Macedonian chit-chat off topic discussions

Thread: Macedonian chit-chat off topic discussions

Tags: None
 1. macorules94 said:

  Default Macedonian chit-chat off topic discussions

  Ајде Македонци. Каде сте..

  Тука зборувајте за што сакате.

  Само Бугарите пишаат, а вие никаде ве нема хахах
   
 2. Lydia_the angel's Avatar

  Lydia_the angel said:

  Default

  Тука сме тука, само нажалост во помал број, конкретно во овој форум Инаку кај не нема нас, насекаде сме распространети, хехе
  Добро што ја отвори темава, бидејќи често на другите места се правеле муабети неповрзани, па таман сега ако некој сака може тука слободно да пишува без да го опоменат дека е off topic
  Ајде поздравче од мене, сега за сега
  The icon lamp has brighten the sky
  white aureole are knitting the angels for you
  your star extinguished, as soon as I found you, you left
  ***TOŠE FOREVER IN OUR HEARTS***
   
 3. Spring's Avatar

  Spring said:

  Default

  Ok komšije, let's start fresh. So, again:

  Добро утро на сите и голем поздрав!

  No politics and "history" this time please! : )
   
 4. Event3Horizon said:

  Default

  So who is a fan of K-15? Eve so ovoa se skinav od smeenje: http://www.youtube.com/watch?v=F4Y73...e=channel_page
   
 5. Lydia_the angel's Avatar

  Lydia_the angel said:

  Default

  Quote Originally Posted by Event3Horizon View Post
  So who is a fan of K-15? Eve so ovoa se skinav od smeenje: http://www.youtube.com/watch?v=F4Y73...e=channel_page

  Jas sum golem fan, a koj ne e? Nezamenlivi se K-15, unikatni
  Se iznasmeav i jas so videoto, odlichno e, hahaha, pa eve i od mene se nadevam smeshni Gi ima mnogu, ama eve na ovie mi tekna, jas dosta se smeev

  http://www.youtube.com/watch?v=-vfaQw1L5LY

  http://www.youtube.com/watch?v=IhIE-...x=0&playnext=1

  Pozdrav!
  The icon lamp has brighten the sky
  white aureole are knitting the angels for you
  your star extinguished, as soon as I found you, you left
  ***TOŠE FOREVER IN OUR HEARTS***
   
 6. pthalo's Avatar

  pthalo said:

  Default

  поздрав

  уште учам македонски. недамно прочитав галебот џонатан ливингстон. и зборувам со мали животињи (имам заморче и дегу) на мак.


  Недамно гледав Големата Вода и Илузија. Тие се добри филмови.
  I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
   
 7. tedinkyyy's Avatar

  tedinkyyy said:

  Default

  Извинявам се,че ви се намесвам така,но не познавам никой друг от Македония,а ми трябва малко помощ...
  Някой от вас може ли да ми каже къде да намеря песента на ДНК и Врчак "Навлечен на тебе"? Гледах в yucafe и навсякъде,но НИКЪДЕ я няма
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.
   
 8. pthalo's Avatar

  pthalo said:

  Default

  Има песната на youtube http://www.youtube.com/watch?v=pgU_1vEkhI8

  има многу сајт каде можеш да префрлаш песни од youtube. Ако бараш на google „download youtube songs“ ќе ги најдеш. Јас користам http://www.zamzar.com/url
  I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
   
 9. tedinkyyy's Avatar

  tedinkyyy said:

  Default

  Хвала
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.
   
 10. pthalo's Avatar

  pthalo said:

  Default

  нема на што
  I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
   
 11. sizr_sistr said:

  Default фејсбук

  Hej! haven't posted here in a while, but now on vacation is a good time
  pozdrav na site / lyrics forum ~
  nesto 'kul' i offtopic e deka: facebook sega e na makedonski :P
  if anyone didn't know, its cool to see how macedonian translates on facebook.
  "“Избери го твојот јазик" "добредојде на facebook" "ми се допаѓа" "ја заборави лозинката"...etc!
  its fun! plus you can see how all other languages look like - some rare ones maybe you never heard of too!
  wasting time but learning something too!
  "Facebook ти овозможува поврзаност со луѓето што ти значат"
   
 12. Alla Alcenko's Avatar

  Alla Alcenko said:

  Default

  Hi!
  There is a singer Avraam Russo of the Armenian origin. He does not have constant place of residing, he speaks and sings in 8 languages. In Russian he has created the remake of Ivana's "100 patrona" and called it "The Holiday". If it is interesting, you are welcome to listen to this remake: http://musicfond.com/music/track/dow...20Prazdnik.mp3
   
 13. roxannastoica said:

  Default

  AVRAAM RUSSO-OBRUCHALNAYA
  could you please tell me what's the song like? thanks
  http://www.youtube.com/watch?v=0ELAM...eature=related
   
 14. Milka's Avatar

  Milka said:

  Default

  Поздрав до сите Македонци и останати пријатели на форумов!

  Многу се радувам дека се' повеќе се зборува Македонски на разни меридијани и спремна сум да им помогнам -- во рамките на можностите -- на сите оние што се интереситаат да го научат нашиот јазик или да дознаат нешто за него.  Доколку ми дозволите, би сакала да укажам на неколку зборови што беа употребени во дискусијава.

  Quote Originally Posted by lydia_the angel View Post
  jas sum golem fan, a koj ne е?
  И покрај тоа што се повеќе се употребува зборот "фан", на Македонски се вели "љубител". Исто така фан се' повеќе употребува наместо "навивач".

  Барем мене зборот "фан" ми звучи смешно, а мислам дека е превземен од словенобугарското јазично подрачје каде што прво почна да се употребува.

  Quote Originally Posted by tedinkyyy View Post
  Хвала
  На Македонски правилно се вели "благодарам" иако се ползува и зборот "фала" (не "хвала") во секојдневната употреба.

  Одговорот што обично следува е: "нема зошто" или "повели и друг пат".


  Уште еднаш, поздрав до сите.
   
 15. Athanatos's Avatar

  Athanatos said:

  Default

  Jас па мислев дека "фан" е превземен од англискиот збор "fan", коj што и на бугарски, и на македонски значи "љубител/любител"

  Поздрав до сите македонци на форумов! Се надевам дека ке можам тука да си го подобрам македонскиот. Уште еднаш - поздрав!
   
 16. TheSouthLove said:

  Default

  http://www.youtube.com/watch?v=isjAj3VG4pU -Pozdrav za vsi4ki Makedonci
   
 17. kic94 said:

  Default

  Здраво на сите на форумов.
   
 18. Child said:

  Default Среќна Нова Година

  Среќна Нова Година!!!!!!!!

  [ngXT9Zl1CBA]http://www.youtube.com/watch?v=ngXT9Zl1CBA&feature=related[/video]

  За народна:

  [RbdaZNElecE]http://www.youtube.com/watch?v=RbdaZNElecE&feature=related[/video]