Look here before posting: List of all translated Albanian songs

Thread: Look here before posting: List of all translated Albanian songs

Tags: None
 1. cortom's Avatar

  cortom said:

  Default Look here before posting: List of all translated Albanian songs

  The original title is written twice. The correct spelling with the diacritics (diaeresis ans cedilles) is useful when using a dictionary. Please signal any mistakes I might have made. The spelling without diacritics is for Google's sake.

  2009 - august 1

  TRANSLATED

  Traditionals, folksongs, ...:
  Arapke moj (Darkskinned girl) (by Ermira Babaliu - Ermira Kola - Myslym Lela and others)
  Arome Portokalli (Aromė portokalli - The odour/smell of oranges) (by Altin Sulku and many others)
  E lumtur te dua (E lumtur tė dua - I love you happily) (by Vaēe Zela a.o.)
  Menushi
  Jarnana, jarnane, jarnana moj tė keqene
  Kallma cigaren (Light my cigarette)
  Kosovo anthem
  Mitrovic na rrehi teli (In Mitrovica where the strings are played)
  Moj trendeline (Moj trėndelinė - Clover) (by Altin Sulku and others)
  Mora mandolinen / Rroka mandolinen (I took the mandolin / I strummed the mandolin)
  N'drrase te vekut (N'drrasė tė vekut - On the wooden floor)

  Adelina Ismajli
  Amaneti (The will)
  Dy motra nje frajer (Dy motra njė frajer - Two sisters, one guy) (with Zanfina Ismajli)
  Kangen ma kane vra (Kangėn ma kanė vra - They killed my song)
  Mbretereshe e robereshe (Mbretėreshė e robėreshė - Queen and slave)
  Shota (Bird)
  Sonte (Tonight)
  Qind per qind zeshkane (Qind pėr qind zeshkanė - A hundred percent brunette)
  Shko ne R.S. (Shko nė R.S. - Go away)

  Adem Ramadani
  Vjen pranvera (Spring is coming)

  Adnan Daci
  Thuaj pse (Tell me why)

  Adrian Gaxha
  Ti tani (You now)

  Aferdita Demaku
  Lamtumire (Lamtumirė - Goodbye)

  Aferdita Elshani
  Mallkoj diten (Mallkoj ditėn - I curse the day)

  Alban Skenderaj
  Bukuri e frikshme (Bukuri e frikshmė - A fearful beauty)
  Deri ne fund (Dėri nė fund - Until the end)
  Eklips (Eclipse)
  E verteta ime (E vėrteta ime - My true one)
  Hapersira e nje ender (Hapėrsira e njė ėndėr - Space/room in a dream)
  Ky ritem (This rythm)
  Larg dhe afer (Far and near)
  My oasis (?) (Partly)
  Njehere ne jete (Njėherė nė jetė - Once in a lifetime)
  Thirrje e deshperuar (Thirrje e dėshpėruar - Desperate call)
  Ti (You)
  Vetem ty (Vetėm ty - Only you) (Partly)

  Altin Shira
  Fjala e fundit (Last words)
  Pse me the s'te dua (Pse mė the s'tė dua - Why you said you don't love me)
  Qe ka nena nje vajze te bukur (Qė ka nėna njė vajzė tė bukur - What a lovely daughter mother has)

  Amarda Arkaxhiu
  Por ti mos trego (Don't you tell)

  Anila Mimani
  E ta dish sa shume te dua (E ta dish sa shumė tė dua - If you knew how much I love you)
  Vajza e mamit (Mother's little girl)

  Anjeza Shahini
  Nxenesja me e mirė (Nxėnėsja mė e mirė - The best student)

  Ardit Gjebrea
  Eja (Come)
  Ja ku jam (Here I am)
  Se te kam shpirt (Se tė kam shpirt - Because I love you)

  Arif Vladi
  Anes lumejnve (Anės lumejnve - By the rivers)

  Arta Bajrami
  I njėjti ke mbet (You're still the same)

  Artiola Toska
  Duje vjehrren krejt si nanen (Duje vjehhrėn krejt si nanėn - Love your mother in law as much as your mother)

  Aurora
  Larg je ti (You're far away)

  Aurela Gace
  Hape veten ti (Hape vetėn ti - Open up [yourself])

  Babeta Shahini & Rati
  Si karamele (Si karamelė - As candy)

  Berkan Ahmeti
  Ekstravagante (Extravagant)
  Me duhesh ti (Mė duhesh ti - I need you)

  Bertan Asllani
  Besa bese (Besa besė - Vow for vow)

