Results 1 to 18 of 18
 1. #1
  Senior Member
  Join Date
  Feb 2009
  Thanks
  3
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Default Macedonian chit-chat off topic discussions

  Ајде Македонци. Каде сте..

  Тука зборувајте за што сакате.

  Само Бугарите пишаат, а вие никаде ве нема хахах

 2. #2
  Senior Member Lydia_the angel's Avatar
  Join Date
  Feb 2007
  Thanks
  0
  Thanked 53 Times in 47 Posts

  Тука сме тука, само нажалост во помал број, конкретно во овој форум Инаку кај не нема нас, насекаде сме распространети, хехе
  Добро што ја отвори темава, бидејќи често на другите места се правеле муабети неповрзани, па таман сега ако некој сака може тука слободно да пишува без да го опоменат дека е off topic
  Ајде поздравче од мене, сега за сега
  The icon lamp has brighten the sky
  white aureole are knitting the angels for you
  your star extinguished, as soon as I found you, you left
  ***TOŠE FOREVER IN OUR HEARTS***

 3. #3
  Moderator Spring's Avatar
  Join Date
  Aug 2007
  Thanks
  190
  Thanked 280 Times in 230 Posts

  Ok komšije, let's start fresh. So, again:

  Добро утро на сите и голем поздрав!

  No politics and "history" this time please! : )

 4. #4
  Junior Member
  Join Date
  Apr 2009
  Thanks
  0
  Thanked 4 Times in 4 Posts

  So who is a fan of K-15? Eve so ovoa se skinav od smeenje: http://www.youtube.com/watch?v=F4Y73...e=channel_page

 5. #5
  Senior Member Lydia_the angel's Avatar
  Join Date
  Feb 2007
  Thanks
  0
  Thanked 53 Times in 47 Posts

  Quote Originally Posted by Event3Horizon View Post
  So who is a fan of K-15? Eve so ovoa se skinav od smeenje: http://www.youtube.com/watch?v=F4Y73...e=channel_page

  Jas sum golem fan, a koj ne e? Nezamenlivi se K-15, unikatni
  Se iznasmeav i jas so videoto, odlichno e, hahaha, pa eve i od mene se nadevam smeshni Gi ima mnogu, ama eve na ovie mi tekna, jas dosta se smeev

  http://www.youtube.com/watch?v=-vfaQw1L5LY

  http://www.youtube.com/watch?v=IhIE-...x=0&playnext=1

  Pozdrav!
  The icon lamp has brighten the sky
  white aureole are knitting the angels for you
  your star extinguished, as soon as I found you, you left
  ***TOŠE FOREVER IN OUR HEARTS***

 6. #6
  Senior Member pthalo's Avatar
  Join Date
  Aug 2008
  Thanks
  123
  Thanked 46 Times in 40 Posts

  поздрав

  уште учам македонски. недамно прочитав галебот џонатан ливингстон. и зборувам со мали животињи (имам заморче и дегу) на мак.


  Недамно гледав Големата Вода и Илузија. Тие се добри филмови.
  I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.

 7. #7
  Senior Member tedinkyyy's Avatar
  Join Date
  Feb 2009
  Thanks
  118
  Thanked 64 Times in 51 Posts

  Извинявам се,че ви се намесвам така,но не познавам никой друг от Македония,а ми трябва малко помощ...
  Някой от вас може ли да ми каже къде да намеря песента на ДНК и Врчак "Навлечен на тебе"? Гледах в yucafe и навсякъде,но НИКЪДЕ я няма
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.

 8. #8
  Senior Member pthalo's Avatar
  Join Date
  Aug 2008
  Thanks
  123
  Thanked 46 Times in 40 Posts

  Има песната на youtube http://www.youtube.com/watch?v=pgU_1vEkhI8

  има многу сајт каде можеш да префрлаш песни од youtube. Ако бараш на google „download youtube songs“ ќе ги најдеш. Јас користам http://www.zamzar.com/url
  I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.

