfar te dha ajo me shum/ what more did she give you than me
  Dhe nuk mund te besoj/ and i can't believe
  Qe kesaj i dhe FUND/ that you put an end to this
  Me dhemb qe smora vesh shpejt/ it hurts that i didn't realize sooner
  perveq meje diten krejt/ besides me everyone knew/ noticed
  E kjo me dhemb qe ti sma the ne sy/ and it hurts that you didn't say it to my face

 6. The Following 2 Users Say Thank You to Balkaneuro For This Useful Post:
  Layla (07-07-2009),tedinkyyy (06-29-2009)

 7. #25
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Mirsa Kerqeli - Djaloshi im/ my boy

  Me perkedhel me pasion/ he caresses me with passion
  djaloshi im/ my boy
  edhe shpirtin ma pushon/ and he stops my heart
  ne perqafim/ when he hugs me
  me puth ne balle me ledhaton/ he kisses me on my forehead
  pa pushim/ without force
  vetem me ty jam/ i am only with you
  djaloshi im/ my boy

  Une te dua (te dua)/ i love you
  sa here qe me shikon (shikon)/ everytime you look at me
  ti gjithmone do te jesh/ you will forever be
  enderr qe smbaron/ a dream that doesn't end

  Me ben te ndihem (te ndihem)/ you make me feel
  porsi nje princeshe/ like a princess
  ti je princi/ you are a prince
  ti djaloshi im/ my boy

  (refreni)
  Djaloshi im eshte/ my boy is
  nje gezim ne zemren time/ a happiness in my heart
  jeta sna shkon kot/ our life doesn't pass aimlessly
  se me mbush me dashuri/ 'cause he fills me with love
  dhe ja ku jam sot/ and here i am now
  shume e lumtur pa dyshim/ very happy and doubtless
  sepse e dua/ because i love him
  vetem djaloshin tim/ only my boy

  Me dashuri jeten ma shton/ with love he makes my life longer
  djaloshi im/ my boy
  edhe zemren vec ma con/ and he only takes my heart
  pa pushim/ without force
  puthja jote me freskon/ his kiss refreshens me
  o shpirti im/ oh my soul
  gezohem qe jam me ty/ i am happy i am with you
  djaloshi im/ my boy

  Buzen ta puth (ta puth)/ i kiss your lips
  se te dua (te dua)/ 'cause i love you
  shume te dua/ i love you very much
  je yll per mua/ you are a star for me
  jeta ime (e ime)/ my life
  shpirti im (shpirti ime)/ my soul
  te dashuroj/ i am in love with you
  ti djaloshi im/ my boy

 8. The Following 2 Users Say Thank You to Balkaneuro For This Useful Post:
  Layla (07-07-2009),tedinkyyy (06-29-2009)

 9. #26
  Senior Member tedinkyyy's Avatar
  Join Date
  Feb 2009
  Thanks
  118
  Thanked 65 Times in 52 Posts

  wow thank u Balkaneuro for the so fast replies! Actually I have a request for another song of Mirsa too:

  Ne banesen time

  Nė banesėn time
  Tė lezetshme,
  tash Shtrihem
  me tė Shum e etshme
  Pa kuzhin e pa vitrin
  Pa pasqyre e pa klimė
  Pa sallon e pa ballkon
  Veq nje shtrat, por kjo mjafton

  Bashk nė shtratin timė antikė
  Kur dikur ne flenim bashkė
  Dritėn e ndalim perden e l'shoj
  Dhe me tjetrin shtrihem tash
  Njė llamė afėr e pa stres Mengjezin me tė e pres
  Nese ti n'djehesh keq
  Me kėtė kėng tė pėrshėndes

  Nė banesėn time
  Tė vjetėr tash unė jam me njė tjetėr
  Pa tepi pa telefon
  E as zilja nuk punon
  Pa sallon e pa ballkon
  Veq nje shtrat Por kjo mjafton
  Bashk ne shtratin tim antik kur dikur ne flenim bashke dritėn e ndalim perden e leshoj dhe me tjetrin shtrihem tash.
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.

