Albana Mesuli - Sot e njė qind vjet

Thread: Albana Mesuli - Sot e njė qind vjet

Tags: None
 1. cortom's Avatar

  cortom said:

  Default Albana Mesuli - Sot e njė qind vjet

  Please correct my mistakes. There's one line that doesn't make sense at all.
  I'm afraid the lyrics are not very inspired, but I like the singer.

  Zemra me foli diqka pėr ty,
  .. My heart speaks/tells me something about you
  e pėr qudi nuk kam gjum nė sy.
  .. And that is why (qudi??) I have no sleep in my eyes.
  S'mundem nga mendja tė tė largoj dot,
  .. I can't/won't get you out of my thoughts
  ah sa te dua e din njė Zot - (2x)
  .. ah, how I love you the Lord knows.

  Rak e tak me rreh kjo zemėr veq pėr ty,
  .. Boom and bang my heart beats only for you
  t'lutem kthehu prap pash ata sy,
  .. I beg you/please come back that I may see your eyes again
  Eja sonte dhe s'do tė lėshoj pėr jetė,
  .. Come tonight and I won't let you go for (the rest of my) life
  tė ta them sot e 100 vjet - (2x)
  .. I tell you: today and a hundred years.

  S'mundem pa ty e as ti pa mu,
  .. I can't live without you, nor you with me
  le ta din gjith se veq ty tė du.
  .. Let everybody know that I want only you
  Ti je gjithqka qė kam nė jetė,
  .. You are everything I have in life
  e si ta them se di as vet - (2x)
  .. As I tell you ???????? (vet or vetė??)

  Rak e tak me rreh kjo zemėr veq pėr ty,
  t'lutem kthehu prap pash ata sy,
  Eja sonte dhe s'do tė lėshoj pėr jetė,
  tė ta them sot e 100 vjet - (4x)
   
 2. Balkaneuro said:

  Default

  good job cortom!

  e pėr qudi nuk kam gjum nė sy.
  .. And that is why (qudi??) I have no sleep in my eyes.
  -"me vjen qudi/ per qudi" meaning "it is shocking to me/ shocked at oneself"

  t'lutem kthehu prap pash ata sy,
  .. I beg you/please come back that I may see your eyes again
  -"pash ata sy" "for those eyes of yours" expression meaning to plea/beg "i'd do anything"
  S'mundem pa ty e as ti pa mu,
  .. I can't live without you, nor you without* me

  si ta them se di as vet - (2x)
  .. As I tell you ???????? (vet or vetė??)
  -how shall i say it, i don't know myself/ how should i tell you, i'm not sure myself
   
 3. Princeshė's Avatar

  Princeshė said:

  Default

  Hello can someone translate me this in english please? i know few words and sentencises, but not much


  Da Killa & Maksi ~ Dy Zemra

  Dua ta di o shpirti im
  A po ke ndonje qellim
  Vetem veten e mallkojj...
  se ty te dashuroj
  Sdi a me beson
  Se vetem ty te kam
  Ty te kam
  dua qe sonte tye pran te kam
  Te puth dhe te ledhatoj
  Tė tė them sa shum te dua
  Vetem ti je per mua... "te duaaaaaaa........"

  REF2x)
  Nje fjal duhet te thuhet
  Je ti ajo qe duhet
  ``Dy zemra`` qe u deshten
  Jo shpresa jo nuk shuhet
  E vetmja dashuri je ti
  e Ti ktė mir e di
  Edhe nese sme beson Njė zot per ty e din

  Je afer meje baby
  Sa her n`onderr ty t`kum pa
  Jam qu e te kum kerku
  Athu n`zemer ty t`kum vra
  Jemi kan pėr njoni tjetrin
  Si Romeo e Zhulieta
  Zemmra jem pa ty lochko
  si nje lule e that pa fleta
  Rruges kur po kalon tii
  qdo sen ti po ndriqon ti
  Ki shije qershie
  je me vler dijamanti
  Ti pe din qa po du me thon
  Ti pe din qa une ty kam
  Une di ki mu kan me mu
  jo s'lejoj me tjeter kan