 9. #9
  Senior Member tedinkyyy's Avatar
  Join Date
  Feb 2009
  Thanks
  118
  Thanked 64 Times in 51 Posts

  Хвала
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.

 10. #10
  Senior Member pthalo's Avatar
  Join Date
  Aug 2008
  Thanks
  123
  Thanked 46 Times in 40 Posts

  нема на што
  I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.

 11. #11
  Junior Member
  Join Date
  Jan 2009
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Default фејсбук

  Hej! haven't posted here in a while, but now on vacation is a good time
  pozdrav na site / lyrics forum ~
  nesto 'kul' i offtopic e deka: facebook sega e na makedonski :P
  if anyone didn't know, its cool to see how macedonian translates on facebook.
  "“Избери го твојот јазик" "добредојде на facebook" "ми се допаѓа" "ја заборави лозинката"...etc!
  its fun! plus you can see how all other languages look like - some rare ones maybe you never heard of too!
  wasting time but learning something too!
  "Facebook ти овозможува поврзаност со луѓето што ти значат"

 12. #12
  Member Alla Alcenko's Avatar
  Join Date
  Aug 2008
  Thanks
  1
  Thanked 2 Times in 1 Post

  Hi!
  There is a singer Avraam Russo of the Armenian origin. He does not have constant place of residing, he speaks and sings in 8 languages. In Russian he has created the remake of Ivana's "100 patrona" and called it "The Holiday". If it is interesting, you are welcome to listen to this remake: http://musicfond.com/music/track/dow...20Prazdnik.mp3

 13. #13
  roxannastoica
  Guest

  AVRAAM RUSSO-OBRUCHALNAYA
  could you please tell me what's the song like? thanks
  http://www.youtube.com/watch?v=0ELAM...eature=related

 14. #14
  Senior Member Milka's Avatar
  Join Date
  Apr 2010
  Thanks
  2
  Thanked 38 Times in 29 Posts

  Поздрав до сите Македонци и останати пријатели на форумов!

  Многу се радувам дека се' повеќе се зборува Македонски на разни меридијани и спремна сум да им помогнам -- во рамките на можностите -- на сите оние што се интереситаат да го научат нашиот јазик или да дознаат нешто за него.  Доколку ми дозволите, би сакала да укажам на неколку зборови што беа употребени во дискусијава.

  Quote Originally Posted by lydia_the angel View Post
  jas sum golem fan, a koj ne е?
  И покрај тоа што се повеќе се употребува зборот "фан", на Македонски се вели "љубител". Исто така фан се' повеќе употребува наместо "навивач".

  Барем мене зборот "фан" ми звучи смешно, а мислам дека е превземен од словенобугарското јазично подрачје каде што прво почна да се употребува.

  Quote Originally Posted by tedinkyyy View Post
  Хвала
  На Македонски правилно се вели "благодарам" иако се ползува и зборот "фала" (не "хвала") во секојдневната употреба.

  Одговорот што обично следува е: "нема зошто" или "повели и друг пат".


  Уште еднаш, поздрав до сите.

 15. #15
  Senior Member Athanatos's Avatar
  Join Date
  Oct 2010
  Thanks
  67
  Thanked 176 Times in 147 Posts

  Jас па мислев дека "фан" е превземен од англискиот збор "fan", коj што и на бугарски, и на македонски значи "љубител/любител"

  Поздрав до сите македонци на форумов! Се надевам дека ке можам тука да си го подобрам македонскиот. Уште еднаш - поздрав!

 16. #16
  Junior Member
  Join Date
  Nov 2010
  Thanks
  2
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  http://www.youtube.com/watch?v=isjAj3VG4pU -Pozdrav za vsi4ki Makedonci

 17. #17
  Junior Member
  Join Date
  Jul 2011
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Здраво на сите на форумов.

 18. #18
  Child
  Guest

  Default Среќна Нова Година

  Среќна Нова Година!!!!!!!!  За народна:


Posting Permissions