Lyrics: Albanian to English

Thread: Lyrics: Albanian to English

Tags: None
 1. cortom's Avatar

  cortom said:

  Default

  Thank you, Balkaneuro! Such nice songs!!! And can you help me with Ra faja prej fikut too?

  About 'cuce' for 'gilrl', is this a different spelling of the word 'quqe'? And am I right that 'quqe' is (literally) a bird (a cuckoo in English)?
 2. Balkaneuro said:

  Default

  The correct spelling of the word is cuce (tzu tzhuh) which means girl in an albanian dialect. Cuckoo is actually qyqe (qoo qeh).
 3. telli said:

  Default

  dear friends,

  this is a "grupi 403" song: "endrra". as always i can understand some words ("endrra" means "dream" i guess) but not whole the song. so can you pls, help me? thanks...

  (and again there's no youtube link but you can download it from here. http://www.mediafire.com/?iojgywewkmu)


  Ditet s'kishin fund pa ty
  mallkoja c'do mengjes
  se me endrren shkoje edhe ti
  Kisha frike te hapja syte
  te endrroja ne c'do qast
  se atje te kisha ty

  Ne syte e saj pash veten
  dhe pyeta me habi
  erdha une apo ajo
  Nga buz't e saj shijova friken
  dhe loti me tregoj
  endrra jone kufi nuk ka
  Te gjithe me thonin jo
  por ne s'na behej vone
  ne kishim endrren tone
  Atje do te takoj
  atje gjithmone do t'jem
  enderra jon kufi nuk ka

  Mendova se c'do gje mbaroj
  ate nate kur u ndame
  ika une apo ike ti
  Kujtoja se do te harroj
  nese nuk te sho
  deri sot as nuk te pash

  Provova te jetoj pa ty
  thoja nuk me duhesh me
  por sot nuk do te genjej
  Te kerkova ne c'do vend
  te kendova ne c'do kenge
  e si mund te t'harroj

  Te gjithe na thonin jo
  por ne s'na behej vone
  ne kishim endrren ton
  Atje do te takoj
  atje gjithmone do te jem
  enderra jone kufi nuk ka
 4. Balkaneuro said:

  Default

  Grupi 403 - Endrra

  Ditet s'kishin fund pa ty
  days had no end without you
  mallkoja c'do mengjes
  I'd curse each morning
  se me endrren shkoje edhe ti
  because as a dream you'd would leave(/finish) too
  Kisha frike te hapja syte
  I was afraid to open my eyes
  te endrroja ne c'do qast
  so that I could dream in every second
  se atje te kisha ty
  because that's where I had you

  Ne syte e saj pash veten
  in her eyes, I saw myself
  dhe pyeta me habi
  and I asked astonished
  erdha une apo ajo
  did I come or did she
  Nga buz't e saj shijova friken
  from her lips I savored fear
  dhe loti me tregoj
  and my tears told me
  endrra jone kufi nuk ka
  that our dream has no borders
  Te gjithe me thonin jo
  everyone would tell me "no"
  por ne s'na behej vone*
  but it wouldn't matter to us (lit. it wouldn't be late for us)
  ne kishim endrren tone
  we had our own dreams
  Atje do te takoj
  that's where we would meet
  atje gjithmone do t'jem
  and that's where I'll always be
  enderra jon kufi nuk ka
  our dream doesn't have borders

  Mendova se c'do gje mbaroj
  I thought that everything was over
  ate nate kur u ndame
  that night we broke up
  ika une apo ike ti
  did I leave or did you
  Kujtoja se do te harroj
  I told myself I would forget
  nese nuk te sho
  if I didn't see you
  deri sot as nuk te pash
  I haven't seen you till this day

  Provova te jetoj pa ty
  I tried to live without you
  thoja nuk me duhesh me
  I'd say I don't need you anymore
  por sot nuk do te genjej
  but today, I don't want to lie
  Te kerkova ne c'do vend
  I searched for you in every place
  te kendova ne c'do kenge
  I sang about (/for) you in every song
  e si mund te t'harroj
  so how can I forget you
 5. telli said:

  Default

  te falemnderit Balkaneuro...
 6. Balkaneuro said:

  Default

  bi sey degil

  and correct is:

  "te faleminderoj" = "i thank you"

  or just

  "faleminderit" thank you
 7. cortom's Avatar

  cortom said:

  Default Altin Shira - Qė ka nėna njė vajzė tė bukur

  Who can help me with this beautiful song of Altin Shira?


