književnost i istorija

Thread: književnost i istorija

Tags: None
  1. pthalo's Avatar

    pthalo said:

    Default književnost i istorija

    Kažite mi, molim vas, koje romane morate da čitate u srednjoj školi? Koje pesnike čitaju svi? koje prozaiste?

    i šta uče u srednjoj školi o istoriji? Čiju istoriju učite u školi? Koje su najvažni događaji, najvažni likovi?


    U Americi smo učili istoriju Amerike, i to istoriju belih, bogatih Amerikanaca. U srednjoj školi smo imali jedan predmet za "istoriju sveta", a to je bukvalno počeo u 15. veku kada je Kristifor Kolumbo "našao" Ameriku. I osim Šekspira, čitali smo samo amerikanci. Osim toga, naučila sam versku istoriju od moje roditelje, i od knjige... Tako da nakon srednje škole sam znala samo istoriju SAD-a, istoriju Irana od 19 veka, i istoriju revolucije u 1956. u Mađarskoj (kada se moja mama selila u Ameriku).

    Na sreće u Mađarskoj mi se ukazala prilika da naučim više o istoriji evrope, ali uglavnom iz perspektive Mađarske, osim ono što sam naučila na internetu što mi je zanimalo. (Danas sam pročitala istoriju Velesa, Makedonije )
    I'm stronger than the tricks played on your heart. We look at them together then we take 'em apart. Adding up the total of a love that's true, multiply life by the power of two.
     
  2. Dangerous & Moving's Avatar

    Dangerous & Moving said:

    Default

    Mi smo u srednjoj školi paralelno čitali djela i hrvatske i svjetske književnosti i to po razdobljima. Tako smo npr. u prvom razredu srednje radili početke književnosti, velika povjesna djela kao npr ''Ep o Gilgamešu'', Bibliju, Kur'an, velike nacionalne epove i sl. Zatim Dantea, Bocaccia i Petrarcu, predrenesansu. Drugi razred smo radili književnost u vrijeme renesanse, baroka, klasicizma, romantizma (i tako smo kao što sam rekla čitali svjetska i hrvatska djela tog razdoblja za lektiru), treći razred je bio realizam, modernizam a četvrti smo radili baš modernu književnost.
    Što se povijesti tiče, bilo je isto tako, paralelno hrvatska i svjetska povijest od početaka pa do današnjih dana. Naravno nismo učili u detalje povijest svake zemlje nego najvažnije događaje u svjetskoj povijesti. Ali hrvatsku smo radili u detalje uglavnom.
    ''Glupost je sama u sebe zaljubljena i njeno je samoljublje bezgranično.''

    ''Siamo niente senza fantasie''

    ''Наверное мне место на луне, но страшно оставаться в темноте''
     
  3. zana said:

    Default

    Onoliko koliko mene sjećanje služi za lektiru se čita:
    Homer: Ilijada i Odiseja
    Šenoa: Zlatarovo zlato
    Sofoklo: Antigona
    Euripid: Elektra
    Cervantes: Don Quijote
    Shakespeare: Hamlet
    Marin Držić: Dundo Maroje
    Moliere: Škrtac
    Goethe: Patnje mladog Werthera
    Dante: Pakao
    Balzac: Otac Goriot
    Gogolj: Kabanica
    Tolstoj: Ana Karenjina
    Dostojevski: Zločin i kazna
    Kovačić: U registraturi
    Ibsen: Nora
    Krleža: Gospoda Glembajevi
    Kafka: Preobražaj
    Camus: Stranac
    Andrić: Na Drini ćuprija

    To je onoliko koliko sam se ja mogla prisjetiti listajući neke popise za lektiru. Ovo su uglavnom naslovi koje smo morali pročitati, ili ako ih nismo pročitali, morali smo znati nešto o tome.. Pa sam ih iz tog razloga stavila ovdje..
    Što se povijesti tiče, nikada nisam bila previše zainteresirana za povijest, pa se stoga ni ne sjećam dosta stvari koje smo učili te mislim da bi bilo bolje da ti na pitanje o povijesti ipak odgovori netko tko zna više..
     
  4. Spring's Avatar

    Spring said:

    Default

    Eh.. istorija.. Mesopotamija.. Egipat.. Grcka.. Rim.. Krstaski ratovi.. Kolumbo.. Francuska revolucija, Balkanski ratovi.. Turci..
    I tako godinama... do 8. osnovne odnosno 4. srednje kad su na redu bili prvi i drugi svetski rat .. Sve sa detaljima koliko je koja bitka odnela ljudi.. Ko je kinuo na koju stranu da bi izvesni kralj zavrsio smaknut ili pobegao iz zemlje... Oduvek sam mrzela taj predmet a posle se ispostavilo i da je bilo opravdano jer sad vise zbilja ne znam sta je istina od celokupne price - niti me interesuje
    Ovde mozes videti sta se to uci u nasim skolama: Историја s tim da sam ja imala tu "srecu" da mi se istorija zavrsila sa II svetskim .. Ne bih ni da zamisljam sta sad uce jadnu decu...
    Nastavnica istorije u osnovnoj skoli je bila teski smarac i strasno sam se naprezala da je slusam u nadi da cu bar nesto pokupiti da posle lakse nabubam materiju ali.. sve se uvek zavrsilo fokusom na njeno excessive mahanje rukama i numerous "a" .. "a" ... (the way it's pronounced in eng.) We even counted.. the woman would say "a" more than 300 times per class... Profesorica u srednjoj.. rospija .. i opet nisam bila u stanju da slusam jer su mi sve druge stvari na svetu bile vaznije..
    Nekako sam posle sve to i naucila ali .. Who cares what happened years and centuries ago?!


    Sto se lektira tice: spisak knjiga
    U potrazi za tim spiskom, nadjoh gomile sajtova sa uputstvima za pravljenje "puskica" i kratkim sadrzajem lektira.. eh... vise se ni u biblioteku ne mora ici.. http://www.lektire.org/
     
  5. Dangerous & Moving's Avatar

    Dangerous & Moving said:

    Default

    Joj ''Smrt Smail - age Čengića'' i ''Dundo Maroje'' .... grrrr
    ''Glupost je sama u sebe zaljubljena i njeno je samoljublje bezgranično.''

    ''Siamo niente senza fantasie''

    ''Наверное мне место на луне, но страшно оставаться в темноте''