 10. #27
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  no problem, you are very welcome : )

  Ne banesen time/ in my apartment

  Nė banesėn time/ in my apartment
  Tė lezetshme,/ that is nice
  tash Shtrihem/ i am now laying down
  me tė Shum e etshme/ very eagerly
  Pa kuzhin e pa vitrin/ without a kitchen, without a dresser
  Pa pasqyre e pa klimė/ without a mirror and without a carpet
  Pa sallon e pa ballkon/ without a garage and without a balcony
  Veq nje shtrat, por kjo mjafton/ only a bad, but it is enough

  Bashk nė shtratin timė antikė/ along with my antique bed
  Kur dikur ne flenim bashkė/ where we would once sleep together
  Dritėn e ndalim perden e l'shoj/ we shut off the light, and close the curtains
  Dhe me tjetrin shtrihem tash/ and now i lay on the other
  Njė llamė afėr e pa stres Mengjezin me tė e pres/ a llame? close by, and without any stress i wait for the morning with it
  Nese ti n'djehesh keq/ if you are feeling upset
  Me kėtė kėng tė pėrshėndes/ i aknowledge you in this song

  Nė banesėn time/ in my apartment
  Tė vjetėr tash unė jam me njė tjetėr/ that is old i am now with another
  Pa tepi pa telefon/ without a tepi? without a phone
  E as zilja nuk punon/ not even the door bell works

 11. The Following 2 Users Say Thank You to Balkaneuro For This Useful Post:
  Layla (07-07-2009),tedinkyyy (06-29-2009)

 12. #28
  Senior Member tedinkyyy's Avatar
  Join Date
  Feb 2009
  Thanks
  118
  Thanked 65 Times in 52 Posts

  Ur really great
  I wish someday to learn some Albanian..it's a cool language =)
  Can I ask for something a bit offtopic : is it really released the new song of Olta Boka -S`duhet te dua? I heard it at youtube but can't find it anywhere
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.

 13. #29
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Here is a link to the lyrics and video : ) you may have to refresh a couple times if it doesn't work. and don't worry with practice you will learn Ablanian : )

  http://www.teksteshqip.com/tekste.ph...455&id=1869768

 14. #30
  Senior Member tedinkyyy's Avatar
  Join Date
  Feb 2009
  Thanks
  118
  Thanked 65 Times in 52 Posts

  I've watched the video yes^^ but I can't find the mp3...so dumb thing..even at webalbania which I consider a very good site it isn't still uploaded.
  Thank u for the lyrics really though I can't get anything of them, only "te dua"
  well I'll ask for translation here but I don't wanna beg for too much today so I don't insist on having it right now

  ne shpirtin tim ka nje rrenoje
  qe vitet fort e mbajne
  e koken s'ngre.
  ne shpirtin tend te bardhe me njolle
  nje dashuri ka larg e pa nje mbret
  hmm..e pa nje mbret...hmmm

  s'mund t'i bashkojme shikimet tona,
  duhet te marre nga shpirti i duhur,
  ne shpirtin tim te mbushur me njolla trishtimi ngrin, fryn lehte ketu..
  hmmm fryen lehte ketu..
  te dua te dua s'duhet te te dua te dua te dua s'duhet te te duaa..jooohu..johuu s'duhet te te dua..te dua..sduhet te te dua..hmm..s'duhet te te dua..hmmm s'duhet te te dua

  sa e gjate me duket jeta kur mendoj qe ti s'te kam
  vetem erdha, vetem ika mos kerko per ty nuk jam..nainai..noo...nuk jam..hmm
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.