  (Dy herė)
  Lulet ēelin pėr ēdo vite
  Vjen e rritet shtat e m'shtat
  Shumė pranvera po kalojnė
  Nė krah tė nėnės ke qėnė prapė

  Vitet ikin e nėna plaket
  Vetėm mendon njė fat tė mbarė
  Si njė borėbardhė ti tė bėhesh
  Tė jesh e lumtur nė ēdo ēast

  Lule ēelin pėr ēdo vite
  Vjen e rritet shtat e m'shtat
  Kėto pranvera po kalojnė
  Nė krah tė nėnės ke qėnė prapė

  (refren)
  Trėndafila tė kanė sjellė
  Nė kėtė festė tė bukur vajzė
  E hidhje vallen me ngadalė
  Si drenusha nė livadh
  (dy herė)

  Qė ka, moj, nėna njė vajzė tė bukur
  Me sytė pėrlotur qė rri nga pas
  I hidhje hapat me ngadalė
  Si njė borėbardhė nė pėrro

  (Refreni)

  Qė ka, moj, nėna njė vajzė tė bukur
  Me sytė pėrlotur qė rri nga pas
  I hidhje hapat me ngadalė
  Si njė borėbardhė nė pėrro

  (Refreni)
 8. Balkaneuro said:

  Default

  (Dy herė)
  Lulet ēelin pėr ēdo vite
  flowers bloom each year
  Vjen e rritet (shtat e m'shtat)
  (she) comes and grows (taller and taller)*
  Shumė pranvera po kalojnė
  many springs are passing
  Nė krah tė nėnės ke qėnė prapė
  you have been at your mother's side again

  Vitet ikin e nėna plaket
  years go by, and mother is getting older
  Vetėm mendon njė fat tė mbarė
  she only dreams of a good future for you(a good suitor)
  Si njė borėbardhė ti tė bėhesh
  for you to become as snow-white(a beautiful bride)
  Tė jesh e lumtur nė ēdo ēast
  to be happy in every moment

  (refren)
  Trėndafila tė kanė sjellė
  they have brought you roses(her suitor's family)
  Nė kėtė festė tė bukur vajzė
  in this beautiful fest(wedding) girl
  E hidhje vallen me ngadalė
  they dance slowly
  Si drenusha nė livadh
  like deers in the pasture
  (dy herė)

  Qė ka, moj, nėna njė vajzė tė bukur
  this mother has a beautiful daughter
  Me sytė pėrlotur qė rri nga pas
  she stays with teary eyes on the side
  I hidhje hapat me ngadalė
  she steps slowly
  Si njė borėbardhė nė ?pėrro?
  like snow-white in ?
 9. telli said:

  Default

  another "grupi 403" song: "paraja"
  this time we have youtube link too
  http://www.youtube.com/watch?v=gbjUi9B7PVA

  paraja

  Qendroja vetëm ne dhomen time
  Kur ajo hyri
  Nga shikimi i saj
  Mirë kuptova se c'ka kërkon
  Zonje ju lutem nëse bën
  Qirane ta paguaj muajin tjetër
  Jo nuk bën, liroje dhomen,
  Ajo më tha
  E unë mbeta pa fjale
  E kuptova një gjë me rëndësi

  Bota nuk sillet vetvetiu
  Botën e sjellin parate
  Botën e sjellin parate
  Dhe vetëm parate

  Fjale te tjera me nuk prita
  Por se lutjet janë te kota
  Mora valixhen, librat dhe kitaren
  Mbas vetes e perplasa deren
  Kështu unë dhe rrugët janë te zbrazta
  Sikur xhepi im
  Bursa ende nuk më erdhi
  Ku te shkoj?
  Ulem kendoj me kitar
  Vetvetiu doli edhe kjo,
  Melodi

  Bota nuk sillet vetvetiu
  Botën e sjellin parate
  Botën e sjellin parate
  Dhe vetëm parate

