please help me translate poem

Thread: please help me translate poem

Tags: None
  1. lesslove said:

Default please help me translate poem

❶ “To love is nothing. To be loved is something. To love and be loved is everything!!”

การได้รักเป็นเพียงความว่างเปล่า การถูกรักเป็นเพียงแค่บางสิ่งบางอย่าง ส่วนการได้รักและการถูกรัก นั้นเป็นทุกอย่าง

❷ “To love is to risk not being loved in return. To hope is to risk pain. To try is to risk failure,
    but risk must be taken, because the greatest hazard in life is to risk nothing.”

รักคือการเสี่ยง ที่จะไม่ได้รับรักตอบ การตั้งความหวังเป็นการเสี่ยงกับความเจ็บปวด ความพยายามเป็นการเสี่ยงกับความล้มเหลว
    แต่ยังไงก็ต้องเสี่ยง เพราะสิ่งที่อันตรายที่สุดในชีวิตก็คือ การไม่เสี่ยงอะไรเลย

❸“We may not always know the moment that love begins, but we always know when it ends.”

เราไม่เคยรู้เลยว่าความรักเริ่มต้นเมื่อไหร่ แต่เราจะรู้ดีเสมอเมื่อมันสิ้นสุดลง

❹“Within you, I lose myself. Without you, I find myself… forever searching to be lost again.”

เมื่ออยู่กับเธอฉันสูญเสียตัวตนของฉัน เมื่อขาดเธอฉันก็ได้ค้นพบตัวเอง แต่ฉันก็ยังค้นหาทางที่จะสูญเสียมันไปอีกครั้ง

❺“When loving someone..never regret what you do..only regret what you didn’t do.”

เวลารักใคร..อย่าเสียใจในสิ่งที่คุณได้ทำ เสียใจเพียงสิ่งที่คุณไม่ได้กระทำ

❻ “Love is like a flame, beautiful if controlled, dangerous if not.”

ความรักเปรียบเช่นเปลวไฟที่สวยงามเมื่อคุณควบคุ มได้ แต่เมื่อไม่สามารถควบคุมได้มันก็จะย้อนมาทำร้ายคุณเอ ง

❼ “You don’t have to love me back, I’m happy just loving you.”

คุณไม่ต้องรักฉันตอบ เพราะฉันมีความสุขแล้ว ที่ได้รักคุณ

❽ A great lover is not one who loves many, but one who loves one woman for life.”

นักรักผู้ยิ่งใหญ่มิใช่คนที่มีจำนวนรักมากครั้ง แต่คือใครหนึ่งคน ที่ชั่วชีวิตนั้นรักผู้หญิงเพียงคนเดียว

❾“Don’t stop giving love even if you don’t receive it. Smile and have patience.”

อย่าหยุดที่จะหยิบยื่นความรัก ถึงแม้คุณจะไม่ได้รับมันตอบ จงยิ้มสู้และมีความอดทน

❿“Don’t marry a person you can live with, marry somebody you can’t live without.”

อย่าแต่งงานกับคนที่คุณสามารถอยู่ด้วยได้ จงแต่งงานกับคนที่คุณขาดเค้าไม่ได้

✿“Friendship is love minus sex and plus reason. Love is friendship plus sex and minus reason.”

มิตรภาพคือ ความรัก ลบด้วย เซ็กซ์ และบวกด้วยเหตุผล ส่วนความรัก คือ มิตรภาพบวกด้วยเซ็กซ์ และลบออกด้วยเหตุผล

✿“Hate me if you wish but do not look back at me with tears in your eyes and hatred in your soul.”
    - - Nick Maiorano - -
    ฉันยอมใหเธอเกลียดฉันแค่เพียงเธอต้องการเท่านั้ น แต่จงอย่าหันกลับมามองฉันด้วยน้ำตาและความโกรธเกลียด ในห้วงลึกของใจเธอ

✿“I’d rather be hurt by you, than love someone else.”

ฉันยอมให้เธอทำร้ายฉันดีกว่าที่ฉันจะไปเลือกรักผู้อื ่น

thanks you so much

2. lesslove said:

nobody help me ? (T_T)

3. ellenatr's Avatar

ellenatr said:

its late but i translated it here it is....

1. "Sevmek hiçbir şey değildir. Sevilmek birşeydir. Sevmek ve sevilmek ise herşeydir."

2. "Sevmek karşılıklı olarak sevilmemeyi göze almaktır. Ummak acıyı göze almaktır. Denemek ise başarısız olmayı göze almaktır, ama bazen risk alınmalıdır, çünkü hayattaki en büyük risk/tehlike, risk almamaktır."

3. "Her zaman aşkın başladığı anı bilemeyebiliriz, ama ne zaman bittiğini her zaman biliriz."

4. "Senin içinde, kendimi kaybediyorum. Sensiz, kendimi buluyorum...sonsuza dek kaybolmayı arıyorum."

5."Birini severken..yaptıklarından hiçbir zaman pişmanlık duyma.. sadece yapmadıklarından duy."

6. "Aşk bir alev gibidir, kontrole alındığında güzel, alınmadığında ise tehlikelidir."

7. "Benim aşkıma karşılık vermene gerek yok, ben sadece seni sevmekten mutluyum."

8. "En büyük aşık/sevgili birçok kişiyi seven değil, ama hayatı boyunca sadece bir kadını sevendir."

9. "Sevilmesen bile sevmekten vazgeçme. Gülümse ve sabırlı ol."

10. "Yaşayabileceğin bir insanla evlenme. Onsuz yaşamayacağın biriyle evlen."

- "Arkadaşlık, sevgi eksi seks ve artı mantıktır. Aşk ise arkadaşlık artı seks ve eksi mantıktır."

- "İstersen benden nefret et ama gözünde yaşlarla ve ruhunda nefretle bakma bana."
    - -Nick Maiorano- -

- "Başka birini sevmektense, senin beni incitmeni tercih ederim."

4. lesslove said:

thank you so muchh ellena