 15. #31
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  I will translate it because i am not so busy today : )

  ne shpirtin tim ka nje rrenoje/ in my soul there is ruins
  qe vitet fort e mbajne/ which the years are keeping strong
  e koken s'ngre./ and it doesn't lift its head
  ne shpirtin tend te bardhe me njolle/ in your white soul you stained me
  nje dashuri ka larg e pa nje mbret/ you have a love far away, and without a king

  s'mund t'i bashkojme shikimet tona,/ we can't join our views
  duhet te marre nga shpirti i duhur,/ it has to take from the patient soul
  ne shpirtin tim te mbushur me njolla trishtimi ngrin, fryn lehte ketu../ in my filled soul it freezes from the spots of sadness

  te dua te dua s'duhet te te dua te dua te dua s'duhet te te/ i love you, i'm not supposed to love you, i love you, i shouldn't love you

  sa e gjate me duket jeta kur mendoj qe ty s'te kam/ life looks so long, when i realize that i don't have you
  vetem erdha, vetem ika mos kerko per ty nuk jam/ i just came, i just left, don't look for me, i am not for you

 16. The Following 2 Users Say Thank You to Balkaneuro For This Useful Post:
  Layla (07-07-2009),tedinkyyy (06-29-2009)

 17. #32
  Senior Member Sutaris's Avatar
  Join Date
  Jul 2006
  Thanks
  12
  Thanked 51 Times in 41 Posts

  Could you please translate this song? (sorry, i know you are busy, but i would really appreciate it )

  Korab Shaqiri - Tė kam gjetur

  S'di kur t'kam gjetur
  nuk jam penduar shpirti im
  mė bėre pėr vete
  jam dashuruar ti e di
  shkruaje ku tė duash shkruaje shkruaje
  ti zemėr shkruaje thuaje
  ku tė duash thuaje thuaje
  se unė tė dashuroj

  asgjė s'mė duhet
  veq buza jote ti e di
  t'kam veq pėr vete
  e bukura e kėsaj bote shpirti im
  shkruaje ku tė duash shkruaje shkruaje
  ti zemėr shkruaje thuaje
  ku tė duash thuaje thuaje
  se unė tė dashuroj

  (mė ke gjetur tė kam gjetur sonte s'kemi pėr tė fjetur)
  ti zemrėn ma ngrohe
  (mė ke gjetur tė kam gjetur sonte s'kemi pėr tė fjetur)
  shpirtin ma ka kall magjia jote
  (mė ke gjetur tė kam gjetur sonte s'kemi pėr tė fjetur)
  e bukura e kesaj bote
  (mė ke gjetur tė kam gjetur sonte s'kemi pėr tė fjetur)
  une te kam jet

  shpirt ty tė kam gjetur s'kemi pėr tė fjetur
  shpirt ty tė kam gjetur s'kemi pėr tė fjetur
  nga puthjet e tua ti mė bėn tė dehem pėr ēdo natė
  dehemi ēdo ditė dehemi qdo natė
  под снегопадами...

 18. #33
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Korab Shaqiri - Tė kam gjetur/ i have found you

  S'di kur t'kam gjetur/ i don't know when i found you
  nuk jam penduar shpirti im/ i haven't regretted it, my soul
  mė bėre pėr vete/ you made me for myself
  jam dashuruar ti e di/ i am in love, and you know it
  shkruaje ku tė duash shkruaje shkruaje/ write it wherever you want, write it
  ti zemėr shkruaje thuaje/ you my heart, write it, say it
  ku tė duash thuaje thuaje/ wherever you want, say it
  se unė tė dashuroj/ 'cause i'm in love with you

  asgjė s'mė duhet/ i don't need anything else
  veq buza jote ti e di/ besides your lips, you know this
  t'kam veq pėr vete/ i have you for myself
  e bukura e kėsaj bote shpirti im/ (you are) this world's beauty, my soul