  Ulem kendoj me kitar
  Vetvetiu doli edhe kjo,
  Melodi
  Bota nuk sillet vetvetiu
  Botën e sjellin parate
  Botën e sjellin
  A thua vetëm parate

  Botën e sjellin parate
  edhe gratë...
 10. Balkaneuro said:

  Default

  paraja - money

  Qendroja vetėm ne dhomen time
  i stopped only in my room
  Kur ajo hyri
  that's when she came in
  Nga shikimi i saj
  from her stare
  Mirė kuptova se c'ka kėrkon
  i understood what she wanted
  Zonje ju lutem nėse bėn
  lady please, if you're
  Qirane ta paguaj muajin tjetėr
  collecting rent let me pay it next month
  Jo nuk bėn, liroje dhomen,
  "no, it's not soon enough, this room must be evacuated"
  Ajo mė tha
  she said to me
  E unė mbeta pa fjale
  and i stood without anything to say
  E kuptova njė gjė me rėndėsi
  but i understood something significant

  Bota nuk sillet vetvetiu
  the world doesn't act up spontaneously
  Botėn e sjellin parate
  money makes the world act
  Dhe vetėm parate
  and only money

  Fjale te tjera me nuk prita
  i didn't wait for other words
  Por se lutjet janė te kota
  because beggings are useless
  Mora valixhen, librat dhe kitaren
  i took my luggage, books and guitar
  Mbas vetes e perplasa deren
  and shut the door behind me
  Kėshtu unė dhe rrugėt janė te zbrazta
  as the roads are empty, i am empty too
  Sikur xhepi im
  as if my pocket
  Bursa? ende nuk mė erdhi
  ? still didn't come
  Ku te shkoj?
  where should i go?
  Ulem kendoj me kitar
  i sit and sing along with my guitar
  Vetvetiu doli edhe kjo,
  spontaneously came out this
  Melodi
  melody

  A thua vetėm parate
  do you say only money

  edhe gratė...
  and women
 11. Korcare19 said:

  Default

  Quote Originally Posted by Balkaneuro View Post
  Bursa? ende nuk mė erdhi
  ? still didn't come
  burse is bursary or scholarship

  se di si hyn pune ne tekstin e kenges but thats what it means
 12. Balkaneuro said:

  Default

  lol that's what i thought but i didn't think it made sense either so i left it : P
 13. _SaRa_ said:

  Default

  Could someone please translate this one :
  Artist: Nora Istrefi Song: Nuk Ka Kthim

  Me Thuaj Qfar Kerkon
  Asgje Nuk refuzone
  Ske Guxim Te flasesh DrejT
  Vet ti Me ngacmon
  me mban Mire
  Ste mbaj mire
  Ti je djali im Dhe pse i veshtir
  MA shpreh dashurin
  zemer Kam nevoj Ta di
  Nuk ke asnje fjal
  nga une siillesh si femi
  kam Pushtet
  Mos u shtir
  Ti je djali im une te njoh Shume mire

  Ref:Nuk do te le te qet Degjoo
  ti mu vetem mua me do
  jo nuk ka kthim
  sepse zemren ma dhe
  Ti ke besim Dhe pse Kurr nuk ma the

  Me fjal Ti me mashtron
  Lule me dergone
  Behesh romantik ne qast fillon e Ndryshon
  me mban mire
  Ste mbajj mire
  Jam une qe luaj me Ty ste le te lir
  Duhen para zemer
  Nat per nat diqka
  Te mallur eshte per qefin time
  siq marrin disa
  vetem qesh nje fjal te mire
  sot je djali im mendo nje deshir

  Ref:Nuk do te le te qet Degjoo
  ti mu vetem mua me do
  jo nuk ka kthim
  sepse zemren ma dhe
  Ti ke besim Dhe pse Kurr nuk ma the  Thanksss !!
 14. Korcare19 said:

  Default

  Quote Originally Posted by _SaRa_ View Post
  Could someone please translate this one :
  Artist: Nora Istrefi Song: Nuk Ka Kthim