  REF2X)

  Nje fjal duhet te thuhet
  Je ti ajo qe duhet
  ``Dy zemra`` qe u deshten
  Jo shpresa jo nuk shuhet
  E vetmja dashuri je ti
  e Ti ketė mir e di
  Edhe nese sme beson
  Njė zot per ty e din


  E yeah qysh tha edhe da killa
  Kjo kėng shkon veq per ty
  Po edhe per ata qe deshten
  Me na n'da qi deshten mi
  Shkatrru ``dy zemra`` po jo kot e kan

  Reff(x2)
  Nje fjal duhet te thuhet
  Je ti ajo qe duhet
  ``Dy zemra`` qe u deshten
  Jo shpresa jo nuk shuhet
  E vetmja dashuri je ti
  e Ti ktė mir e di
  Edhe nese sme beson Njė zot per ty e din
  "une e ti bashk pėrgjithmon pėrgjithmon"

  And i would be veeeery happy too, if somebody translate this nice and funny song http://www.youtube.com/watch?v=LMLKL6JE1tA

  faleminderit shum )))
   
 4. Balkaneuro said:

  Default

  Da Killa & Maksi ~ Dy Zemra // two hearts

  Dua ta di o shpirti im // i want to know my love (lit. my soul)
  A po ke ndonje qellim // do you have any purpose
  Vetem veten e mallkojj... // you only curse yourself
  se ty te dashuroj // 'cause im in love with you
  Sdi a me beson // i don't know if you believe me
  Se vetem ty te kam // 'cause i only have you
  Ty te kam // i have you
  dua qe sonte tye pran te kam // i want to have you by my side tonight
  Te puth dhe te ledhatoj // to kiss and hold you
  Tė tė them sa shum te dua // to tell you how much i love you
  Vetem ti je per mua... "te duaaaaaaa........" // you are the only one for me "i love you"

  Nje fjal duhet te thuhet // a word has to be said
  Je ti ajo qe duhet // you are the one that is needed
  ``Dy zemra`` qe u deshten // two hearts that loved one another
  Jo shpresa jo nuk shuhet // no the hope does not end
  E vetmja dashuri je ti // you are my only love
  e Ti ktė mir e di // and you know this well
  Edhe nese sme beson Njė zot per ty e din // and if you don't believe me, God knows about you

  Je afer meje baby // you are by my side baby
  Sa her n`onderr ty t`kum pa // i have seen you in my dreams many times
  Jam qu e te kum kerku // i have got up and searched for you
  Athu n`zemer ty t`kum vra // do you say you have ended in my heart
  Jemi kan pėr njoni tjetrin // we are meant for one another
  Si Romeo e Zhulieta // like romeo and juliet
  Zemmra jem pa ty lochko // my heart without you my dear
  si nje lule e that pa fleta // like a flower without petals
  Rruges kur po kalon ti // when you pass the street
  qdo sen ti po ndriqon ti // you make everything shine
  Ki shije qershie // your taste is cherry flavored
  je me vler dijamanti // your worth is diamonds
  Ti pe din qa po du me thon // you know what you have to say
  Ti pe din qa une ty kam // you know what you mean to me
  Une di ki mu kan me mu // you know i want you to be with me
  jo s'lejoj me tjeter kan // no i won't let you be with another

  E yeah qysh tha edhe da killa // yeah same as what killa said
  Kjo kėng shkon veq per ty // this song is only for you
  Po edhe per ata qe deshten // but also for those that wanted
  Me na n'da qi deshten mi // to separate us
  Shkatrru ``dy zemra`` po jo kot e kan // and ruin us, two hearts, but no it is useless they can't

  "une e ti bashk pėrgjithmon pėrgjithmon" // me and you together forever
   
 5. Princeshė's Avatar

  Princeshė said:

  Default

  woow thanks... i would never guess some sentencises, it's just to hard to understand