  Besa
  Engjėjt vrasin njelloj (Angels kill too)
  Zonja dhe zoterinje (Zonja dhe zotėrinjė - Ladies and gentlemen)

  Bledi Polena
  Fjala e fundit (The last word)

  Bleona Qeretti
  A le le lejme (Leave her??)
  Hallall e ke (It's allowed now)
  Magnetik (Magnetic)
  Mandarin (Mandarin)
  O bo bo c'i bere vetes (O bo bo ē'i bėrė vetės - Oh my, what have you done to yourself)

  Blero
  Dashurova (I loved)
  Fotografia (The photograph)
  Se di (I don't know)

  Bubulina Krasniqi
  Shko (Go away)

  Ciljeta
  Do do ti do ("What you want")

  Dafina Zeqiri
  Si manushaqe (Si manushaqė - As a violet [=flower]) (with Etno Engjut)

  Dani
  Me 7 dry (With seven locks)
  Ndahet zemra ne dy pjese (Ndahet zemra nė dy pjesė - A heart breaks into two pieces)

  Dritton & Rrufeja
  Edhe bon edhe s'bon (It works and it doesn't)

  Duli
  Do te qaj (Do tė qaj - I will cry)
  Gabimi behet njehere (Gabimi bėhet njėherė - Mistakes are only made once)
  Gjuha Shqipe (Albanian language)

  Edona Llalloshi
  E kam emrin kosovar (My name is Kosovar)

  Elita 5
  Cmendem (Ēmendem - I go crazy)
  E urrej shiun (I hate the rain)
  Faleminderit (Thank you)

  Elvana Gjata
  Mames (Girls)
  Ku jeton dashuria (Where does love live)
  Nuk jane me (Nuk janė me - They are no more)
  Nushu ime (My sweetheart)
  Vetem ty te kam (Vetėm ty tė kam - I only have you)
  Vetem Zoti e di (Vetėm Zoti e di - God only knows)
  Vetes (Vetės - Myself)

  Ema Bytyqi
  Syte e lumtur (Sytė e lumtur - Happy eyes)

  Emrah-K
  Pa ty (Without you)

  Eneda
  Thurrje (Knitting)

  Enki
  Nuk je vetem ti (Nuk je vetėm ti - You're not the only one)

  Erjon Korini & Greta Koēi
  Kush ka faj (Who is to blame?)

  Ermal Fejzullahu
  Dardhe me bisht (Dardhė me bisht - Pear with a stem)
  Diferenca (The difference)
  Hajredin pasha (with Sinan Hoxha)
  Ku i kam shoqėt e mi (Where are these friends of mine)
  Me fal (Mė fal - I'm sorry)
  Per nje dashuri (Pėr njė dashuri - For a love)
  Prit edhe pak (Wait a little longer)
  Te kujtoj me mall (Tė kujtoj me mall - With longing I remember you)
  Une e di (Unė e di - I know)
  Vajzat (Girls)
  Vetem ty nuk te kam (Vetėm ty nuk tė kam - The only thing I don't have is you)
  Zemrushe (Sweetheart)

  Ermira Babaliu
  Arapke moj (Darkskinned girl)
  Harroje dashurine (Harrojė dashurinė - Forget our love)

  Etnjo Engjujt
  Albanian
  Le per mu mama + Le per mu mama (Le pėr mu mama - Leave him for me, darling)
  Si manushaqe (Si manushaqė - as a violet [=flower]) (with Dafina Zeqire)

  Fisniket
  Dashuria i mjere (Dashuria i mjerė - Miserable love)
  Molle e ndaluar (Mollė e ndaluar - Forbidden fruit)

  Flora Gashi
  U mashtrova (I was deceived)

  Flori
  Do jesh me mua (You will be with me)
  Gjithmone (Gjithmonė - All the time) (with Luar)
  Ka nate, dhe ka dite (Ka natė, dhe ka ditė - There is day and there is night too)
  Merrme te fundit nate (Merrmė tė fundit natė - Take me this final night) (with Alketa)
  Nje here ne jete (Njė herė nė jetė - Once in a lifetime) (with Geti)

  Gazmend Rama
  Alo alo (Hello, hello)

  G-Bani & Crazy Girl
  Te dua (Tė dua - I love you)

  Genta Ismajli
  Krejt e din (Everyone knows) (with Geti of Tingulli 3nt)

  Gezim Uka
  Vetem 5 minuta (Vetėm 5 minuta - Only 5 minutes)

  Gili
  Edhe pa ty u knaqa (I became happy without you too)
  Pagjumesia (Pagjumėsia - Insomnia)

  Gjeto Luca
  300 vjet (300 years)

  Gjyste vulaj
  Ti nuk je fajtor (You are not to blame/guilty)
  Une esell, ti abuzuar (Unė esėll, ti abuzuar - Me sober, you drunk??)