  Thanksss !!
  Nora Istrefi - Nuk Ka Kthim
  Nora Istrefi - Theres no return


  Me Thuaj Qfar Kerkon
  Tell me what youre looking for
  Asgje Nuk refuzone
  You dont refuse a thing
  Ske Guxim Te flasesh DrejT
  You dont have courage to speak directly
  Vet ti Me ngacmon
  Youre the one that teases me
  me mban Mire
  you treat me right / good
  Ste mbaj mire
  i dont treat you right
  Ti je djali im Dhe pse i veshtir
  Youre my boy even though youre difficult
  MA shpreh dashurin
  You express your love
  zemer Kam nevoj Ta di
  sweetheart i need to know
  Nuk ke asnje fjal
  You dont have any words
  nga une siillesh si femi
  (from me? because of me? around me? lol) you act like a child
  kam Pushtet
  i have power
  Mos u shtir
  dont act fake?
  Ti je djali im une te njoh Shume mire
  You are my boy, i know you very well

  Ref:Nuk do te le te qet Degjoo
  I wont leave you alone ..listen
  ti mu vetem mua me do
  you love only me
  jo nuk ka kthim
  no theres no return
  sepse zemren ma dhe
  because you gave me your heart
  Ti ke besim Dhe pse Kurr nuk ma the
  you have faith though you never told me so

  Me fjal Ti me mashtron
  Sorry you decieve me (cheat)
  Lule me dergone
  then you send me flowers
  Behesh romantik ne qast fillon e Ndryshon
  you become romantic and in an instant you begin to change
  me mban mire
  you keep me right
  Ste mbajj mire
  i dont treat you right
  Jam une qe luaj me Ty ste le te lir
  Its i who plays with you, i dont leave you alone
  Duhen para zemer
  Money is needed sweetheart
  Nat per nat diqka
  every night something new (meaning activity/date)
  Te mallur eshte per qefin time
  .........? for my own fun
  siq marrin disa
  the way some take?
  vetem qesh nje fjal te mire
  just think of one good word (qesh means laugh ..so be postive)
  sot je djali im mendo nje deshir
  today youre my boy think of one wish
 15. telli said:

  Default

  Quote Originally Posted by Balkaneuro View Post
  paraja - money
  thanks shoki... and one point, bursa is a city in turkey, where some arnavuts live. so maybeeeee...))
 16. Balkaneuro said:

  Default

  haha yeah i thought maybe it meant Bursa the city but again i wasn't sure so i just put ? :]
 17. cortom's Avatar

  cortom said:

  Default

  All Albanians seem to have gone to sleep. Time for a wake-up call. One day soon now I'll bring the list of translated songs up to date. I promise. In the mean time: could someone comment on my translation of Zeshkanja ime by Trix? Is is acceptable?

  Moj zeshkanja ime
  ...My little brunette,
  ...(Zeshkane=brunette, zeshkanja=little brunette)
  Shikimi ytė mė ndezė si zjarrė
  ...Seeing you ignites me like fire
  ...(Shikimi ytė=the sight of you)
  Pranė lumit qėndrojmė tė dy
  ...By the river we were [both] together
  N“zemėr kemi njė mall
  ...In our hearts we have a (or is it 'one') longing
  ...(kemi=we have - right? In Dutch ears this seems peculiar. Since he is singing
  ...about himself in the first verses, I expected 'kam=I have')

  Kuptoje njė zemėr djali
  ...Have mercy for this guy's heart
  ...(Kuptojne=(do) understand - imperative)
  Qė dashuron e dashuron
  ...That loves (you) and loves (you)
  ...(Is this nothing more but a repetition, or am I missing some special grammatical construction?)
  Kuptoje njė dashuri t“sinqertė
  ...(Try to) understand a sincere love
  Qė t“adhuron e t“adhuron.
  ...That adores you and adores you

  Seq mė dogji malli
  ...Still this longing burns me
  pėr ata sytė e tu tė zi
  ...for [them] your dark eyes
  ...(tė zi=black)
  xhevahirė gurrė e pashterrur
  ...unfathomable gemstones
  ...(this line kills me! If only I understand it right!)
  ti mė fale gjallėri
  ...Forgive me for what I did
  ...(Am I right with this last verse? It comes as a surprise, since nothing before hints at it.)
 18. Korcare19 said:

  Default

  Quote Originally Posted by cortom View Post
  All Albanians seem to have gone to sleep. Time for a wake-up call. One day soon now I'll bring the list of translated songs up to date. I promise. In the mean time: could someone comment on my translation of Zeshkanja ime by Trix? Is is acceptable?

