Ilir Shaqiri - Katėr Stinėt E Dashurisė

Thread: Ilir Shaqiri - Katėr Stinėt E Dashurisė

Tags: None
 1. haydee's Avatar

  haydee said:

  Default Ilir Shaqiri - Katėr Stinėt E Dashurisė

  Again me, again Ilir Shaqiri

  Se mbajė n'mend si shkoi Pranvera
  Si mė ike edhe ti
  Zogjtė sėrish i solli era
  Streha zu e pikon shi.
  Ditėt ikin ndėrrohet stina
  Ndėrrojmė dhe ne por jo kujtimi
  Nė njė kopsht me trėndelina
  Midis vere resh trishtimi.

  Rrushi nxin tutje nė vreshta
  Kokėrrzohet loti gurrė
  Shtrat me gjethe bėri vjeshta
  Pritjen time si dikur.
  Zuri dimri borė e trashė
  Vello e bardhė e nusėrisė
  Se si ikėn nuk i pashė
  Katėr stinėt e dashurisė

  Nė fund tė botės a nė skaj
  Ku ke humb, o shpirt pa faj ?
  Nuk tė gjej as nuk mė gjen
  Malli ytė tė qet s'mė len.
  As njė letėr e asnjė fjalė
  Dashuri qė djeg si zjarr,

  Se si ikėn nuk i pashė
  Katėr stinėt e dashurisė
   
 2. Balkaneuro said:

  Default

  Se mbajė n'mend si shkoi Pranvera // you didn't remember how that spring went
  Si mė ike edhe ti // it was how you left me too
  Zogjtė sėrish i solli era // the wind brought the birds back
  Streha zu e pikon shi. // (it) sought shelter as the rain began to drop
  Ditėt ikin ndėrrohet stina // days pass and the season changes
  Ndėrrojmė dhe ne por jo kujtimi // we change also but not our memory
  Nė njė kopsht me trėndelina // in a field with clovers
  Midis vere resh trishtimi. // between the summer of saddness

  Rrushi nxin tutje nė vreshta // later on the grapes are ready in the vineyard
  Kokėrrzohet loti gurrė // (kokerrzohet) the tear as a rock
  Shtrat me gjethe bėri vjeshta // fall created a bed with leafs
  Pritjen time si dikur. // as awaiting me one time
  Zuri dimri borė e trashė // the winter came snowy and thick
  Vello e bardhė e nusėrisė // (as) the bride's white veil
  Se si ikėn nuk i pashė // i didn't see how they left
  Katėr stinėt e dashurisė // the four seasons of love

  Nė fund tė botės anė skaj // there is no edge at the end of the world
  Ku ke humb, o shpirt pa faj ? // where have you gotten lost, my faultless sweetheart
  Nuk tė gjej as nuk mė gjen // i can't find you nor can you find me
  Malli ytė tė qet s'mė len. // my longing for you doesn't leave me calm
  As njė letėr e asnjė fjalė // not a letter or a word
  Dashuri qė djeg si zjarr, // from this love that burns like fire

  Se si ikėn nuk i pashė // i didn't see how they left
  Katėr stinėt e dashurisė // the four seasons of love