  Grupi 403
  Enderra (Endėrra - Dreams)
  Paraja (Money)

  Hana Band
  Probleme shumė serioz (Problemė shumė serioz - Very serious problem)

  Ilir Sula
  Po te pres (Po tė pres - I'm waiting for you)
  Ismail Kadare
  Lamtumire e fundit (Lamtumirė e fundit - The last farewell)

  Ilir Shaqiri
  Ditet e merzise (Ditėt e mėrzisė - Days of misery)
  Nusja e maleve (Nusja e malevė - Bride from the mountains)

  Irini Qiriako
  Sorke moj (My little lamb)
  Oj zogo (Oh bird)

  Ismet Peja
  Po te perbej (Po tė pėrbėj - I am as much as you)

  Julka
  Bla bla bla

  Korab Shaqiri
  Banesa vogel (Banesa vogėl - Small flat)
  Ku kam gabuar (Where did I go wrong?)
  Te kam gjetur (Tė kam gjetur - I have found you)
  Ququrrushe [=some kind of bird]

  Labi
  Kjo unaze (Kjo unazė - This ring)
  Kujt i paske ngja (Whose looks did you inherit?)

  Leonora Jakupi
  Kush do ta puthen buzen (Kush do ta puthėn buzėn - Who will kiss your lips)
  Zemra te kerkon (Zemre tė kėrkon - My heart asks for you)

  Lina
  Me ke pas thane (Mė ke pas thanė - Then you told me)

  Luiz Ejlli
  Hena dhe yjet dashurojne + Hena dhe yjet ...(Hėna dhe yjet dashurojnė - The moon and the stars are in love)
  Nje jete (Njė jetė - One life) (with Juliana Pasha)

  Mahmut Ferati
  Netet pa babin (Netėt pa babin - The nights without daddy)

  Manushaqe Vata
  Zemren time nuk e kall njeri (Zemrėn timė nuk e kall njėri - Nobody can set my heart on fire)

  Meda
  Ah moj zemer (Ah moj zemėr - Oh my sweetheart)
  Diten ta boj nate (Ditėn ta boj natė - I'll turn your day into night) (with Tuna - Gheti)
  Eja eja, si pranvera (Come like the spring)
  Hajde me mu (Come with me)
  Harroj ditet tona (Harroj ditėt tona - Forget our days (together))
  Pavarsia me lote (Pavarsia me lotė - Independance with tears)
  Vdis (Die)

  Mentor Kurtishi
  Fati i zi (Bad fate)

  Minatori
  Molla me sherbet (Apple with treacle)
  Si shiu ne xhama kur bije (Si shiu nė xhama kur bije - Like rain falling on the window)

  Mirsa Kerqeli
  Buzen mbi buzen (Buzėn mbi buzėn - Lip on lip)
  Dashuria kushton (Love is expensive)
  Djaloshi im (My boy)
  Histori per tjeret (Histori pėr tjerėt - A story for the others)
  Indiferent (Indifferent)
  Ne banesen time (Nė banesėn time - In my flat)
  Pune e madhe (Punė e madhė - Big deal)

  Muharrem Ahmeti
  Kjo unaze (Kjo unazė - This ring)
  Shko (Go)

  Nexhat Osmani
  Dashuri pa fjale (Dashuri pa fjalė - Love without words)
  Humbi dashuria (Lost love)
  Njehere vera ke dera vjen (Njėherė vera ke dera vjen - Summer comes at your door only once)
  Zemer zemren (Zemėr zemrėn po e don - The heart wants the heart it belongs to)

  Nexhat & Remzie Osmani
  Mos u kthe + Mos u kthe(Don't come back)

  Nora Istrefi
  Nuk ka kthim (There's no return)
  Pa fat (Without future/hope) (with Sinan Vllasaliu)
  Pse te dua (Pse tė dua - Why I love you)
  Taksi (Taxi)
  Vetem mua (Vetėm mua - Only [to] me)

  NRG Band
  Drenushe (Drenica girl)

  Olta Boka
  S'duhet te dua (S'duhet tė dua - I shouldn't love you)

  Orinda Huta
  Parajsa (Paradise) (with Elvana Gjata - Flori - Julka)
  Tradhetia (Tradhėtia - Betrayal)

  Pandora
  Dikur te deshta (Dikur tė deshta - Once I loved you)

  Pirro Ēako
  Larg prej syte (Larg prej sytė - Far from my eyes)
  Taka krak (Stiletto heel goes crack)