  (mė ke gjetur tė kam gjetur sonte s'kemi pėr tė fjetur)/ you have found me, i have found you, we won't sleep tonight
  ti zemrėn ma ngrohe/ you warmed my heart
  shpirtin ma ka kall magjia jote/ your spell burns my soul

  nga puthjet e tua ti mė bėn tė dehem pėr ēdo natė/ you make me become drunk from your kisses each night
  dehemi ēdo ditė dehemi qdo natė/ we get drunk(of love) each day, each night

 19. The Following 2 Users Say Thank You to Balkaneuro For This Useful Post:
  Layla (07-07-2009),Sutaris (06-29-2009)

 20. #34
  Senior Member tedinkyyy's Avatar
  Join Date
  Feb 2009
  Thanks
  118
  Thanked 65 Times in 52 Posts

  hey=) sorry again for the off-topic but I don't know whereelse to ask that: can sb here (probably Balkaneuro ) give me all the sites for Albanian music he/she knows? Cuz I'm searching a better quality of 2 songs but can't find such ones anywhere I know webalabania and argetho but probably there are others, it will be good if I could download whole albums...Any help?
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.

 21. #35
  Senior Member Sutaris's Avatar
  Join Date
  Jul 2006
  Thanks
  12
  Thanked 51 Times in 41 Posts

  you could try 'www.4shared.com' they have quite some Albanian songs..
  под снегопадами...

 22. The Following User Says Thank You to Sutaris For This Useful Post:
  tedinkyyy (07-01-2009)

 23. #36
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  This is the website I usually use, 'http://www.zbavitu.net/mp3/' it is updated pretty regularly. Also 'http://www.shkupimusic.com/' just click the red bar at the top that says Muzike.

 24. The Following User Says Thank You to Balkaneuro For This Useful Post:
  tedinkyyy (07-01-2009)

 25. #37
  Senior Member Sutaris's Avatar
  Join Date
  Jul 2006
  Thanks
  12
  Thanked 51 Times in 41 Posts

  Could you please translate this part of a song?

  Puthja e hatrit virgjire e blerė ti zemra
  ime je nishari im qė s'dhemb


  Zjarr jan buzėt e tua mjaltė fjalėt qė thua
  prandaj unė tė dua ti ke lindur veq pėr mua
  под снегопадами...

 26. #38
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  Puthja e hatrit virgjire e blerė ti zemra
  ime je nishani im qė s'dhemb/ the kiss of a favor, your bought chastity, my sweetheart you are my target that doesn't hurt

  Zjarr jan buzėt e tua mjaltė fjalėt qė thua/your lips are fire, the words you speak are honey
  prandaj unė tė dua ti ke lindur veq pėr mua/ that's why i love you, you have been born just for me

  not sure what nishari is so i figured maybe it was nishan which can either mean birthmark or target/aim

 27. #39
  Senior Member Sutaris's Avatar
  Join Date
  Jul 2006
  Thanks
  12
  Thanked 51 Times in 41 Posts

  thank you!
  yes i guess it's nishani then

  one thing i don't get... why is it 'ti ke lindur' and not 'ti je lindur'?
  под снегопадами...

 28. #40
  Senior Member
  Join Date
  Dec 2006
  Thanks
  84
  Thanked 258 Times in 190 Posts

  ti ke lindur - you have been born

  ti je lindur - you are born

Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast

Similar Threads

 1. Replies: 0
  Last Post: 02-21-2009, 01:27 PM
 2. Replies: 2
  Last Post: 06-13-2008, 07:57 PM
 3. *PLEASE!!* Sheryfa Luna - Quelque Part to english
  By oneira in forum French lyrics translation
  Replies: 2
  Last Post: 12-15-2007, 02:16 PM
 4. Spanish lyrics to English please
  By jaxsaunt in forum Spanish lyrics translation
  Replies: 3
  Last Post: 10-15-2007, 01:32 AM
 5. wang lee hom lyrics in english, please.
  By mata in forum Chinese, Japanese and Korean lyrics translation
  Replies: 2
  Last Post: 05-12-2006, 11:35 PM

Posting Permissions