  very acceptable
  Moj zeshkanja ime
  ...My little brunette,
  ...(Zeshkane=brunette, zeshkanja=little brunette) - zeshkane/zeshkanja pretty much means the same thing nothing to do with little
  Shikimi ytė mė ndezė si zjarrė
  ...Seeing you ignites me like fire
  ...(Shikimi ytė=the sight of you) - shikimi yte = your look
  Pranė lumit qėndrojmė tė dy
  ...By the river we were [both] together
  N“zemėr kemi njė mall
  ...In our hearts we have a (or is it 'one') longing - dont need the "one"
  ...(kemi=we have - right? In Dutch ears this seems peculiar. Since he is singing
  ...about himself in the first verses, I expected 'kam=I have') - youre right kemi does mean we have ..idk why he flips to we he thinks she misses him too? lol

  Kuptoje njė zemėr djali
  ...Have mercy for this guy's heart - understand my heart / this guys heart (refering to himself ofcourse
  ...(Kuptojne=(do) understand - imperative)
  Qė dashuron e dashuron
  ...That loves (you) and loves (you)
  ...(Is this nothing more but a repetition, or am I missing some special grammatical construction?) just repetition, but even in english it makes sense when someone says for ex. "i gave and gave" ..and got nothing
  Kuptoje njė dashuri t“sinqertė
  ...(Try to) understand a sincere love
  Qė t“adhuron e t“adhuron.
  ...That adores you and adores you

  Seq mė dogji malli
  ...Still this longing burns me
  pėr ata sytė e tu tė zi
  ...for [them] your dark eyes
  ...(tė zi=black)
  xhevahirė gurrė e pashterrur
  ...unfathomable gemstones
  ...(this line kills me! If only I understand it right!) i have no idea what pashterrur means and its killing me too cant even find it in a dictionary
  ti mė fale gjallėri - you gave me liveliness / you made me feel alive
  ...Forgive me for what I did
  ...(Am I right with this last verse? It comes as a surprise, since nothing before hints at it.)

  me fal/e could mean you gave me something as well.
  like if i borrow something from someone and then i go to give it back to them and they say keep it ..ta fala or ta kam falur it means im giving it to you
 19. cortom's Avatar

  cortom said:

  Default

  @Korcare: thanks a lot, for your detailed explanations. When you say 'your look' you mean the act of the girl looking at him? I found 'shteroj=exhaust' in a dictionary, with pp. 'shterur=exhausted'. So I presumed 'pashterur=not exhausted', which I translated as unfathomable, or bottomless (since it is meant as a description of her eyes). I see now that the spelling is different (pashterrur), but that could be a typing error.

  I find these very romantic descriptions in Albanian lyrics very striking. In Dutch it is impossible to write such lyrics: they would sound fake and ridiculous (we are very down-to-earth here). But I wish it was not so. In Albanian they seem just right, and I love it.

  Any other information you can give me about this song/group? How old is it? I would guess late 1970's? Was it very popular at the time? And was it new then, or is it some kind of traditional?
 20. Korcare19 said:

  Default

  Quote Originally Posted by cortom View Post
  @Korcare: thanks a lot, for your detailed explanations. When you say 'your look' you mean the act of the girl looking at him? I found 'shteroj=exhaust' in a dictionary, with pp. 'shterur=exhausted'. So I presumed 'pashterur=not exhausted', which I translated as unfathomable, or bottomless (since it is meant as a description of her eyes). I see now that the spelling is different (pashterrur), but that could be a typing error.

  I find these very romantic descriptions in Albanian lyrics very striking. In Dutch it is impossible to write such lyrics: they would sound fake and ridiculous (we are very down-to-earth here). But I wish it was not so. In Albanian they seem just right, and I love it.

  Any other information you can give me about this song/group? How old is it? I would guess late 1970's? Was it very popular at the time? And was it new then, or is it some kind of traditional?
  yep "your look" meaning the act of her looking at him.

  i know what shteroj means the only problem i had is where im from we says pa/shteruar not pashterur lol so it confused me. so you might be right.

  umm i dont know much about the song or the group (i only know theyre from kosova) but they do sing one of my favorite songs (te mbulofte reja) you might like it.