  Poni
  C'eshte dashuria (Ē'ėshtė dashuria - What is love)
  Dale Moj Dale (Wait, girl, wait)
  Dil moj dil (Come out, girl, come out)
  E kam une, e ke ti (E kam unė, e ke ti - I have it, you have it)
  Hape deren o (Hape derėn o - Oh open the door)
  Hopa hopa
  Jap e jap (I give and give)
  Laberia moj laberia (Labėri moj labėri - Laberija, oh Laberia)
  Naten o, vetem o (Natėn o, vetėm o - At night, alone)
  Pritem ooo (Pritėm ooo - Wait for me)
  Shpirti ime (Shpirti imė - My soul)
  Si trendafil (Si trėndafil - As a rose)
  Te harrova (Tė harrova - I have forgotten you)

  Rati
  Zarfe trendafilash (Zarfe trėndafilash - Rose envelopes) (with Zajmina Vasjari)

  Remzie Osmani
  Moj e mire pash jaranin (with Nexhat Osmani - Nazife Bunjaku)
  Sa te deshta (Sa tė deshta - How I loved you)

  Remzie & Nexhat Osmani
  Moj nane (Oh mother)

  Rosela Gjylbegu
  Po lind nje yll (Po lind njė yll - A star is born)
  Tjetra (The other)

  Rovena
  Kush do qe te marre grua (Kush do qė tė marrė grua - Whoever wants to marry)

  Rovena Stefa
  Dasma (The wedding)
  Macka jote s'behem dot (Macka jotė s'bėhem dot - I can't become your kitten)

  Rozana Radi
  Oj zogo (Oh bird)

  Rrufeja
  Edhe nje loje (Edhe njė lojė - One more game)

  Ryva Kajtazi
  Me pelqen (Mė pėlqen - I like you)

  Sabiani
  Shko tani (Go now)

  Sabiani & Ingrid Gjoni
  Do te marr me vete sonte (Do tė marr me vete sonte - I will take you with me tonight)

  Sabri Fejzullahu
  Ti pse (Why you)

  Sajmir Misku
  Por Dashuria (But love)

  Sami Kallmi
  Mercedesi (The mercedes)
  Taksixhiu (The taxi man)
  Taksixhi (Taxi man)

  Sefe Duraj
  Ti s'ke faj (You're not to blame)

  Sejlan
  Me mungon (Mė mungon - I need you)

  Sela (a.k.a. Bozsman)
  Me fal (Mė fal - I'm sorry)

  Shkelzen Jetishi
  Dasma (The wedding)
  Hajde luj o shpirti jem (Come dance my sweetheart)

  Shkumbin Ismajli
  Bindem (Obey)

  Shkurte Fejza
  E kam emrin kosovar (My name is Kosovar)

  Shpat Kasapi
  Asgje midis nesh (Asgjė midis nesh - Nothing between us)
  Cou Rexho (Ēou Rexho - Get up, Rexho)
  Dashurom ti (Love me)
  Fisnike (Fisnikė [=girls name])
  Goc Tirane (Tirana Girl)
  Kush te ndau prej meje (Kush tė ndau prej meje - Who has seperated you from me)
  Loti m'pikon (My tears are falling)
  Malli per ty (Malli pėr ty - A longing for you)
  Me beso (Mė beso - Believe me)
  Mos me prit (Mos mė prit - Don't wait for me)
  Pa ty s'jetoj (I won't live without you)
  Pran teje (By your side)
  Sa e bukur je (How beautiful you are)
  Se pranon (You don't admit it)
  Ti je ajo (You are her)
  Valle Kosovare (Kosovar dance)
  Vetes nuk ja fali ("It didn't work out")

  Shyhrete Behluli
  A ke zemer, a ke gur (A ke zemėr, a ke gur - Do you have a heart, or is it made of stone)
  Mos me harro (Don't forget me)

  Silvi & Ciko
  Aman aman

  Sinan Hoxha
  Do vec do (Do veē do - You only want)
  Hajredin Pasha (with Ermal Fejzullahu)
  Shukarije (Shukarije) (with Soni Malaj)

  Sinan Vllasaliu
  Fotografia (The photograph)
  Pa fat (Without future/hope) (with Nora Istrefi)
  Shkrepsa e duani (Cigarettes and matches)
  Une nuk jam si ti (Unė nuk jam si ti - I am not like you are)

  Smail Puraj
  Jeta ime (My life)
  Ke me pa (You shall see)

  Soni Malaj
  Ndarja (Seperation)
  Shukarije (Shukarije) (with Sinan Hoxha)
  Te dua ty (I love you)
  Zig zag (Zig zag / Up and down / On and off)
  Zjarr (Fire)

  Stine
  Ishe ti (Ishė ti - It was you)
  Mendova se (I thought that...)
  Nuk e meriton (You don't deserve it)

  Teuta Selimi
  Pi raki (Drink raki)

  Tingulli 3nt
  A e din (Do you know) (with Skillz)
  Me merr (Mė merr - Take me) (with Soni Malaj)
  Te dy (Tė dy - Us two) (with Elvana Gjata)

  Trix (vocals: Veli Sahuti
  Zeshkanja ime (My Brunette)

  Troja
  Amaneti i clown-it (The will of the clown)
  Jena na (It's us)

  Unikkatil
  ???
  Mos shaj mas shpine (Don't talk behind my back)

  Valbona Halili
  Hall me burr, hall pa burr (Problems with or without men)
  Ne dere du pajtonin (Nė derė dua pajtonin - I want the carriage at my door)
  Qan lulja per lulen (Qan lulja pėr lulėn - Cry, little flower, for the flower)

  Valentina Rama
  Mos me le (Mos mė le - Don't leave me) (with Valon)

  Valton Krasniqi & Esmeralda
  Dashnia nė messenger (Love through MSN)

  Vesa Luma
  Jemi dhe s'jemi (We are, we're not)

  Xheki
  Mos e prano (Don't admit it)

  Xhema
  Fati i zi (Dark fate)

  Zajmina Vasjari
  Nje me pak e nje me shume (Njė me pak e njė me shumė - One less and one more)
  Zarfe trendafilash (Zarfe trėndafilash - Rose envelopes) (with Rati)

  Zanfina Ismajli
  As i fundit as i pari (Nor the first one, nor the last)
  Dy motra nje frajer (Dy motra njė frajer - Two sisters, one guy) (with Adelina Ismajli)
  Urime loqka ime (Congratulations, my sweetheart)  UNTRANSLATED

  Adelina Ismajli
  Dasma (The wedding)

  Blerina
  E di (I know)

  Duli
  Pina viski me coca cola (We drink whisky with coca cola)

  Etnjo Engjut
  Haje ni banane

  Mahmut Ferati
  Me ty (With you)
  S'kam lan ven pa te permen (I can't go without thinking of you)
  Te takova (Tė takova - I met you)

  Mahmut Ferati & Shyhrete Behluli
  Sikur yll (Like a star)

  Noizy
  Jena mbreter (Jena mbretėr - We are kings?)

  Olta Boka
  Zemren e lame peng (Zemrėn e lame peng - Hearts imprisoned in time)

  Remzie Osmani
  Kjo dashnia eshte kismet (Kjo dashnia ėshtė kismet - This love is fate/destiny)

  Rovena Stefa
  Zoteri anonim (Mr. Anonymous)

  Sami Kallmi
  Mercedesi (Mercedes)

  Shkurte Fejza
  Morra rrugen (Morra rrugėn - "I hit the road")

  Soni
  Do Te Vij (Do tė vij - I will come)

  Unikkatil
  Mos shaj mas shpine (Don't talk behind my back)
  Cubat (??)  UNKNOWN ARTISTS

  Dashurija qiellin ka qati (Love has the sky as its roof)
  Do ti kallim fitillat te llames (We are going to burn the lights of the lamps)
  Maturantet (High school seniors)
  Moj dukane (untranslated)
  Ugurolla dy djem te rie (Two fortunate young men)
  Last edited by cortom; 08-07-2009 at 01:45 AM. Reason: Update 2009 - august 1
   
 2. tedinkyyy's Avatar

  tedinkyyy said:

  Default

  I think that list terribly needs some update... so I'll add the newest ones too

  Olta Boka
  S`duhėt tė dua I shouldn't love u

  Adrian Gaxha

  Ti tani U now

  Mirsa Kėrqeli

  Punė e madhe A big deal
  Buzėn mbi buzė The lip on lip
  Djaloshi im My boy
  Nė banesėn time In my apartment

  Elvana Gjata

  Vetėm zoti e di Only God knows it
  Vetėm ty te kam I have only u
  Nushu ime My sweetheart

  I'll add the rest later
  Last edited by tedinkyyy; 07-09-2009 at 02:18 PM.
  Eins.. hier kommt die Sonne
  Zwei..hier kommt die Sonne
  Drei.. hier kommt die Sonne
  Vier
  Fünf
  Sechs
  Sieben..
  Acht..
  Neun.....
  Ich hab' keine Lust.